Recenze: Nomád -thriller s aktuálním tématem a retro dvojkou hlavních hrdinů

Nomád zaujme hned na obálce důrazným varováním nakladatele: „ Pro fanoušky románu Já, poutník.“

Kdo román Terryho Hayse držel v ruce, ví, že příčku špionážních románů odehrávajících se po jedenáctém září, nasadil proklatě vysoko. Nejen čtivostí, ale i maximální autentičností, detailním popisem možností  a postupů tajných služeb i výraznou postavou hrdiny, který je svým nastavením předurčen k vítězství stejně jako prohře a potupné smrti.

James Swallow není žádné novorozené ořezávatko, které by si snažilo na více než aktuálním tématu teroristických útoků jakkoliv zařídit svých pět minut slávy. On si v Nomádovi jen slušně ohřívá polívčičku, zatímco varovně zvedá prst nad vynalézavostí zájmových supin napříč politickým spektrem s lehkým nánosem náboženského fanatismu.

Ději dodává patřičnou šťávu dvojka hlavních hrdinů. Asi by to nebylo ono, kdyby byli legálními příslušníky špionážní agentury a lege artis se honili za padouchem. Marca Danea odvrhne MI6 poté, co jako jediný přežije fatálně zpackanou misi a logicky na něho dopadne stín podezření. Lucy má momentálně pozastavenou úspěšnou kariéru u armády za velkou louží, je na útěku a své schopnosti dala k dispozici soukromé militantní společnosti. Kolo osudu je svede dohromady, aby si vzájemně pomohli. V MI6 je krtek a nedá se nikomu věřit. Marc chce očistit své jméno a odvrátit nebezpečí hrozící jeho rodině. Lucy chce prostě jen odvést dobře svou práci a ….zachránit svět.

KOUKNI SE  Ruce pryč od této knihy! Říká Jan van Helsing

Odpusťte mi ten sarkasmus. Ve světě špionů, žoldáků, teroristů, zkorumpovaných politiků a proklatě dobře vycvičených agentů je firma toužící konat dobro ber kde ber trochu jako zjevení a zavdává na pochybách o její motivaci. Autor tančí doslova na střepech vlastní báchorky, byť s virtuozitou primabaleríny národní scény. Budiž mu odpuštěno. 

Zpět k hlavním hrdinům. Avizovaný „Poutník“ nabízel osamělého vlka s unikátním výcvikem, temnou minulostí a bez budoucnosti. Nomád představuje Marca Danea coby ajťáka, který se z osobních důvodů do akce moc nežene, radši vše sleduje zpoza monitoru. I když umí s počítačem věci jako málokdo a mnohokrát to využije. V ostré akci je miláčkem štěsteny a začátečnického štěstí. Takový roztomilý nešika, dalo by se říct.

V téhle dvojce nosí koule Lucy. Je prototypem Xeny bojovnice, sarkastické mrchy, kterou nic moc nerozhodí a která se nehodlá svěřovat nebo si stěžovat. Od začátku je jasné, že love story se čtenář nedočká. To už by posunulo Nomáda k žánru sci-fi. Romantickou notu tady vyplňují jen Marcovy vzpomínky na bývalou parťačku a milenku v jedné osobě zabitou v úvodní nevyvedené akci.

On je dobrý s klávesnicí, ona s kalašnikovem a spolu se hodlají probít za očistu Marcova jména a záchranu nevinných lidí před teroristickým útokem nevídaného svým rozsahem i provedením.

Příběh se odehrává ve dvou rovinách. V jedné sledujeme Marca a Lucy poté, co se jejich cesty spojí. V druhé nabízí autor pohled Halila, chlapce, který má být spolu s dalšími nástrojem teroristického útoku. Halilovo svědectví nijak neposouvá čtenářovo poznání blíž k pachateli. Pasáže tempo příběhu spíš brzdí, než by ho jakkoliv eskalovaly.

KOUKNI SE  Recenze: Lars útočí a tentokrát je to osobní
Knižní klub

Nomád má jinak sám o sobě děj slušně nabitý akcí. Exkurze do nitra tajných služeb samozřejmě nabízí nejmodernější IT techniku, novinky mezi útočnými zbraněmi a zábavnou podívanou do světa boje s terorismem.  Bez příkras popisuje silně korupční prostředí a vznešené myšlenky v zajetí mocenských skupin a ekonomických zájmů politiků.

Ve závěru se čtenář dožije příjemně vygradované pointy, poměrně klišovitého finále a přirozeně otevřeného konce.

Nomád je čistě pánská záležitost. Silnější polovičky zaujme prostředí špičkových agentů a techniky. Tahle vojenská přehlídka snadno strhne jejich pozornost, jež by jinak marně hledala trochu té oduševnělosti či lidského rozměru v hlavních postavách.

Román Jamese Swallowa má obrovský potenciál. Pokud se vyhne srovnávání s „Poutníkem“, má šanci uspět. Je jako akční film. Nesnaží se o hlubokou filozofii, ale nabízí slušnou porci akce, napětí, tajných šifer a vůni střelného prachu. Proč ne. I přes ne zcela naplněné očekávání ve mně Nomád vzbudil zvědavost, která si žádá pokračování. Autor ukázal, co umí, a mám takové tušení, že může jen mile překvapit.

Kristina Doubravová

Nomád, James Swallow, Euromedia group, 2018

Knihu můžete zakoupit ZDE

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

5 × five =