RECENZE: Nocte – zachraň mě a já zachráním tebe

Kdo trpí nespavostí, ví, že na noci je něco zvláštního. Je to temnota, energie, záhadnost, která vše zahaluje. Všechno se skrývá a zároveň osvětluje. A přesně takové je Nocte, první díl stejnojmenné trilogie.

Calla a Finn jsou dvojčata. Calla je jednou polovinou celku, společně jsou jedna duše. On je blázen. Ona ho drží nad vodou. Miluje ho a obětuje pro něj cokoliv. Je jediná, kdo ho může zachránit, ale pak ji začne stahovat k sobě dolů, do temnoty šílenství…

Calla žije v pohřebním ústavu a celý život je obklopená smrtí. Nic ji však nemůže připravit na tragédii, která ji potká. Topí se ve svém žalu a zároveň se snaží ochránit bratra. Přežívá den za dnem. Dokud se v jejím životě neobjeví záhadný a přitažlivý Dare DuBray. Je její spásou, stéblem trávy, kterého se drží. Může ji zachránit anebo zničit. A pak je tu to tajemství. Tajemství, které vám nedá spát, dokud ho spolu s Callou neodhalíte.

Nevidím už žádné světlo. Callo… Zachraň mě a já zachráním tebe.
(z deníku Finna Price) 

15b1bbf7e30be9e7501cdd3d79c46344Úspěšná autorka Courtney Cole přináší strhující příběh plný tajemství, emocí a v neposlední řadě také romantiky. Při čtení této knihy budete mít husí kůži z mnoha důvodů. Jedním z nich je Dare DuBray, který možná romantičtější povahy dostane do kolen. Podmanivý pohled, charakter, humor, vypracované tělo a tajemná atmosféra, z něho dělají trochu nerealistického, ale dokonalého hlavního hrdinu, který snadno rozechvěje srdce čtenářek.

KOUKNI SE  Recenze: Černé léto nakonec nezklamalo

Jako vždycky je ignoruju. Ty hlasy v mojí hlavě, které šeptají a syčí. Pořád tam jsou, někde v pozadí. Je jich několik, většinou jsou to ženské hlasy, ale i pár mužských. Ty se ignorují mnohem hůř, protože  znějí jako můj vlastní. A ignorovat vlastní hlas jde fakt dost těžko.

Příběh je psaný střídavě z pohledu Cally a jejího bratra Finna. Calla působí jako vcelku sympatická, mírně naivní hrdinka, zatímco Finn a jeho zápisky v deníku vám ukážou skutečnou hloubku jeho psychické lability. Kniha je velmi čtivá a chytlavá. Vše se točí kolem tajemství, které odhalíte až na samém konci. Mezitím budete dychtivě otáčet stránku za stránkou a snažit se rozluštit spletitý příběh. Nocte je velmi šikovně napsané, s určitým temným a zlověstným nádechem. Už v průběhu čtení vytušíte, že se blíží vrchol příběhu, ale závěr vás přesto šokuje. Zkušenější čtenáři možná nebudou tolik překvapeni, ale autorka si pár odhalení ponechala v zásobě i pro další díly. Kniha tak končí ve velmi napínavé chvíli a na rozuzlení si musíte počkat.

„Jmenuju se Calla, vyhrknu rychle. Usměje se.
Kala, jako ta pohřební lilie?“
„Přesně ta, vzdychnu. A bydlím v pohřebním ústavu. Vidíš to? Tahle ironie mi něco říká.

Za zajímavé téma a důmyslné zpracování si Nocte zaslouží jen chválu. Malé minus je, že se v knize setkáte i s mnoha klišé typickými pro young adult knihy. Dokonalý Dare DuBray a jeho romance s Callou je toho důkazem. Navíc oba by občas potřebovali občas trochu popostrčit, aby se jejich vzájemné sbližování urychlilo.

KOUKNI SE  Recenze: Bizarní povídky čtěte pomalu

I přes drobná negativa je Nocte povedenou knihou. Nepotřebuje naředit nebo přisladit. Je ten příběh temný? Ano. Je zvrácený? Místy. Vytře vám zrak? Naprosto.  Autorka vám svými hrátkami s pravdou a iluzí ukáže, jak nejistá je hranice mezi rozumem a šílenstvím, smutkem a láskou, realitou a fantazií.

Courtney Cole : Nocte , CooBoo, 2015, 344 stran

Úvodní foto: Pixabay.com

Sabina Poláková

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

6 − 2 =