Recenze: Neviditelná dívka: Vidím vás, slyším vás, věřím ve vás

Knihu Neviditelná dívka, kterou vydalo nakladatelství Portál, můžete zakoupit zde.

recenze-nevideitelna-divkaJméno Mariel Hemingway neklame. Autorka knihy Neviditelná dívka je opravdu příbuzná (vnučka) slavného amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye. Spisovatelův velký rodinný klan, to je neuvěřitelná plejáda psychických trablů. Dědeček spisovatel – deprese (sebevražda zastřelením). Sestra autorky Neviditelné dívky – deprese (sebevražda předávkováním léky). Nejmladší syn Ernesta Hemingwaye Gregory Hemingway – transvestita, alkoholik, konzument drog, nechal si změnit pohlaví – zemřel ve vězení. Autorka trpěla obsedantně kompulzivní poruchou a měla problémy s příjmem potravy.

Mariel Hemingway je herečka, producentka a propagátorka zdravé výživy, není spisovatelka. Napsala knížku o rodině, o škole, přírodě a kamarádech očima dítěte a dospívající dívky. Je to nenásilný apel na děti i dospělé, aby věděli, že pocity osamění a nepochopení v tomto věku jsou normální a nemusí nutně vést k depresím, alkoholismu a užívání drog.

Každý z nás měl někdy jako dítě pocit, že ho dospělí neslyší a nevidí. Autorka popisuje své dětství od okamžiku, kdy začala chápat, až do období začínajícího dospívání. Všímá si chování svých rodičů (neodsuzuje, popisuje), kteří mnohdy bez kontroly konzumují alkohol a následně se hádají rovněž bez kontroly. Dítě to těžko snáší a už vůbec nechápe. Popisuje život svých sester, z nichž jedna užívá drogy, musí se léčit (v dospělém věku spáchá sebevraždu). Mariel je ještě malá, nerozumí důsledkům takového počínání a sleduje s pobavením a porozuměním, jak její zfetovaná sestra chce mermomocí létat.

KOUKNI SE  Recenze: Jaromír Bosák a zápasy, které změnily jeho život
Nakladatelství Portál

Dítě Mariel ale žije také svůj vlastní obyčejný život. Učí se lyžovat, učí se jezdit na koni, chodí s otcem na ryby, hledá kontakty mezi svými vrstevníky. Dívá se kolem sebe dokořán otevřenýma očima. Její blízcí pro ni určitě nejsou neviditelní, pozoruje jejich chování, hodně věcí ji překvapuje, protože nemá dost zkušeností, aby je reálně vyhodnotila. K tomu, jak se rodiče pod vlivem alkoholu často hádají, přibude dívce další velká starost. Její matka onemocní rakovinou. Prodělává chemoterapie a čtrnáctiletá Mariel se o ni stará, vymýšlí zdravou stravu a věří, že když o ni bude pečovat, matka se vyléčí. Což se po počátečním nezdaru opravdu podaří. Je to ale další stresující událost jejího života, protože těžká nemoc je pro rodinu a pro dítě zvlášť silně psychicky vyčerpávající.

Mariel Hemingway napsala knihu o hledání. Hledání sebe sama, svých blízkých, o cestách k pochopení a hlavně o hledání lásky k nim. Je napsaná vyrovnaně, žádné záporné emoce. Je to dětsky otevřený pohled na svět dospělých. A je napsaná s velkou laskavostí. Může být nápovědou dospívajícím i rodičům, jak si porovnat myšlenky a jak se vyvarovat zbytečných chyb.

Závěrečnou a důležitou součástí knihy je slovníček základních pojmů psychických poruch, které v sobě nebo ve svém okolí mohou čtenáři objevit. A v úplném závěru je přehled českých organizací, které poskytují podpůrné a další služby.

Je to povzbuzení pro psychicky nemocné a jejich okolí. Nevzdávat to. Jak píše na závěr autorka :

KOUKNI SE  Recenze: Rezavé desky - povedená česká sci-fi

„Hodně štěstí, ať už máte jakýkoli problém, a nikdy se nebojte požádat o pomoc.“

Vydalo nakladatelství Portál

 

Bombeska

 

ZÁVĚR
Hodnocení
9
Předchozí článekKonec Borata a ruských posměšků! Kazachstán tvoří vlastní verzi Hry o trůny!
Následující článek5 nejzajímavějších knih o cestování časem

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

seventeen − 6 =