RECENZE: Nespavost aneb Řekni mi své sny a já ti řeknu své

Lidské sny jsou už odpradávna bezednou studnicí inspirace. O snech se skládají básně i hudba, o snech se píšou knihy a točí filmy. Jsou naším každodenním únikem od reality. Je to čas pro nejtajnější přání i noční můry. Z té studnice se napila také spisovatelka J. R. Johansson. Jak to s ní dopadlo?

Spousta lidí umí podivné až paranormální věci. Někdo dokáže číst myšlenky, ten druhý zase pohnout předmětem jen silou vlastní vůle. Průměrný americký teenager Parker Chipp se každou noc ocitá ve snovém světě ostatních spáčů. Ten, kdo se mu jako poslední podívá zpříma do očí, se stane jeho obětí. Má to však nepatrný háček. Parker si při nočním dobrodružství neodpočine. Pomalu mu dochází síly a zoufalství se stává každodenní rutinou. Existuje však výjimka. Mia, jeho nová spolužačka ve škole, je jediný člověk, jehož sny dokáží Parkera uspat. Zdá se to jako další happy end. Zazvonil zvonec a pohádky je konec. Jenže šťastné konce neexistují!

Českým čtenářům se dostal do rukou první díl z trilogie Noční strážci. Neznámá spisovatelka J. R. Johansson se na české půdě představila románem Nespavost, na který navazuje Paranoia (v zahraničí již vyšla) a finální Mania, jejíž vydání se datuje na červenec 2015. Jenn Johansson se řadí k současným spisovatelům píšící v žánru Young Adult. Ten momentálně u nás odstartoval úspěšnou kariéru a u mladší generace zaznamenává první vlny úspěchu. nespavost

KOUKNI SE  Recenze: Ostrov je žánrový mišmaš pro nenáročné

Kombinace nadpřirozena, temných tajemství i jemné pavučiny snů je silným argumentem pro vznik dobré knihy. Pokud autor mistrně děj zaobalí do roušky psychologického thrilleru, pak by z toho měl vyjít bestseller. Občas nám z toho vyleze i „best-celer“. Nemohu si pomoct, ale na jazyk mi neustále přichází jedno slovo – klišé. Ohrané téma. Opravdu je ta studnice inspirace bezedná?

Temnota, temnota a zase temnota prochází ruku v ruce společně s bezmocí celým příběhem. Děj máme okořeněný sprškou puberťáckých vtipů i geniálními myšlenkovými pochody dospělých: „Co je Parkerovi? Proč má kruhy pod očima? Asi bere drogy.“

Hlavní hrdina? Deset bodů pro Parkera! Ten se vymyká zajetým standardům. Americký puberťák s celkem neobyčejným problémem. Rozjezd ucházející. Na řadu přijde lítost vůči Parkerovi i nechuť k lidem okolo. Hodilo by se i maminkovské rčení „to bude dobrý“. To momentálně není na programu dne. Do poloviny knihy děj skřípal jako velice staré auto. Zázraky se však dějí. Z průměrného románu o americké mládeži se vyklubal příběh po okraj nacpaný akcí a ještě větší temnotou než zpočátku. Hlavní hrdina se přetransformoval na antihrdinu. Padouch, nezmar, ničema. A také stalker! Každá čtenářova buňka ho nenávidí společně s celou západní polokoulí. Přitom on je ten hodný, zatímco celý zbytek světa se zbláznil.

Díky všem múzám, které bděly nad autorkou. S lehkostí pírka přeskočila svět dospívajících i trapné odstavce řešící problém s první láskou. Romantika ve stylu Jane Austen se nekonala. Tím pádem získala větší prostor celá řada postav a výkres jejich charakterů. Jaké sny má třeba obyčejná prodavačka v supermarketu? Přesto se konec kamsi ztratil. Nemastný neslaný. Ztracen v překladu. Budu věřit v to, že další dva díly to vynahradí.

KOUKNI SE  Recenze: Affleckův film Air: Zrození legendy skóruje trojnásobně

Dobrá rada na konec: Dejte si pozor, komu koukáte do očí! Možná se vám v noci objeví ve snu!

R.J. Johansson – Nespavost. 2014. Nakladatelství YOLI. 352 stran

ANETA WUNDERLICHOVÁ

Úvodní foto: Pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

fifteen − fourteen =