Recenze: Němé oběti

Němé oběti přišly o svůj hlas v okamžiku své násilné smrti. Nemohou hovořit a ukázat na svého vraha. Mluví za ně David Raker.  Bývalý novinář, který pátrá po zmizelých lidech a řeší případy,  které policie vyřešit nedokázala.

Jeho kroky se spojí s Colmem Healym. Býval vynikajícím policistou. Poslední případ mu vzal vše. Rodinu, přátele, kariéru a vše, co kdy bylo jeho životem. Zavražděná matka a její dvě dcerky – dvojčata. Vrah po sobě nezanechal vůbec nic, čeho by se policie mohla chytit. Měsíce bezvýsledné snahy odsunuly tento případ do archívů. Smrt dvou holčiček nemůže být zapomenuta ani odpuštěna. Colman do pátrání vloží vše bez ohledu na to, kolik tím ztrácí. O pomoc požádá právě Davida Rakera.

S postavou tohoto soukromého detektiva se čtenáři mohli setkat již v dřívějších knihách Tima Weavera. Neznalost těchto románů nijak nebrání začtení se do Němých obětí. Vše, co potřebujete vědět, vám autor řekne.

Všechny postavy románu mají hluboký lidský rozměr. Tim Weaver dlouho přemýšlel nad jejich pohnutkami, osudy i myšlenkovými pochody. Díky tomu jsou jeho hrdinové tak skuteční, že toužíte být s nimi, poznat je a pustit je do svého života, abyste propadli dojmu, že tam již dávno jsou. Autor je skutečně velkým vypravěčem. Rozehrál své postavy s rozšafností a poctivostí sobě vlastní.

O to stejné se pokusil v rámci detektivní zápletky. Během pátrání po brutálním vrahovi rozplétá dvojice samozvaných vyšetřovatelů děsivý příběh, jenž zaskočí svou brutalitou a rozměrem.

KOUKNI SE  Recenze: Příběh z tajuplné Vesnice

Kniha je napínavá s množstvím dramatických a nečekaných zvratů. S každou stránkou posunuje příběh mílovými kroky.  Zdařile se vyhýbá klišé, stojatým vodám a předvidatelným scénám. Ani na okamžik si nemůžete být jisti, že víte, co přijde. A ono něco přijde…

Mystery press

V půli knihy budete muset spolknout hořkou pilulku poznání, že k zásadní stopě dopomohl prvek náhody. A prohřešků proti pravidlům dobré detektivky bude v zájmu zachování ambicí příběhu ještě několik. Schválně vám neprozradím, která to jsou, ale uvidíte, že si na legendárního pátera Knoxe  mnohokrát vzpomenete.

V závěru je potřeba odpovědět na mnohé otázky. Na žádnou z nich autor nezapomíná. I když za cenu poměrně překombinované složité teze s množstvím faktů stojících na vratkých základech.

K některým pasážím jsem se musela znovu vracet. Vypadnutím jediného dílku hrozilo, že se celé mikado zhroutí. Drželo však pohromadě brutalitou pachatele, která dávala odpovědi tam, kde vše ostatní selhávalo.

Kniha vám nedovolí ji večer jen tak zavřít a odložit na noční stolek. Hlavní hrdinové se vám dostanou pod kůži a opustit je znamená vystavit je nebezpečí. Jako thriller jsou Němé oběti mistrovským kouskem. Jako detektivní příběh mají řemeslné nedostatky, které nechají po dočtení jemnou pachuť na patře. Ne tak ostrou, aby to zabránilo si vychutnat čtenářský zážitek nebo nedat šanci další z autorových knih.

Kristina Doubravová

Němé oběti, Tim Weaver, Mystery press,  2017

KOUKNI SE  Recenze: Odbočka v lesích umí pěkně zavařit

Knihu můžete zakoupit ZDE

 

 

 

ZÁVĚR
Hodnocení
7
Předchozí článek52. MFF Karlovy Vary 2017 – uprchlíci ve Varech aneb krátké recenze
Následující článekSérii Total War rozšíří několik historických titulů
recenze-neme-obetiZtratil všechno, na čem mu záleželo. Zbývá jenom spravedlnost a pomsta.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

2 × 4 =