Recenze: Naslouchač – česká fantasy vyvrací mýtus

Svět otrokářů a otroků. Svět bohatých a chudých. Svět věčně mladých a těch, kteří denně umírají. Kdo je však na kom závislý?

Vítejte v pestrém a kontrastním světě, kde se na pravdu a naději téměř zapomnělo. Představí vám jej kniha Naslouchač, původní česká fantasy z nakladatelství Host.

Svět  je po Velké válce rozdělen na dvě části. Jedna z nich je neobyvatelná a plná jedovatých plynů, ta druhá je plná života a zeleně. Oba úseky od sebe odděluje štít čerpající svou energii z nerostu jménem sklenit. Zázračný nerost poskytuje ochranu a dokáže prodloužit život. Ti, kteří jej těží z hlubin země, opracovávají a nejlépe mu rozumějí, se nazývají sklenaři. Národ sklenařů byl ve své době mocný, pak ale přišli lidé z nížin, kteří toužili po moci. Od té doby sklenaři žijí v otroctví v nelidských podmínkách a za častý pobyt v dolech platí svým zdravím.

Výjimkou mezi nimi je Ilan, která se narodila čistá. Je zdravá a bez znetvoření. Čisté dívky jsou však brzy odvedeny od rodiny, do nor, kde je nečeká nic pěkného. Její matka pro ni však chce lepší osud a tak její původ zatají. Ilan se skrývá, vše se ale změní, když uslyší zpívat reteu, štít mezi světy. Vyjde tak najevo, že je Naslouchač. Má dar slyšet sklenit zpívat. Její dar je natolik výjimečný, že zaujme i pána Pětadvacítky. Je proto vybrána, aby se stala brusičem jejich zbraní a vydala se s Pětadvacítkou elitních bojovníků chránit zemi před nebezpečnými tvory zrozenými z jedovatého vzduchu za štítem. A tak začíná cesta hlavní hrdinky za poznáním země, plná dobrodružství, překvapení a tajemství.

KOUKNI SE  REFLEXE: Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic

Narodila jsem se jako sklenař. Byla jsem nikdo. Nepatřila jsem ani sobě, ani své matce. Patřila jsem fajovi. A jenom na něm záleželo, kdy a jak zemřu.

1196Naslouchač je důkazem, že neplatí mylný předpoklad, že dobré knihy vznikají jen v zahraničí. Tohle zajímavé dílo pochází ryze z naší české kotliny a je skoro stejně zázračným pokladem, jako sklenit. Je znát, že autorka má vše dokonale promyšlené. Na začátku vás postupně uvede do svého světa. Ten je opravdu komplikovaný a proto je nutné vysvětlit jeho historii, pojmy a jak vše funguje. Na začátku možná budete zmatení z množství cizích pojmů, jako retea, mantie a další. Brzy se vám ale kniha dostane pod kůži a začnete číst jedním dechem. A pokud přece jen budete tápat, vzadu najdete slovník.Host

Začátek je trochu pomalejší, místy už zatoužíte po větší akci. A té se dočkáte. Příběh se nakonec rozvine a vše nabere obrátky. Kniha je psaná čtivým stylem, který vás donutí nedočkavě číst až do konce. Stránky rychle ubíhají a vše směřuje ke konci, který ve vás zanechá mnoho nezodpovězených otázek. V průběhu čtení je navíc kniha značně návyková, takže na konci vás nechá rozklepané jako ratlíky, ve stavu natěšení na další díl, který vyjde příští rok. Nemusíte se bát ani toho, že hlavní hrdince Ilan je teprve dvanáct. Naslouchač je psaný z jejího pohledu a malá sklenařka je tahounkou celého příběhu.

KOUKNI SE  Recenze: Dokument o The Beatles Get Back neskutečně oživuje hudební legendy

Kniha si za svou originalitu, osobité postavy a propracovanost zaslouží jen chválu. Vše trochu brzdí jen úvodní část a fakt, že v mnoha situacích by se opravdu hodila mapa. Jinak vám ale nabídne vynikající čtenářský zážitek. Lze ji doporučit všem, kteří mají rádi dobré dobrodružné fantasy a nepohrdnou příběhem plným záhad, o odvaze a přátelství.

Petra Stehlíková : Naslouchač , Host, 2016, 374 stran.

Sabina Poláková

Původní foto: Pixabay.com

Knihu Naslouchač můžete zakoupit zde

ZÁVĚR
Hodnocení
9
Předchozí článekRECENZE: Bábovky jsou exkurzí do ženských duší
Následující článekJaká má být ideální manželka? 10 věcí, které muž chce po své ženě
recenze-naslouchac-ceska-fantasy-vyvraci-mytusOriginální kniha, s propracovaným světem, je důkazem, že výborné fantasy se píší i u nás.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

1 × 3 =