Recenze: My proti vám ukazuje sílu vášně a surovosti malého města

My proti vám
My proti vám (zdroj Pixabay.com)

Kniha My proti vám zavede čtenáře opět do Medvědína, kde se v loňské hokejové sezóně odehrála tragédie a rozdělila celé město. A to doslova. Jediná šance na úspěch celého Medvědína – dorostenecká hokejová reprezentace – přešla do sousedního města Hedu a mědvědínští musí dřít na své cestě ke štěstí zase od nuly a navíc bez těch nejlepších, které měli.

Ve stínu hokejového neštěstí se s tragédií vyrovnává Maya, jediná skutečná oběť, která však, bez ohledu na vlastní utrpení, v očích celého města zůstává jaké strůjce katastrofy. Podpora kamarádky a izolace od celého okolního světa však nepřináší očekávanou úlevu a vyrovnání a tak se Maya musí postavit svým nepřátelům čelem.

Na druhé straně příběhu stojí Kevin. Ten, kdo Maye ublížil, ale za kterého se postavilo celé

My proti vám / Fredrik Backman
My proti vám / Fredrik Backman

město. Na rozdíl od Mayi Kevin dostal podporu, obhajobu i šanci začít znovu a tak nemá pocit, že by měl za něco pykat, že on je strůjce zla. Pocit stability se ale zlomí, když se v jeho novém týmu začne šeptat o zrůdnosti, kterou nová hvězda provedla.

A všude mezi osobní tragédií dvou lidí se situace zostřuje politickým bojem o moc a peníze. Zničený Medvědín se nehodlá vzdát své ukradené slávy, sousední Hed však nechce být snadným soupeřem. Napětí vrcholí, když si ti nejdůležitější, co opět mají vliv na úspěch Medvědína, musí vybrat, na které straně budou stát.

KOUKNI SE  Meg Masonov: trýzeň a touha

Reálný svět s propracovanými charaktery a životní moudrost.

Fredrik Backman opět potvrzuje, že je mistr na zdánlivé detaily, které tvoří život a reálné charaktery svých postav. Na pohled černobílý svět ukazuje v tak živých barvách, až máte pocit, že se jedná o vaše sousedy. V knížce My proti vám exceluje kontrast mezi předsudky a skutečnou lidskou povahou. Něžně připomíná, že charakter každého člověka formuje milion vlivů a každý má svoje důvody.

Druhý příběh z Medvědína je napínavý, čtivý a rozhodně k zamyšlení. Nechybí ani jemný a vkusný Backmanův humor. To hlavní ale opět dělá nadhled a jakási životní moudrost, kterou do svých knih autor vkládá. My proti vám jednoduše ilustruje vliv lidské vypočítavosti a pohodlnosti. Z úhlu čtenáře krásně sledujeme, jak i malá lidská zákeřnost může zplodit zlo a nenávist, která více či méně zasáhne a ovlivní další spoustu lidí. Ač se místy může zdát, že Backman mírně tlačí na pilu a s poučnými moudry to trochu přehání, příběh si pořád zachovává hloubku a morální sílu.

Martina Zoubková

Knihu můžete zakoupit ZDE

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
9
recenze-my-proti-vam-ukazuje-silu-vasne-a-surovosti-maleho-mestaKlasický Backmanovský příběh plný hlubokých myšlenek a propracovaných charakterů mírně kazí až moc použitých mouder. Skvělý je ale opět pohled na zdánlivé detaily, které tvoří podstavu života.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

fifteen − 2 =