Recenze – mrazivě děsivý Lazar vás nenechá spát

lars kepler

Lazar, již sedmé pokračování knižní série manželů Ahndorilových, se konečně dostal i na pulty českých knihkupectví a nutno podotknout, že je to slušná jízda. Komisař Joona Linna si myslel, že to nejhorší už prožil. Přišel o manželku i druhou lásku, několik let strávil ve vězení a teď skončil u městské policie. Jen pár týdnů před jeho návratem k předchozí pozici se rozjede děsivý kolotoč a Joona se dostává přímo do jeho středu.

Paranoia nebo skutečnost?

hostPo zalarmování přijedou policisté zkontrolovat špinavý byt na předměstí Osla, z něhož se táhne nepříjemný zápach. Na podlaze nachází mrtvého muže. Po rutinní prohlídce bytu jeden z nich otevírá mrazák a to, co v něm vidí, je jako z nejhorší noční můry. Zavražděný muž byl vykradač hrobů, kanibal a sběratel trofejí. Mezi jeho úlovky je i lebka Summy Linnové, Joonovy manželky. Aby to nestačilo, o několik dní později zkontaktuje švédskou policii německá komisařka a žádá Linnu o pomoc. V kempu totiž našli zavražděného násilníka, který před svou smrtí volal právě na jeho osobní číslo.

Joona ihned pochopí, že tohle nejsou jediné souvislosti, které oběti mají. V hlavě se mu objeví nepřekonatelná myšlenka, že za vším stojí někdo z jeho minulosti. Někdo, kdo by měl být již dávno mrtvý. Jedná se jen o paranoiu způsobenou vším, co se přihodilo, nebo se jeho největší nepřítel znovu objevil?

Bušení srdce i okousané nehty

Knih od manželské dvojice, která vystupuje jako Lars Kepler, se prodalo několik milionů výtisků. Jejich série kriminálních příběhů s Joonem Lunnou v hlavní roli se stala jedním ze symbolů severských detektivek. Nejnovější pokračování, Lazar, je napěchované psychologickým bojem mezi Joonou, jeho kolegyní Sagou a neustále unikajícím vrahem. Hodiny tikají a v ohrožení života se nachází úplně každý. Nudit se nebudete ani chvilku a přestože ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem se začetla, po několika kapitolách mi dělalo problém knížku ohrozit. Největším tahounem je otázka, zda je Joonova paranoia skutečná nebo se jedná o pouhý stihoman, za kterým se zbytečně honí zatímco skutečný vrah uniká.

KOUKNI SE  Ofélie podruhé: Rozpomenout se na dospívání...

Lazar, sázka na efekt?

lazarEmoční napětí na vás bude dýchat z každé scény. Ty do sebe poměrně dobře zapadají a navazují na sebe tak, že v nich nenajdete žádný prázdný moment. Autoři dostávají jednotlivé postavy až k jejich hranicím, díky čemuž můžete pozorovat vývoj, jímž během série prošly. Věrní zůstávají i své drsnosti a neberou si servítky ani s nevinnými postavami. Jenže právě ona všudypřítomná smrt a násilí se mohou stát i problémem. Je ho tam tolik, že člověk snadno otupí a najednou si uvědomí, že mu všechna ta brutalita a hrůzy nepřipadají tak strašné, jak by nejspíš měly.

I samotný příběh a jednání postav se brzy stává předvídatelné a ne vždy uvěřitelné. Některé scény jsou dokonce natolik překombinová a sázejí na efekt, že by je nedokázal obhájit snad vůbec nikdo. Nezničitelnost a mnohdy nevysvětlitelné schopnosti padoucha tak občas srážejí slušný detektivní příběh na akční thriller, který se nedá brát příliš vážně. Přesto je Lazar dobře čtivé dílo, jehož silný příběh potěší nejednoho milovníka severských detektivek.

Kateřina Kovandová

ZÁVĚR
Hodnocení
7
Předchozí článekTrailer na seriálový crossover od DC vám zamotá hlavu
Následující článekDo Pokemon GO se vrací šest legendárních pokémonů!
recenze-mrazive-desivy-lazar-vas-nenecha-spatNapětí a hrůza stíhá každou stránku knížky, díky čemuž se nebudete ani na chvilku nudit. Občas ale děj působí až příliš neuvěřitelně a překombinovaně. Možná až příliš urychlený konec dává prostor pro pokračování, otázkou ale je, jak moc se z jednoho tématu dá vyždímat.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

five − 3 =