Recenze: Mozky pro armádu

Mary Roachová je americká spisovatelka. A ne jen tak ledajaká. Při svém pátrání po tajemství vojenské vědy se nebojí vyzkoušet cokoliv. V knize  Mozky pro armádu nám představuje neuvěřitelný svět vědeckých poznatků a pokroků, na kterých stojí moderní vyspělé armády.

Faktem je, že pro většinu lidí představuje pojem vojenská věda především vývoj zbraní a útočných systémů, které mají primárně za úkol někoho zabít nebo minimálně zranit. Překvapením při četní knihy tak může být skutečnost, která spočívá v pravém opaku. Moderní vědecké vojenské týmy odborníků se soustředí nejen na zranění protivníka, ale stejně intenzivně i na ochranu zdraví a života vojáka samotného. Mohlo by se zdát, že největší nebezpečí spočívá právě v nepřátelské kulce nebo šrapnelu. Ve skutečnosti to jsou banálnější faktory jako například průjem nebo mokré ponožky.

Ale abychom to nezlehčovali. Mary Roachová představuje i zajímavé pokroky medicíny, které neprávem zůstávají v ústraní zájmu veřejnosti. Přitom to jsou právě ty poznatky, které vrací zraněné vojáky zpět do života. Bohužel se týkají natolik intimních partií, že se za ně politici stydí lobovat.

Kniha Mozky pro armádu může být zklamáním, pokud očekáváte supermoderní zbraně a výkřiky techniky bojových vozidel. Stejně tak může být milým překvapením, pokud se zajímáte o vědecké vychytávky, které si nevyslouží pozornost výboru pro udělení Nobelovy ceny a přeci jsou svým významem zásadní.

KOUKNI SE  Recenze: Nikdo není doma - další případ Davida Rakera

Mary Roachová má pro strach uděláno a stejně tak vládne i humorem. Ten propůjčuje i poměrně vážným tématům a úměrně jimi odlehčuje jejich vážnost. Její kurážná ženskost je originálním prvkem v poměrně maskulinním prostředí vojenských základen a odloučených odborných pracovišť.

Její jistě okouzlující charizma umí mnohé, ne však zainteresovat čtenáře. Autorka píše s lehkostí, humorem i zápalem pro věc, který se ji však nedaří přenést na čtenáře. Vyprávění postrádá dramatičtější nótu, která by probudila čtenářovu empatii a zvídavost. Téma mu tak servíruje sice na zlatém podnose, ale bez špetky koření. Vše sází na sílu faktů. To je na čtenáře očekávajícího víc té již zmiňované techniky a zbraní málo. Čtenář bažící po vědě a jejich nejnovějších poznatcích vyvázne stejně ochuzen. Silný potenciál kulis exotických misí a válečných konfliktů zůstává ležet ladem.Mozky pro armádu

Jako celek je kniha psána s lehkostí, se kterou se i čte. Velkým pozitivem je tady humor a osobnost autorky. Kniha Mozky pro armádu představuje v jednotlivých kapitolách problematiku i s jejím  řešením produkovaným nejmodernějšími více či méně utajenými vojenskými pracovišti. Kniha je díky tomu exkurzí za poznatky stejně jako do těchto nevšedních míst, o kterých nemá smrtelník mnohdy ani ponětí. Někdy jde o tak bizarní problematiku, že sama o sobě brání uvěřit existenci výzkumného pracoviště, které by se jí zabývalo. Pointou je, že nejde o fikci ale skutečnost.

Práh

Mary Roachová nabízí zajímavosti, které si v žádné jiné knize o vojenství nepřečtete. Neklade si za cíl detailní popis jednotlivých patentních vynálezů či postupů. Nezabředává do podrobností. Snaží se upoutat pozornost a pobavit. To se jí více méně daří. I když zde zůstává pocit, že přeci jen šlo vykřesat víc jiskřiček a způsobit pořádný požár.

KOUKNI SE  Recenze: Psychopat ve vaší posteli

Pokud srovnám Mozky pro armádu s jinými knihami, které se populárně naučnou a zábavnou formou snaží čtenáře vzdělat a pobavit je nasnadě přesvědčení, že přeci jen mohl čtenář dostat víc.

Mozky pro armádu jsou svěží a zábavné. Stejně jako jejich autorka sama. Mnohdy mne její postava bavila víc, než to, o čem psala.

Kristina Doubravová

Mozky pro armádu, mary Roachová, Práh, 2017

Knihu můžete zakoupit ZDE

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

8 + 12 =