Recenze: Motivační lži aneb Proč jen pozitivní myšlení nefunguje

Kniha Motivační lži Steffena Kirchnera si klade jeden velký cíl: uvést na pravou míru lži motivačních koučů. Všechna ta úžasná hesla, která mají být klíčem k profesnímu růstu, sportovnímu úspěchu nebo jen životnímu štěstí. Extaticky opakované slogany doprovázející firemní školení a kurzy seberozvoje. Autor s nimi má bohaté zkušenosti. A nejen s nimi. Především s neúspěchem, který potká většinu účastníků takovýchto sezení. Ve své knize Motivační lži pojmenovává příčinu tohoto neúspěchu a uvádí na pravou míru taktiky a rady mentálních trenérů.

V poslední době zažila profese mentálních koučů skutečný boom především díky poptávce mezi velkými zaměstnavateli, ale i sportovními kluby. Dokonce i jednotlivci se s oblibou začali vydávat po křivolakých cestách své osobnosti za dosažením jejího vylepšení a optimalizace určitých životních vzorců. Ne vždy je však takováto snaha završena kýženým výsledkem. Autor se nebojí hovořit dokonce o přesně opačném a katastrofálním dopadu na osobnost člověka, který se snaží touto motivační lží svůj život nebo kariéru vylepšit.

V jednotlivých kapitolách rozebírá pěkně jednu lež po druhé,až do jde k samému jádru věci a odtud již vede čtenáře po správné cestě. Samozřejmě je zde slovo lež použito v nadneseném významu, jak už to v řeči mentálních koučů bývá. Nejde však o lež jako takovou. Především se autor snaží poukazovat na to, že tyto většinou dobře míněné rady sledují mnohdy špatný cíl. A nebo, v opačném případě, sledují správný cíl, ale vedou k němu po špatné cestě.

KOUKNI SE  Paolo Coelho: Lukostřelec

Naštěstí se autor neomezuje jen na rozhořčený monolog nad neschopností mentálních koučů a důvěřivostí jejich obětí. Přináší i svůj recept na úspěch a neváhá se o něj podělit v každé kapitole. Pro větší srozumitelnost jsou kapitoly uzavřeny vždy shrnutím a pak krátkým doporučením. To je buď obecné  nebo adresné podnikatelům popřípadě rodičům.

Z doporučení vyplývá, že je kniha určena širokému spektru čtenářů. Není primárně cílena jen na zaměstnavatele nebo naopak na jednotlivce. Autor se snaží, aby jeho rady byly srozumitelné a především aplikovatelné pro kohokoliv v běžných životních i pracovních situacích.

To je trochu kámen úrazu. Kniha je poměrně obsáhlá a nabitá informacemi. Autor je skutečným odborníkem a snaží se tak problematiku popsat poměrně zevrubně. Kniha je tak jistě přínosem pro profesionálního mentálního kouče nebo někoho, kdo alespoň trochu nahlédl pod pokličku tohoto oboru. Pro laika pak může být v mnoha ohledech inspirativní, ale pochybuji, že by mohl knihu užít jako příručku k sebekoučování bez odborného vedení.

JOTA

Na druhou stranu je to téma natolik složité, že chtít ho vměstnat do mini knížečky plné obrázku a líbivých hesel, dopouštěl by se autor toho, co v knize sám kritizuje. Čtenář se musí smířit s tím, že téma je v knize zpracováni poctivě a autor neodpouští nic sám sobě ani čtenářovi.

Kniha může být skutečně užitečná, pokud najde právě toho svého správného čtenáře. Při hledání však nesmí podlehnout stejnému dojmu jako autor a to, že je určena úplně pro každého. Poctivost v přístupu, která je v knize, musí potkat tentýž zrcadlový obraz právě v tom, kdo se knihu rozhodne přečíst. Recept na pětibodové menu za pět minut ve třech krocích nefunguje ani v kuchařkách, nelze ho hledat ani v mentálním koučingu.

KOUKNI SE  Orákulum Elfů a Víl: Krásné dílo matky a dcery

Motivační lži, Steffen Kirchner, Jota 2016

Knihu je možné zakoupit ZDE

Kristina Doubravová

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
7
recenze-motivacni-lzi-aneb-proc-jen-pozitivni-mysleni-nefungujeAutor v knize pojmenovává příčinu neúspěchu motivačních trenérů a uvádí na pravou míru jejich taktiky a rady.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

10 + five =