Recenze: Mapa dní je podivnou road movie

Ransom Riggs nechal své děti dospět. Předchozí díly podivných dětí byly šikovným tancem mezi realitou, fikcí a drážděním čtenářovy fantazie. Záhadné fotografie a tajemné pohledy těch, které zachycovaly, v průběhu třech knih nakonec vyústily v temný souboj o záchranu světa podivných, o jejich existenci i další směřování.

Sirotčinec slečny Peregrinové: Mapa dní

Podivné děti spolu se svou ymbrynou zůstaly v současnosti, na návštěvě u Jacoba Portmana. V Americe, na Floridě. Snaží se pochopit svět mimo smyčku, splynout s ním a naučit se v něm žít. I přes jejich touhu po přítomnosti, vykoukne nemilosrdně minulost. Vše se vrací na začátek, k Jakobovu dědečkovi. Právě on byl tím, kdo ukázal Jakobovi cestu do světa podivných dětí. Nyní se ukazuje, že jeho tajemství bylo daleko temnější a větší, než co si Jacob dokázal představit. Zjišťuje, že byl součástí tohoto tajemství dřív, než poprvé vystoupil z lodi se svým otcem u břehů ostrova.

Průvodcem po cestě za dobrodružstvím je zvláštní mapa. Děti se se slečnou Peregrinovou a Jacobem vydávají na cestu po stopách amerických podivných.

První tři knihy podivných byly velkolepé, originální a zanechávaly mrazivě znepokojivý pocit v zátylku. Po velkém finále se zdálo, že je příběh u svého konce a jakékoliv další pokračování bude jen vykrádáním sebe sama. Ransom Riggs se zdá nabral druhý dech. Odpočinul si a pustil se do pokračování s novou vervou a dal mu zcela jiný náboj.

Pokus dětí vyvržených z bezpečí jejich časové smyčky sžít se se současným světem je živnou půdou pro humorné situace. Zde zůstal jejich potenciál ne zcela vyčerpán a autor si ponechal značné rezervy. Zdá se, že mu komediální linka příliš nesedí.

V předchozích knihách byly hlavním zdrojem nebezpečí fantaskní stvůry, před kterými děti prchaly,  sváděly s nimi svůj boj. Nový příběh připomíná spíš akční thriller, ve kterém se prolínají paralely současného světa. Děti se setkávají s jakousi mafií podivných, její fungování více než nápadně připomíná reálné podsvětí.

KOUKNI SE  Recenze: Lars útočí a tentokrát je to osobní

Ransom Riggs  dokázal i v této poloze udržet slušnou úroveň napětí a akce. Příběh se velmi svižně odvíjí. Během road movie čeká na podivné děti reálné nebezpečí stejně jako magie a zlo ze strany podsvětí podivných.

Co je v příběhu novým a vítaným motivem je láska. Přeci jen jsou naši podivní i Jacob o něco starší.  Dospívají, poznávají své světy i jeden druhého. Ani tady není vše zalito sluncem. Zdá se, že úskalí nepotká podivné jen v boji, ale i v cestě za nalezením štěstí a lásky.

Jak jsem již nastínila, vypadalo to, že se nemá Ransom Riggs kam vrtnout a dokázal, že má. Podivní nekončí, pořád má co nabídnout, kam se vydat, aniž by musel pokřivit či jakkoliv nastavit vlastní fikci. Nic neohýbá, nikam neutíká, dal svým podivným dětem směr a budoucnost. O jejich další směřování se nebojím.

Mapa dní rozhodně stojí za přečtení. Pokud jste Podivné děti neviděli jako film a ani nečetli žádnou z knih, nebude pro vás Mapa dní zřejmě srozumitelná. Naskakujete do rozjetého vlaku a žádný průvodčí vám neřekne, odkud a kam jedete. Pokud Podivné znáte a ymbryna pro vás není neznámé slovo, pak vítejte na svižné jízdě za dobrodružstvím.

Kristina Doubravová

recenezní výtisk věnovalo nakladatelství JOTA

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článek54. ročník MFF KV se blíží
Následující článekCo plánují herci a herečky ze seriálu Hra o trůny dále

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twenty − 14 =