Recenze: Malá kniha meditací – vnímáte v obchodě tu barvu rajčátka?

Vidíte rajče, zboží. Tovar. Nebo vnímáte za tou červenou věcí i celou cestu, kterou muselo urazit, aby mohlo v tuhle chvíli tak (bez)mocně ležet tam, kde právě leží? Řekněme, že zajímavé otázky nám autorka pokládá. A především nás je naučí si pokládat samotné.

Ano, část o vědomém nakupování či uklízení mne jako ženu oslovila nejvíce.

Meditace pomáhá k lepšímu soustředění se na přítomný okamžik, k jasnější mysli a k efektivnímu zvládání únavy. Za sebe mohu říct, že když se naučíme vnímat přítomný okamžik, vnímat z něj maximum, naučíme si udělat si chviličku na sebe a své vnitřní duchovní potřeby, zmírní se i všeobecná únava, jež pramení povětšinou z chaosu a stresu kolem nás.

Ale já tak mám co říkat? Doslova nesnáším chaos a stres a…

…ale taky nesnáším meditace řízené, vedené anebo nedejbože skupinové a u kterých by mě někdo rušil svou přítomností nebo tím, že uměle tvoří čas, kdy „to dělají všichni.“

Potěšilo mě, že autorka je na tom veskrze stejně!

Pociťovala touhu po meditaci, ale nic z toho, co je veřejně nabízeno jako meditace, jí nevyhovovalo. A tak si stvořila svoje vlastní uvnitřněné okamžiky a převedla je postupně i do běžného života.

A to se mi pak líbí nejvíc, nejen nejrůznější témata pro tu chvilku klidu a ticha a míru, přičemž nás naučí i odfiltrovat zvuky zvenčí, kterým se nevyhneme, ale především se mi líbí to, jak se jí ten uklidněný a zároveň se smysly zbystřený čas přelil i do běžných činností.

KOUKNI SE  Recenze: 101 minut v pražské podzemce

Do sportu, do vědomého nakupování, do mytí nádobí, úklidu… a najednou i takový obyčejný pokus, že plně vnímáte sebe při nákupu (nebo nevnímáte), je jasným důkazem, že plně se soustředit na to, co dělám, vnímat i to krásné kolem – je neuvěřitelný dar.

A rozhodně z takového nakupování přinesete lepší věci, méně zbytečností, a nezdravých věcí, než z nákupu, který proběhne rychle, zběsile a s hlavou plnou často zbytečných chaotických starostí.

Stačí se jen soustředit na svůj dech, uklidnit se. Stačí se nebát podívat se na sebe do zrcadla a věnovat čas hledání odpovědí ve svých očích. Naučí nás přiznat si strachy.

Nebo uklízet.

Jo, efektivní úklid.

Tohle se dá použít celý rok:

„Zamyslete se nad tím, jaké předměty máte před sebou a kolikrát jste je použili. Mají pro vás nějakou hodnotu? Stálo za to si je pořídit? Stojí za to, aby zabíraly prostor u vás doma? Vím, že většinou nevěnujeme takovou pozornost neživým věcem, se kterými sdílíme prostor, ale když se začneme zaměřovat na to, co v životě chceme, a začneme vědomě rozhodovat o tom, čím se obklopujeme, uvidíme jasně, co všechno jen zbytečně zabírá místo.

Chyběla by vám tato věc, kdybyste ji neměli?

A to samé se ptejme při nákupu: Je tento předmět skutečně důležitý, užitečný, smysluplný? Díky tomuto cvičení se naučíme vnímat, co pro nás má hodnotu, a pořizovat si takové věci, které skutečně chceme a potřebujeme.“

Ideální kniha jednoduchých cvičení, s jednoduchými milými ilustracemi a s kabelkovým, čtvercovým do ruky příjemným formátem. Pro koho?

KOUKNI SE  Richard Bach: Nikdo není daleko

Pro každého, kdo má rád hygge, protože tenhle pocit kniha evokuje.
Pro každého, kdo o sobě může říct, že je chaotik, protože ho autorka naučí se zastavit.
Pro každého, kdo chce pomazlit na duši, protože o tom meditace a tato cvičení jsou.

Autorčin životopis

Stephanie Brookesová je spisovatelka a propagátorka zdravého životního styllu. Píše příspěvky do rubriky Destiny (Osud) pro mysbliss.co.uk a přispívá také do Dailly Express, Spirit and Destiny, Women and Fitness, Soul and Spirit a Company magazine. Také vystupovala v televizním pořadu This Morning a ve vysílání BBC Radio 2 a BBC Radio London.
Stephanie využila svoje zkušenosti s meditacemi a navrhla krátká meditační cvičení, která se vejdou i do maximálně nabitého rozvrhu. Myslela při tom na všechny, kdo mají sice málo času, ale přitom se potřebují zbavit stresu a uvítají příznivé účinky, které jim meditace může nabídnout.

Vydala Synergie Publishing, SE, www.synergiepublishing.com, 2018

Renata Petříčková

ZÁVĚR
Hodnocení
9
Předchozí článekSkvělé hororové filmy zruinované svými zvraty
Následující článekKnižní novinky, které vám nedají spát – část 1
recenze-mala-kniha-meditaci-vnimate-v-obchode-tu-barvu-rajcatkaPro každého, kdo má rád hygge, protože tenhle pocit kniha evokuje. Pro každého, kdo o sobě může říct, že je chaotik, protože ho autorka naučí se zastavit. Pro každého, kdo chce pomazlit na duši, protože o tom meditace a tato cvičení jsou.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

7 + fourteen =