Recenze: Lock & Mori – tak trochu jiný Sherlock

Další z variací na Sherlocka Holmese tentokrát z pera Heather Pettyové, jen tahle je trochu jiná. Sám mistr Holmes je pubertální chlapec a jeho nemesis je zde mladá dívka. A co vznikne, když se sejdou dva takto geniální lidé? No přeci začnou řešit vraždu. 

 

Hlavní hrdinka James “Mori” Moriartyová se při požárním cvičení setkává se Sherlockem Holmesem, nejprve ji připadá jako podivín, když ale na něho narazí později v parku, kde právě bylo nalezeno tělo a spolu se Sherlockem je svědkem policejní neschopnosti, rozhodnou se vzít věci do vlastních rukou a celou vraždu prošetřit.

Mori se nejprve zdráhá, ale následně se objeví jisté okolnosti, kvůli kterým už nedokáže dát od případu ruce pryč. Podaří se jim odhalit vraha a vyřešit všechna Moriina tajemství?

 

“Zrovna jsem přišla z divadla.” Místo dalšího vysvětlování jsem do prostoru mezi námi mávla obalka_Lock&Moriscénářem, i když jsem si nebyla jistá, proč jsem cítila potřebu mu vůbec něco vysvětlovat. “Je to známkované představení, hrajeme…” 

“Oscara Wilda. Řekl bych, že naše školní divadlo nikoho jiného nehraje.” 

Chystala jsem se potvrdit, že skutečně nacvičujeme hru Oscara Wilda, ale chlapec se svým hádáním zjevně ještě neskončil. 

“A ty alternuješ, i když bys radši hrála. Na dramaťák chodíš z jiného důvodu než z lásky k tomuhle druhu umění.” 

 

Ačkoli se jedná o trochu jiného Sherlocka Holmese, naleznete tu známé rysy, jako je například Baker Street, paní Hudsonová a dokonce se tam mihne i Watson, ale ten v příběhu nezastává žádnou důležitou roli. Kromě těchto drobných podobností, které poukazují pouze na to, že se autorka snažila přiblížit hlavní postavu k té originální, nemá příběh s originálem nic moc společného.

KOUKNI SE  Recenze: Klub divných dětí je knihou pro děti a jejich rodiče

Postava Sherlocka je v knize spíše vedlejší a v záři reflektorů se hřeje Mori se svými osobními problémy, a že jich není málo.

To samé se děje i s detektivní zápletkou, která je docela předvídatelná, ale která se po několika desítkách stránkách přesouvá do pozadí a čtenáře spíš upoutá část příběhu, jež se týká Moriiny matky a jejího tajemství.Dobré knihy

Zklamáním však bylo, že se autorce tak úplně nepovedlo vystihnout podstatu Sherlocka, ani vztah hlavních postav nebyl tak úplně uvěřitelný a celá jejich romance působila uměle. To, že se jednou viděli a hned bez sebe nemohli být, by se dalo vysvětlit láskou na první pohled, ale v průběhu jejich příběhu se na vás nepřenese jediná emoce, díky které byste tomu vztahu uvěřili.

Také se připravte, že během čtení narazíte na várku nelogičností a sem tam i na nějakou tu nedomyšlenost příběhu.

Ale co Lock & Mori ztrácí jinde, dohání na čtivosti. Autorka má totiž sympatický styl psaní a vás při čtení pohání touha zjistit, jak to všechno dopadne a zda se podaří objevit tajemství Moriiny matky.

Své tomu přidává i volba zápletky, ve které se autorka věnuje bití dětí a nečekaně sympatický Mycroft.

 

Pokud od knihy nebudete mít příliš velká očekávání a půjdete do ní s tím, že je to příjemná oddechovka se zajímavým tématem, pravděpodobně se vám bude líbit, i když větší úspěch bude slavit u mladších čtenářů.

KOUKNI SE  Recenze: Brutální a brutálnější. Motiv X přitvrzuje před velkolepým finále

 

Heather W. Petty – Lock & Mori: Tak trochu jiný Sherlock Holmes, CooBoo, 2016

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

thirteen − 12 =