RECENZE: Kultovní kniha Rosemary má děťátko opět na scéně

Hororový příběh Rosemary má děťátko od Iry Levina se dočkal nového vydání. Přestože původní verze spatřila světlo světa již v roce 1967, stále má co nabídnout i dnešním čtenářům.

Příběh začíná ve chvíli, kdy se manželé Rosemary a Guy nastěhují do vysněného bytu v tajuplném Bramfordu. Tento barák je vyhlášený zvýšeným počtem sebevražd a dalších nevyšetřených úmrtí. Ale přesto má své neodolatelné kouzlo. Nádherná fasáda, výtahy či krb v bytě jsou prostě k sežrání. Na začátku se manžel seznámí s trochu vlezlými, ale neskutečně milými sousedy Castevetovými a navíc se Guy konečně výrazněji prosadí ve světě filmu. Když se Rosemary dočká i plánovaného těhotenství, celý jejich život se zdánlivě vyvíjí podle jejich nejlepších představ.

Najednou však nastávající maminka začne mít velké bolesti a začne si všímat podezřelých věcí ve svém okolí. Sousedi se o ni starají až příliš nadšeně, manžel Guy cosi skrývá a ani s gynekologem maminky očividně není vše v pořádku. Rosemary pomocí několika indicií začíná zjišťovat, že několik lidí okolo ní si možná zahrává s čarodějnictvím a pokouší se jí určitým způsobem manipulovat. Jedná se o pouhé předporodní bludy nebo se v temném baráku opravdu děje něco podivného?

Pravdou je, že na podobné téma vzniklo již mnoho knih a filmů. Nejedná se tudíž o nic originálního. Obzvláště v minulých letech se vyskytl nejeden brak, který si pohrával s čarodějnictvím a podobnými náměty. Jen málo z nich si zaslouží nálepku kultovní a dosahuje přesvědčivých kvalit. Rosemary má děťátko se jím rozhodně stalo.

KOUKNI SE  Recenze: Zahrada žije a odhalí svá tajemství malým i velkým zahradníkům

196e2112e78b3bcc197b4289bb09cefdHlavní děj se soustředí zejména okolo dvou osob, kterými jsou manželé Rosemary a Guy. V knize je dopodrobna rozebrán jejich život a ze začátku se téměř zdá, že se bude jednat o roztomilý rodinný příběh. Sledujeme jejich manželské osudy, starosti se stěhováním i s kariérou. Guy je herec, který prozatím nedostal tu správnou šanci. Musí hrát v bezvýznamných reklamách a divadelních představeních. Rosemary je na první pohled rodinný a mateřský typ. Její sourozenci mají mnoho potomků a ona se už rovněž cítí zralá na příchod svého syna nebo dcery.

Po mnoha stránkách idylického příběhu se začíná rozvíjet hlavní myšlenka, která je postavená zejména v psychologickém duchu. Autor rozebírá všechny pocity Rosemary, které začínají být postupem času spíše negativní. Po otěhotnění se hlavní postava nemůže zbavit dojmu, že něco je špatně.

V knize najdeme i mnoho vedlejších postav, ovšem většina z nich hraje důležitou roli. Jsou tu zejména sousedé Castevetovi, kteří se s novým párem v baráku velice rychle spřátelí. Vedle nich vystupuje i mnoho dalších sousedů, ale nemají už tak důležitou roli. Většina děje se točí okolo sousedských vztahů a později i Rosemaryna těhotenství.

Popisy jednotlivých stavů a příhod u nastávající matky začínají být čím dál děsivější. Kdybych četl tuto knihu před porozením svého potomka, asi bych byl hodně vystrašený. Těhotenství očividně neprobíhá podle plánu, ale záhadná postava gynekologa Sapirsteina vše považuje za normální.

KOUKNI SE  Recenze: Hořící stromy - nejistota a napětí až do poslední stránky

Téměř každý čtenář si dokáže mnoho věcí v románu pospojovat a lehce odhadnout nastávající průběh. To je jeden z mála negativů této knihu. Neočekávejte příliš překvapení. Ale ty ani nemají být na pořadu dne. Hlavním spojovacím článkem je zejména strach. Mráz po zádech vyvolává už samotné negativní prostředí a s příchodem konce se jen stupňuje. Dovolil bych si přirovnat tento horor k některým úspěšným dílům slavného mistra tohoto žánru Stephena Kinga. Opravdu se mrazení v zádech dá přirovnat k pocitům, které máte při čtení o něco známějšího kolegy.

Konec mohl být na můj vkus trochu propracovanější, ale přesto vás pošle do hlubin temnoty a přinese nejednu bezesnou noc. Navíc je poměrně otevřený. Přestože se dozvíte hlavní pointu, přímo se nabízí k pokračování. A opravdu se fanoušci této knihy dočkali, i když o dlouhých třicet let později.

Rosemary má děťátko nestaví na příliš propracovaném ději. Jeho hlavním účelem je postrašit čtenáře a vyvolat v nich strastiplné pocity. A to se mu rozhodně daří na jedničku. Velkou doménou je i jeho psychologická stránka, která předčí mnohé pozdější hororové příběhy. Spojením těchto dvou kladů vzniká kniha, kterou si lidé moou číst i za dalších padesát let.

Na závěr ještě připomenu, že se toto dílo stalo předlohou hned dvou filmových zpracování. Původní bylo natočeno již rok po vydání knihy a jejím režisérem se stal Roman Polanski. V roce 2014 se ho po mnoha letech ujala i populární Agnieszka Holland.

KOUKNI SE  Recenze: Deník koučky neslibuje zázraky, nabízí řešení

 

Ira Levin: Rosematy má děťátko, XYZ (Albatros media), 2015, 256 stran

LUKÁŠ LOUŽECKÝ

Úvodní foto: Pixabay.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

two × 3 =