Recenze: Kovy: Ovšem….a vlastně o ničem

Český youtuber Kovy vydal knihu Ovšem. Pokud máte doma pubertální dítko, pak ji prostě musíte koupit. Pokud tím dorostencem jste vy sami, pak platí samozřejmě totéž. Pokud nespadáte ani do jedné skupiny, budete mít s Kovym trochu potíž.

Kovy, alias Karel Kovář, je jedním z nejsledovanějších českých youtoberů. Internet, potažmo youtube a další obdobné platformy jsou světem samy pro sebe a fungují v něm věci, které by se horko těžko draly za světlem v jiných médiích. Ne vždy je snaha převést úspěšný projekt do jiné než jepičí internetové podoby korunována úspěchem.

Tím případem je i Kovyho kniha Ovšem. Sám autor trochu kostrbatě vysvětlí vznik zavádějícího názvu, za kterým není třeba hledat hlubší myšlenku. Tu nenajdete koneckonců v celé knize.

Kovy je upovídaný mladý muž, který si užívá života, neváhá se podělit o své názory, zkušenosti a zkrátka chytil příležitost za pačesy.  Pokud jeho postřehy a vtipná videa sledujete po troškách s kadencí, s jakou je sdílí, mohou být osvěžujícím momentem všedního dne. V knize vyniká jejich plochost a takřka nulová vypovídající hodnota.

Sám autor se pozastavoval v první řadě nad nápadem napsat memoáry. Pokud by naslouchal svým pochybnostem, mohl čtenáře ušetřit mnohého zklamání. Jistě, najdete se i několik silnějších momentů, které rozněžní srdce ledaskoho. Smrt dědečka a další dramatické momenty jsou odvyprávěny s velkým citem. Z výrazů je ale patrné, že autor je již odžil. Neumí jít do hloubky, nehledá v nich podstatu a nedokáže emoce přenést na čtenáře. Už jsou za ním a ještě se k nim nedokázal v životě opět vrátit. Kovy - Ovšem

KOUKNI SE  Recenze: Plíživé Stíny Halloweenu pobaví i postraší

Rádoby silným tématem je Kovyho comingout. Skutečná katarze, kterou musel projít již několikrát. Přiznal si homosexualitu sám sobě, svým rodičům a nyní se odhodlal k přiznání před svými fanoušky. V podobě, v jaké jej předložil v knize, to vyznívá spíš jak univerzální návod, jak oznámit světu svou homosexualitu, než touha sdílet něco víc. Navíc nezapadá do kontextu ostatních kapitol. Osamoceně tak vyčnívá jako hořící pochodeň či snad reklamní poutač. Tím je víc.

Zřejmě to funguje. I když nevím, nakolik se to dá v kontextu doby označit za originální či provokativní. To by dnes bylo spíš, kdyby se někdo z celebrit konečně přiznal na plná ústa, že je hetero, doma prdí a nebyl dál než na Mácháči. Takhle sledujeme jen show mladého chlapce, který má trochu zmatek sám v sobě, ale nebojí se o tom mluvit.

Tím zmatkem nezpochybňuji jeho sexualitu, ale spíš různorodost témat, která si pro knihu vybral. Cestování, rodina, poezie…

Kniha je tu a tam proložena autorskými básničkami. K tomuhle věku to asi patří. Kovy se rozhodl, že bude youtoberem, nikoliv poetou, a tudíž mu poetický prohřešek pateticky odpouštím a beru ho na vědomí coby důkaz všestrannosti jeho schopností vyjádřit se.

Chtěla jsem napsat talentu, ale s tímhle slovem bych byla opatrná. Tato individuální nadprůměrnost se projevuje jen úzce v Kovyho umění zaujmout a trefně zprostředkovat svůj postoj. Bez ohledu na jeho vyzrálost.

KOUKNI SE  Richard Bach: Nikdo není daleko

Velký nedostatek spatřuji v opakování věcí, které zazněly na internetu. Jednak nemají na stránkách knihy takovou razanci a emoční náboj.  Na rozdíl od internetu tady drhnou a ztrácejí šmrnc.  Druhak vykrádá autor sám sebe.

Kovyho věrný a nekriticky smýšlející fanda je jistě rád, že si jeho knižní prvotinu může vystavit v pokojíčku na poličku vedle postele, odkud na něj bude Kovy i offline zbožně shlížet. Náročnější čtenář, který od knihy očekával přidanou hodnotu, nebo poznání svého idolu z trochu jiné stránky, bude zklamán.

Albatros

Blogy oblíbené v divokých vodách internetu málokdy fungují přeneseny do jiných forem, a o to méně do knižní podoby. Kovyho kniha Ovšem je toho dalším důkazem z mnoha. Nelze popřít, že má Karel Kovář zajímavě našlápnuto. Až jednou bude skutečně mít co říct, bude určitě radost to číst.

Kristina Doubravová

Kovy: Ovšem, Karel Kovář, Albatros media, 2017

Knihu můžete zakoupit ZDE

 

ZÁVĚR
Hodnocení
2
Předchozí článekRecenze: Trhlina se vám dostane do hlavy
Následující článekRecenze: Za zavřenými dveřmi nebudete dýchat napětím
recenze-kovy-ovsem-vlastne-nicemTo, co funguje na internetu, málokdy uspěje v knize. Ovšem je toho příkladem.

1 komentář

  1. Kniha je nějaká, mě osobně přišla nudná a tak jsem ji ani nedočetla. Číst toto je ztráta času, raději si přečtěte kytici než tohle

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twelve − three =