KNIHA: Konec stříbrného věku: Battle Royale seniorů jako společenská satira

konecSoučasné Japonsko se potýká s krizí. Počet seniorů nezadržitelně stoupá, porodnost však stále klesá. Průměrná délka života v Japonsku je téměř 83 let. Senioři se stávají nechtěnou přítěží pro své rodiny. Trpí stařeckými rozmary, demencí, senilitou, mají nesmyslné požadavky na svoje rodinné příslušníky.
Zkrátka zaclánějí a maří mladým lidem jejich budoucnost. Proto se japonská vláda rozhodla uspořádat něco jako seniorské Hunger Games či spíše battle royal, při kterých se starouškové ve svém obvodu sprovodí sami ze světa.
Japonsko se sice opravdu potýká s otázkou zvyšujícího se průměrného věku své populace a s nízkou porodností, nicméně to ostatní je (zatím) pouze fikce. Třeskutě sarkastická, společensky kritická a černým humorem protkaná fikce z pera japonského romanopisce Jusataki Cucuiho.

Jeho novela Konec stříbrného věku vyšla česky v roce 2011 a stala se tak třetím dílem tohoto japonského autora, které bylo přeloženo do češtiny. 

Poměrně krátká novela má svého hlavního hrdinu Kuičiró Utaniho, kterému se přezdívá „starý pán“, ale je vyprávěna z pohledu několika postav. Všichni jsou důchodci, kteří již dosáhli  či dávno překročili věk sedmdesáti let a byli z vládního rozhodnutí zařazeni do programu vzájemného vyvražďování.

Zpočátku příběh neodmyslitelně připomene nedávný hit americké spisovatelky Suzanne Collins Hunger Games, nicméně tady není žádná aréna, ve které by probíhal boj za neustálého sledování televizních kamer. Vraždění důchodců probíhá v civilu a je zcela v režii jich samotných. Ovšem média nechybí – nejsou ale, až na pár výjimek, přítomna samotného vraždění. Spíše slouží k tomu, aby komentovala aktuální vývoj situace; asi jako když se komentuje sportovní utkání a je čas od času potřeba připomenout skóre. 

KOUKNI SE  Paolo Coelho: Lukostřelec

Větší podobnost ale Konec stříbrného věku vykazuje s knihou jiného japonského autora. Román Battle Royale Koushuna Takamiho vzbudil vlnu kontroverze, když byl v na přelomu tisíciletí v Japonsku vydán. Hned v roce 2000 na jeho motivy vznikl stejnojmenný film, který taktéž vzbudil vlnu nadšení i kontroverze. Každopádně se zařadil ke klasikám a často je přirovnáván ke Goldingovu Pánu much.
V Battle Royale jsou to teenageři, kteří se musí postarat o vlastní vzájemnou likvidaci, dokud pouze jeden z nich zůstane naživu. Alegorický román plný násilí ukazuje ostrost světa, ve kterém když chce člověk vyniknout, musí mít „ostré lokty“. 

Konec stříbrného věku je také společenskou satirou. Staví se kriticky k současnému postoji japonské vlády, ale také k nečinnosti tamního obyvatelstva v oblasti politiky a veřejného zájmu. Fakt, že se proti vzájemnému vraždění seniorů nikdo neozve, jen vyzdvihuje pasivitu, s jakou lidé přijímají vládní nařízení.
Ti, kterých se to týká, většinou nejsou příliš slyšet, nebo nemají sílu vzdorovat. Ti, kterých se to netýká, jsou za to především rádi, a snaží se na sebe příliš neupozorňovat. To je vlastnost, která rozhodně boří geografické hranice a je platná prakticky v jakékoli společnosti.

Ovšem problém knihy je její jednotvárnost. Jakmile se téma společenské kritiky vyčerpá, přichází na scénu poměrně zdlouhavá jatka, která rozhodně nepostrádají originalitu, nápaditost a černý humor. Nicméně to je poněkud málo. Chybí jakékoli napětí. S většinou postav není možné navázat žádný bližší vztah, jelikož jsou na scéně příliš krátce a ani hlavní vypravěč není natolik sympatický, abyste si o něj mohli dělat větší starosti.

KOUKNI SE  Recenze: Jo Nesbo - Zatmění je jen pro silné povahy

S přibývajícími úmrtími začínáte být celkem apatičtí vůči násilí i krutosti, kterých je v knize přehršel. Samotný fakt, že pokud se dá lidem do ruky zbraň a povolení zabíjet, a oni ho s radostí využijí, rozhodně nijak šokujícím dojmem nepůsobí. Chybí hlubší zázemí, všechno je tu příliš povrchní. Po krátkém představení programu už se senioři začínají navzájem likvidovat za veselého popisování znějícího z úst mladých televizních reportérek.

Ano, v lidech se probouzí ty nejhorší vlastnosti, pokud přijde na otázku vlastního přežití, ale to jsou koneckonců zvířecí instinkty, díky kterým lidstvo v krušnějších časech přežívalo.

Kniha Jasutaki Cucuiho rozhodně špatná není. Nicméně je příliš povrchní a krátká, takže poslouží jako chvilkové rozptýlení na jedno odpoledne. Jako prázdninové čtení ideální. Autor však má zřejmě zálibu v intertextuálních narážkách, takže nešetří referencemi na svá předchozí díla. Čtenáře, kteří nejsou s jeho předchozí tvorbou seznámeni, takové poznámky jen vyrušují a nepřináší nic nového.

Konec stříbrného věku / Ginrei no Hate 

Autor: Jasutaka Cucui

Nakladatelství: Odeon / Edice Světová knihovna
Rok vydání: 2011
Překlad: Anna Křivánková
Počet stran: 192

IVETA HAJLICHOVÁ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

1 × 3 =