Recenze: Jména mrtvých dívek

Kdo četl thriller Tiché dívky, jistě ví, kdo je Eric Rickstad. Napínavá a poměrně syrová krimi, kupodivu ne z pera severského autora, ale amerického, se zapsala do povědomí mnoha čtenářů i u nás. Pokračování Jména mrtvých dívek jsou skutečně více než důstojným následníkem předchozího dílu.

Nemyslete, že vás nechá Eric Rickstad dolovat ze vzpomínek, kdeže jsme to vyšetřovatele Franka Ratha opustili v předešlé knize. Ne, neuplynulo nespecifikované delší časové období, které by Franka a jeho adoptivní dceru Rachel ukolébalo na vlnách jistoty a bezpečí.

Podezřelí sedí teprve ve vazbě. Od uzavření případu uběhly sotva týdny.  Nebezpečný psychopat zodpovědný za smrt rodičů Rachel je propuštěn z vězení. Směje se Rathovi do obličeje. Ten ví, že se o své bezpečí a bezpečí Rachel musí postarat sám. Do toho se vynořují podivné okolnosti z případu Tichých dívek. Je potřeba se postavit své minulosti čelem a konečně dopadnout ty, jejichž zvrácená mysl ohrožuje životy nevinných dívek.

Frank Rath se ujímá zodpovědnosti za život Rachel skutečně akčně. V plánech dostat nebezpečného Preachera znovu za mříže ho zbrzdí až aktivity policejního šéfa. Ten ho jmenuje znovu policistou, aby se naplno mohl věnovat se Sonjou Testovou právě probíhajícímu vyšetřování související s Tichými dívkami. Frank doufá, že mu to umožní dostat za mříže hlavního podezřelého: Preachera.

Všechno dobré z předchozího románu nacházíme v knize i nyní. Příběh je napínavý a v hlavním hrdinovi Frankovi Rathovi čtenář snadno najde spřízněnou duši. Jeho slabinou je dcera Rachel a bolestivá minulost, Vzpomínky, které ho zraňují a zároveň se před jejich faktem snaží uchránit Rachel. Umožnit jí, aby dokázala vést nový život ničím nezatížený.

KOUKNI SE  Recenze: Znám tě ze svých snů - jedno oko nezůstane suché

Postava Rachel dorostla do své další dimenze. Už to není jen ta zranitelná holčička na prahu své dospělosti, kdy se odpoutává od svého otce a ochranitele. Už v sobě nese kus temnoty a rostoucí síly a vůle hledat vlastní cestu, jak se postavit světu a nebezpečí v něm.

Oproti Tichým dívkám je v nové knize daleko víc zla, zvrácenosti a akce. Autor přitvrdil. Nenechává stagnovat své hlavní postavy, ale ani zlo kolem nich. Už není prostor jen pro ledasjaký případ z mnoha. Už se dostal Frankovi i Rachel pod kůži. Jsou zmrzačeni svou vlastní minulostí a jen obtížně se snaží jít dál. Bez ohledu na to, jak případ dopadne, už navždy v sobě ponesou punc zločinu. Stará tajemství jsou vykoupena těmi novými.

Na oltář gradujícího thrilleru padlo na můj vkus příliš mnoho úchylů. Jako by v tom kraji nežil nikdo nezvrácený. Troufám si říct, že autor Rickstadových kvalit by si dokázal poradit bez ztráty kytičky i v okamžiku, kdy by se rozhodl držet příběh v reálnějších mantinelech.

Pokud se rozhodnete skočit mu na všechny léčky, které na vás nachystal, užijete si skutečně pořádnou porci napínavého čtení a velmi barvitých a mnohavrstevných postav. Poměrně kreativní konec nechává dostatečně otevřené pole pro jakékoliv pokračování, které si jistě po přečtení Jména mrtvých dívek nenecháte ujít.

Tento román je určený pro ty fanoušky krimi, kteří milují syrovější modus operandi. Náladě přidává všudypřítomná studená mlha, která se vám dostane pod nehty s každou další otočenou stránkou.

KOUKNI SE  Recenze: Psychopat ve vaší posteli

Na knize oceňuji, že autor nenechá své čtenáře příliš tápat. Pokud si nepamatujete detaily z předchozí knihy, autor vám osvěží paměť tak, abyste se neztráceli, ale zároveň nebrzdí příběh pokračující.

Jména mrtvých dívek jsou dobrou detektivkou. Autor dává čtenáři to, co od něj očekává a k tomu ještě pořádný bonus navíc.

Kristina Doubravová

Recenzní výtisk věnovalo Knihcentrum.cz

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 × 3 =