RECENZE: Ježek v zahradě, jak mu pomoci

Dnes recenze ryze praktické knížky, která může někdy pomoct i vám. Jde o velmi pěkně napsanou knihu německé autorky Moniky Neumeier, která se ježky zabývá více než 40 let a více než 20 let vedla záchranné centrum pro ježky, takže její zkušenosti jsou značné.

Na první pohled jde o tenkou „brožurku“, o které si člověk pomyslí, že v ní najde akorát tak biologii ježka, případně, kde jej najdeme v přírodě. Důmyslný koncept knihy však dává těmto praktickým knihám jiný náhled, a čtenář v ní najde vše, co potřebuje. A to prosím, přehledně!
V knize nenajdete nic zbytečného. Je rozvržena do tří „sekcí“: biologie, zahrada, péče o ježka, a v každé najdete to nejdůležitější, co byste měli vědět o ježkovi.
V úvodu knihy se seznámíte s ježkem jakožto tvorečkem v přírodě, poznáváte chování, ve zkratce jejich anatomii, čím se živí, kde přebývají, jak se chovají v zimě či v létě, a mnoho dalších informací.
Následuje (a to si myslím, že je velice dobrý tah) informace o právních předpisech pro ochranu zvířat, kde se dozvíte nejdůležitější povinnosti, které pro vás jakožto „zachránce“ plynou.

Dále vám ve stručných odstavcích autorka představí, jak má vypadat zahrada pro ježka z hlediska bezpečnosti či údržby. Neopomíná ani tolik podceňovaný fakt – úrazy ježků v zahradě. Postavíte si nějaký ten přístřešek pro vašeho bodlinatého kamaráda, a už se posouváte dále, do oblasti péče o ježka, kde se dozvíte všechny základní informace o tom, jak se o ježka postarat v případě úrazu, nemoci, nebo pouhého nalezení zesláblého ježečka či ježčích mláďat.
Na posledních pár desítkách stran se seznámíte např. s nejčastějšími ježčími parazity, či jak ježka správně vypustit do volné přírody.

KOUKNI SE  Bestseller: Robert Glover: Přestaň být hodným klukem

Co musím ocenit, je velké množství fotografií. Nejde tak jen o pustý text, přiznejme si, že v případě knih tohoto stylu by to čtenáři ani moc nepomohlo. Protože jde o důležité informace, velkým pomocníkem jsou právě přiložené fotografie, ať už přístřešků, správně vypadající zahrady nebo parazitů ježků, či dokonce to nejdůležitější – jak poznat, že ježek, na kterého jste narazili, je takříkajíc „v průseru“.

Samozřejmě nelze knihu nazvat průvodcem, který vám pomůže s péčí o nalezeného ježka, autorka nezapomíná čtenáře upozornit, že je vždy nutné vyhledat veterináře, a toto upozornění se táhne celou knížkou.

Celkově musím říct, že jde o takovou mile vyhlížející, praktickou knížku plnou užitečných rad. Hlavně z ní jde cítit láska k těmto malým zvířátkům, protože popisy zahrad vhodných pro ježky, co jim vyrobit, a jak je chránit před úrazy, vypadá skoro až mateřsky.

Pokud byste se kdokoliv z vás chtěl dozvědět něco více o ježčích kamarádech, jak jim pomoct, a naopak jak jim neublížit, určitě sáhněte po této knize. Stručné, výstižné, naučné, a v nejvyšší nouzi i dobrý pomocník. Doporučuji.

 

Monika Neumeier: Ježek v zahradě, Grada, 2015

Andrea Herbanská

Úvodní foto: Pixabay.com

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
10
recenze-jezek-v-zahrade-jak-mu-pomociPokud byste se kdokoliv z vás chtěl dozvědět něco více o ježčích kamarádech, jak jim pomoct, a naopak jak jim neublížit, určitě sáhněte po této knize. Stručné, výstižné, naučné, a v nejvyšší nouzi i dobrý pomocník. Doporučuji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × five =