Recenze: Já se z toho picnu

Edice knih Já se z toho picnu má na svědomí autorka Michaela Krýslová. A snaží se v nich dětskýma očima, prostřednictvím malých hrdinů zábavnou formou zprostředkovat správné návyky a zdravý pohled na věc.

Recenze: Já se z toho picnu

Nerada bych, aby to vyznělo jako poučka z pedagogického letáčku. Tady nejde o suché moralizování a vysvětlování donekonečna toho, co jsme dětem už milionkrát řekli a ony přesto zůstaly vůči našim dobrým radám imunní. A pravděpodobně zůstanou nadále.Protože jim to prostě říkají všichni ti nudní dospělí. My se nezměníme a asi to nikdy opakovat nepřestaneme, i když víme, že děti musí vyrůst a přijít si na to samy. A nebo si na to musí přijít samy dřív, než vyrostou. A o to přesně tu jde.

Konkrétně v knize Čuně seber to! jde o problém s psími hovínky. Pepina dostane jako dárek štěńátko. Teprve když vidí kolik je s malým pejskem starostí, začne si všímat, i jak to vypadá, když si někdo ze svých povinností ulevuje. To pak jsou výkaly všude. A v podrážce jsou takové voňavé dárečky ještě nepříjemnější, než když sleze sníh a vidíme je po celém chodníku. Pepina ví, co má dělat, ale s kamarády se snaží vymyslet plán, jak naučit i jiné lidi uklízet po svých psech.

Jejich cesta k úspěšnému výsledku není tak přímočará, jak si děti na první okamžik mohly myslet, ale i přes menší zádrhele a veselé příhody si mohou nakonec všechny říct, že je o několik čuňátek na světě, a hlavně v jejich ulici, méně.

KOUKNI SE  Recenze: Když vraždí děti - děsivá fakta

Oproti tomu je předchozí kniha Mami, típni to! o něco intimnější. Pepina se ve svých osmi letech těší na příchod nového sourozence. Najednou jde o tolik nových informací. A jako správná velká sestřička má o svého ještě nenarozeného bráchu strach. Co všechno udělat, aby byl zdravý a spokojený?

Recenze: Já se z toho picnu

V knížkách se dozví mnoho o tom, co miminkům prospívá, ale i o tom, co jim ubližuje. A je to tady. Maminka kouří. Neměla by. I Pepiny kamarádi mají zkušenosti se svými rodiči, kteří kouří, nebo se snaží tohoto zlozvyku zbavit. Dají společně hlavy dohromady, jak mamince pomoci. A nebude to nic jednoduchého.

Obě knížky jsou pro děti od sedmi let velmi dobře srozumitelné a jejich hlavní hrdinové budou malým čtenářům blízcí. Vnímají svět stejně jako oni. Nad jednotlivými příběhy se jistě zamyslí i pobaví. Jejich poselství je jasné a jednoznačné.

Ilustrace Jany Chroustové jsou milým bonusem, které čtenáře doprovází skoro na každé stránce. Drobné jakoby dětské malůvky přesně odpovídají tónu i náboji vyprávění.

Image result for nakladatelství cattacan

Pokud přemýšlíte čím, dětem proložit aktuální domácí samostudium, klidně sáhněte po některém z titulů z edice Já se z toho picnu. Děti nebudou mít při čtení pocit, že jim násilnou formou podsouváte zase nějaké to své moudro, nebo apel na jejich poslušnost a slušné vychování. Dostanou do ruky knihu, která je bude bavit i učit zároveň.

Kristina Doubravová

Obě knihy redakci www.kukatko.cz laskavě darovalo nakladatelství Cattacan

KOUKNI SE  Recenze: Šance pro ženu 40+

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

2 × five =