RECENZE: Hvězdní honáci – boj o celé galaxie začíná

Představte si pravý hollywoodský western – vyprahlou krajinou prochází kovboj s koltem u pasu a žene před sebou stádo dobytka americkou prérií. Vzduch je horký a páchne po rozlitém pivu, kovboj se potí a dobytek cítí, že přes veškerou svoji snahu stejně skončí jako biftek na talíři.

Přidejte si k tomu sci-fi prvky ze Star Wars. Laserové a plazmatické zbraně, hvězdné křižníky a odvěký boj mezi dobrem a zlem.

Ano, to jsou Hvězdní honáci. Koktejl kvalitní westernové story s kapkou sci-fi alkoholu ozdobený třešničkou a barevným deštníčkem od legendy české fantasy Jiřího Walkera Procházky před nedávnem vyšel v audio podobě. Přestože knižní vydání kraluje české scéně už pěknou řádku let, audiokniha má hned několik výhod. Můžete číst potmě, ušetříte za elektriku a oči vás nebudou pálit únavou. To se vyplatí, ne?

Jsme v budoucnosti. Hodně hodně daleké budoucnosti. Lidská populace je sužována pod taktovkou všeovládající Společnosti (něco ve stylu Mužů v černém se zločinnými úmysly) v čele se zlosynem Kuzněcowem. Jsou tu však i honáci, praví kovbojové, jejichž krédem je dostat vesmírné krávy z bodu A do bodu B. Ještě jste neměli to potěšení potkat nějakou tu krávu? Pak vám je tedy představuji – superkosmická stvoření velkých rozměrů plující vesmírným mořem, do jejichž útrob se vejdou celé kolonie i galaktické dopravníky. Bezplatná MHD po galaxii. A to je velký problém, který Společnosti hýbe žlučí.193017_big

KOUKNI SE  Sheeleana Aiyana: Staň se tou pravou

Kosmická kovbojka trvá necelých 16 hodin a dělí se do tří na sebe navazujících částí. Začínáme u malého chlapce, který se shodou náhod dostane do centra sporu, přesuneme se přes ostříleného pistolníka bránící své území, až se probojujeme k velkokosmické bitvě všech a všeho. Společnost versus honáci. Lid versus Společnost. Očividně je tady někdo neoblíbený!

Kdo vyhraje? To je ve hvězdách.

Divoký západ je proti tomuto krváku jen slabým čajíčkem. Drsňárna oslavující všechno americké je po okraj nabitá akcí a střelným prachem (nebo spíš laserem?). Tak neotřelá originální jednohubka se na českém literárním bitevním poli objeví jednou za sto světelných let. Autor do knihy vložil osobitý ráz, akčnost, romantiku i sentiment. Barvitost děje podtrhují lidské osudy, které jsou vyprávěny na okraji jednoho velkého příběhu. Díky nim hvězdy v tomto příběhu září mnohem jasněji a čtenář/posluchač je lapen do sítí.

Autor smíchal nemožné s nemožným. Dal dohromady objekty odpuzující se stejně razantně jako strany dvou magnetů. Jako čokoláda a chilli. Jako voda a oheň. A přece to funguje. Je to dobré! Co dobré? Excelentní. Oceňuji bravurně sehranou hru se slovy i brilantně zakomponované narážky na literární i filmová díla.

Celkovou dokonalost podtrhují vlny hlubokého hlasu Jiřího Klema, které vsají posluchače jako masivní černá díra a vyplivnou ho na druhé straně galaxie. Svým sametovým barytonem graduje na správných místech, uhrančivým hlasem dokáže v myšlenkách zhmotnit prohnaného hraběte Kuzněcowa i malého nevinného chlapce z prvního příběhu.

KOUKNI SE  Recenze: Winterbergova poslední cesta – Rudišův nejosobnější román

Skalní fanoušci objeví literární klenot, zbytek jednoduše musí ocenit hromadné, briskně zvládnuté, vyvražďování oblíbených honáků, emocemi vyhrocené akce, zbraně budoucnosti, mezihvězdné lodě a krávy, které…které jsou krávy.

 

Jiří Walker Procházka, Hvězdní honáci

Čte: Jiří Klem

Vydal: Audiovydavatelství Walker & Volf

Obálka: Petr Šimčík a Kája Saudek

Rok vydání: 2014

Délka: 15:48 hodin (nezkráceno)

 

ANETA WUNDERLICHOVÁ

Úvodní foto: Pixabay.com

 

ZÁVĚR
Hodnocení
9
Předchozí článekRECENZE: Procitnutí slečny Primové
Následující článek12 podivných způsobů, jak se natáčely speciální efekty
recenze-hvezdni-honaci-boj-cele-galaxie-zacinaTak neotřelá originální jednohubka se na českém literárním bitevním poli objeví jednou za sto světelných let.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

three × one =