RECENZE: Harry Potter a prokleté dítě aneb mozkomorové létají publikem

RECENZE: Harry Potter a prokleté dítě

Hned na začátku je potřeba si ujasnit pojmy. Aby nevznikaly negativní dojmy. Harry Potter a prokleté dítě je vydání pracovního scénáře pro divadelní hru podle příběhu J.K. Rowlingové. Není to osmý díl série, i když na zadní straně knihy stojí OSMÝ PŘÍBĚH.

Ano, setkáme se starými známými postavami, i když o mnoho let staršími. A ano, znalost děje příběhů o klukovi s jizvou na čele nám bude ku prospěchu, protože budeme cestovat časem. Kdo bude číst knihu jako osmý díl, bude zklamaný. Ovšem ten, kdo bude číst scénář divadelní hry o oblíbené postavě, bude spokojen.

e0a57b04c0b431bc4310e4ef5b01d3a4

Fanoušci Harryho Pottera lačně hltají veškeré informace a doplňující příběhy, které se týkají čarodějnického světa vytvořeného J.K. Rowlingovou. Leckterý fanda ochotně louská po večerech texty na webu Pottermore v angličtině a nadšeně skupuje vše, co o Harrym vydávají česká nakladatelství. Omalovánky, ilustrovaná vydání, dárkové edice, kniha o filmových kouzlech, kniha o neexistujících tvorech, kteří v příběhu figurovali, fiktivní bajky malých čarodějů, to vše mizí z pultů knihkupectví závratnou rychlostí. Harry Potter je lákadlo. Harry Potter je citová záležitost. Pro mnoho malých i velkých čtenářů.

V tolik diskutované „osmičce“ na vás čeká jiný Harry Potter. Ženatý, se třemi dětmi a krizí středního věku. Na Ministerstvu kouzel je kupa práce a neshod se synem Albusem Severusem také přibývá. A ke všemu ho po letech začíná znovu bolet jizva, což nevěstí nikdy nic dobrého.

KOUKNI SE  RECENZE KNIHY: Gerhard Klügl jako průkopník aura chirurgie

V příběhu značně figuruje obraceč času. I přestože sama Rowlingová se již několikrát veřejně zmínila o tom, že díky tomuto nevyzpytatelnému přístroji si značně zkomplikovala práci. Cestování časem se vždycky pojilo s problémy a jak se dočteme, i sebemenší detail může ovlivnit existenci mnoha osob.

Albus Severus si stejně jako jeho otec najde přítele hned při první cestě do Bradavic. K neradosti otce se jím ovšem stane Scorpius Malfoy, syn jeho věčného soka Draca Malfoye. Vztah outsiderů Scorpiuse a Albuse je vřelý, řekněme místy až moc. Objímají se a často si vyznávají věrnost. Albus se těžce vyrovnává s popularitou svého otce a Scorpiuse zase trápí jeho pověst. To, že si každý v životě jde svou cestou potvrdí i slova Moudrého klobouku, který Albuse pošle do Zmijozelu.

Albatros

Kromě Harryho manželky v příběhu samozřejmě nechybí Hermiona a Ron. Rádi si přečteme i o tom, jak se daří Profesorce McGonagallové. A samozřejmě bude řeč o Voldemortovi a nakoukneme i do Godrikova Dolu. Jaké se zrovna bude psát datum všichni fanoušci vědí.

Díky popisům dění na scéně v jednotlivých jednáních poroste ve čtenářích chuť shlédnout divadelní představení. Je totiž jasné, že některé pasáže budou technicky poměrně náročné a pokud budou dobře ztvárněné, divák rozhodně nebude mít o zážitky nouzi. Zvlášť, když se zezadu začne rozléhat Voldemortův hlas, který bude šeptat: Haaarry Pottttter….

Fandové Harryho si vlastně nemají na co stěžovat. Opět pojedou do Bradavic z nástupiště 9 a ¾, podívají se, jak se Harry má po dvaceti letech, co nového ve světě kouzel. Kromě výše uvedených postav poznají i jejich potomky. Mnoholičný lektvar, Avada kedavra, Zobí ulice…není to krásně nostalgické? Nový příběh je na světě, tak si užijte to kouzlo dosud nepoznaného. Ale nezapomínejte – není to osmý díl!

KOUKNI SE  Nástěnný kalendář: Miluj svůj život 2024

Leona Šťávová

Harry Potter a prokleté dítě, J.K. Rowlingová, Albatros, 2016

Knihu můžete zakoupit ZDE

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
8
recenze-harry-potter-a-proklete-diteKdo bude číst knihu jako osmý díl, bude zklamaný. Ovšem ten, kdo bude číst scénář divadelní hry o oblíbené postavě, bude spokojen.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

seventeen − 7 =