Recenze: Evangelium pekla – děsivý hon na vraha

Tři lidé,tři příběhy ….

Michael Wong  přišel do spojených států jako malý chlapec. S rodiči utekli z pekla Severní Koreje, aby začali nový život. Vystudoval, dospěl a stal se novinářem. Pak ho nadřízení vyslali zpět do jeho vlasti, aby přinesl unikátní reportáž o tamním režimu. Nyní je zraněný, ztracený a na pokraji smrti kdesi v severokorejském území. Evangelium pekla

Aktérem druhého příběhu  je Seth Ballaham. Americký novinář, který v sobě i přes svou sebejistotu a aroganci najde kousek toho špatného svědomí. Vydává se do Severní Koreje Michaela najít a přivést zpět. Bohužel o tamním diktátorském režimu neví vůbec nic a zdá se, že to bez pomoci kanadské humanitární pracovnice Suzan bude mít dost těžké.

Tím třetím je severokorejský vyšetřovatel Paik Dong-Soo. Je pověřen vyšetřením zločinů masového vraha, který své oběti trýznivě mučí a sbírá jejich orgány coby trofeje.

Autor Jean-Luc Bizien není žádné spisovatelské ořezávátko a nemaže se ani s čtenářem. Od začátku nasazuje slušné tempo, jednotlivé postavy se v rychlém sledu po kapitolách střídají a čtenáři je jasné, že se dříve či později jejich osudy musí protnout. Do té doby je potřeba jen pořádně utáhnout smyčku kolem krku.

Tempo je vskutku zběsilé. Paik Dong-Soo je převelen, aby dopadl sériového vraha. Do své mise se bez zaváhání pouští a jeho snaha nese rychlé a překvapivé výsledky. Přes všechnu jeho obratnost a profesionalitu mu vrah přispívá mrtvolami v takovém tempu, že po chvíli nikoho nepřekvapí nález dalšího těla. Chvílemi si od zběsilého honu na psychopata odskočíme na jiné místo v Koreji, kde Michael bojuje o holé přežití a chvílemi i o svou smrt, která by ukončila jeho utrpení. Smrtelné delirum jen těžko odlišuje od podivných událostí, kterých je svědkem.

KOUKNI SE  Recenze: Ztracené střípky Tima Weavera

Ballaham bojuje spíš se svým egem než o číkoliv život nebo pravdu. Musí pochopit, že v téhle zemi je všechno jiné. Nic nefunguje tak, jak je zvyklý. Musí tak překonat svou arogantnost a obvyklé pracovní postupy, pochopit mentalitu Severokorejců a zvrácenost tohoto režimu, aby se dostal dál.

Autorovi se daří vytvořit děsivé kulisy hned ze dvou různých zdrojů. Tím prvním je bestiální vrah, který vraždí precizně, chladnokrevně a ve velkém. Jeho nepolapitelnost a profesionalita mu dávají slušný náskok před policií.

Na druhé straně jsou to kulisy severokorejského režimu. Postupně do nich čtenář zabředá jako do hlubokého studeného bahna. Diktatura totiž doléhá na každého a v každé oblasti jeho nicotného života, které mrazivě osvětluje jen slunce božského vůdce Kim Čong Ila. Strach ze selhání a trestu je větší než osobní prohra nebo neúspěch v intimním životě. Režim je všude, je víc než to. A umožňuje evoluci zrůd a zvrácených projektů.

Paik Dong-Soo je představen jako nejpovolanější i nejlepší. I přesto jsou jeho supermanské vyšetřovací schopností tak brilantní, že jim nestačí ani čtenář. Důkazní tíseň je vypravěčem zahalena do geniality ducha Dong-Soa a to musí stačit. Vyšetřování postupuje rychle a tempo se vzájemně snoubí s rostoucím napětím a rýsující se motivací vraha. To nemění nic na tom, že by si pokroky ve vyšetřování zasloužil občas objasnit i čtenář, aby měl alespoň chvíli pocit, že drží s vyšetřovatelem krok. Tahle zběsilá honička se odehrává v pořadí vrah-detektiv-dlouho nic-čtenář.

KOUKNI SE  Recenze: Ocelové srdce tepe černým městem

Dlužno podotknout, že autor zvolil skutečně originální prostředí pro thriller a důkladní s ním čtenáře seznamuje. Pocit z návštěvy Severní Koreje je pro čtenáře velmi autentický a přispívá mocnou měrou k husí kůži na zátylku. Stejně tak rychlé střídání rozličných postav a jejich úhlů pohledu staví celý příběh na poměrně solidních základech a nenechává prostor pro hluchá místa.

Dlužno autorovi přiznat, že se v závěru vyvaroval křeče a ponechal dostatek prostoru pro překvapivé vyvrcholení. Čas od času se v příběhu objeví určitá nedotaženost a pronásleduje hrdiny až do samého konce, kde ji autor vystaví na odiv tak, že zanechá mírnou pachuť na patře po dočtení.

Celkově jde o napínavý thriler, který občas kazí dojem svými mouchami a dětskými chorobami. Svůj velký potenciál využívá jen z části a stačilo málo, aby byl větším soustem.

Kristina Doubravová

Evangelium pekla, Jean-Luc Bizien, Albatros media, 2018

Knihu můžete zakoupit ZDE

 

 

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekNejšílenější konspirační teorie o celebritách
Následující článekTrailer na Unfriended: Dark Web představí temnou stránku internetu
recenze-evangelium-peklaNapínavý thriller , ve kterém musí detektiv a novinář zastavit sadistického vraha v kulisách režimu, který jej stvořil. Severokorejské tábory smrti a všudypřítomný diktát jsou stejně nebezpečné jako bestiální zločinec .

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

19 − eighteen =