Recenze: Evangelium pekla – děsivý hon na vraha

Tři lidé,tři příběhy ….

Michael Wong  přišel do spojených států jako malý chlapec. S rodiči utekli z pekla Severní Koreje, aby začali nový život. Vystudoval, dospěl a stal se novinářem. Pak ho nadřízení vyslali zpět do jeho vlasti, aby přinesl unikátní reportáž o tamním režimu. Nyní je zraněný, ztracený a na pokraji smrti kdesi v severokorejském území. Evangelium pekla

Aktérem druhého příběhu  je Seth Ballaham. Americký novinář, který v sobě i přes svou sebejistotu a aroganci najde kousek toho špatného svědomí. Vydává se do Severní Koreje Michaela najít a přivést zpět. Bohužel o tamním diktátorském režimu neví vůbec nic a zdá se, že to bez pomoci kanadské humanitární pracovnice Suzan bude mít dost těžké.

Tím třetím je severokorejský vyšetřovatel Paik Dong-Soo. Je pověřen vyšetřením zločinů masového vraha, který své oběti trýznivě mučí a sbírá jejich orgány coby trofeje.

Autor Jean-Luc Bizien není žádné spisovatelské ořezávátko a nemaže se ani s čtenářem. Od začátku nasazuje slušné tempo, jednotlivé postavy se v rychlém sledu po kapitolách střídají a čtenáři je jasné, že se dříve či později jejich osudy musí protnout. Do té doby je potřeba jen pořádně utáhnout smyčku kolem krku.

Tempo je vskutku zběsilé. Paik Dong-Soo je převelen, aby dopadl sériového vraha. Do své mise se bez zaváhání pouští a jeho snaha nese rychlé a překvapivé výsledky. Přes všechnu jeho obratnost a profesionalitu mu vrah přispívá mrtvolami v takovém tempu, že po chvíli nikoho nepřekvapí nález dalšího těla. Chvílemi si od zběsilého honu na psychopata odskočíme na jiné místo v Koreji, kde Michael bojuje o holé přežití a chvílemi i o svou smrt, která by ukončila jeho utrpení. Smrtelné delirum jen těžko odlišuje od podivných událostí, kterých je svědkem.

KOUKNI SE  Chaloupka na muřích nožkách je pohádka pro starší děti, co se po nocích rády bojí

Ballaham bojuje spíš se svým egem než o číkoliv život nebo pravdu. Musí pochopit, že v téhle zemi je všechno jiné. Nic nefunguje tak, jak je zvyklý. Musí tak překonat svou arogantnost a obvyklé pracovní postupy, pochopit mentalitu Severokorejců a zvrácenost tohoto režimu, aby se dostal dál.

Autorovi se daří vytvořit děsivé kulisy hned ze dvou různých zdrojů. Tím prvním je bestiální vrah, který vraždí precizně, chladnokrevně a ve velkém. Jeho nepolapitelnost a profesionalita mu dávají slušný náskok před policií.

Na druhé straně jsou to kulisy severokorejského režimu. Postupně do nich čtenář zabředá jako do hlubokého studeného bahna. Diktatura totiž doléhá na každého a v každé oblasti jeho nicotného života, které mrazivě osvětluje jen slunce božského vůdce Kim Čong Ila. Strach ze selhání a trestu je větší než osobní prohra nebo neúspěch v intimním životě. Režim je všude, je víc než to. A umožňuje evoluci zrůd a zvrácených projektů.

Paik Dong-Soo je představen jako nejpovolanější i nejlepší. I přesto jsou jeho supermanské vyšetřovací schopností tak brilantní, že jim nestačí ani čtenář. Důkazní tíseň je vypravěčem zahalena do geniality ducha Dong-Soa a to musí stačit. Vyšetřování postupuje rychle a tempo se vzájemně snoubí s rostoucím napětím a rýsující se motivací vraha. To nemění nic na tom, že by si pokroky ve vyšetřování zasloužil občas objasnit i čtenář, aby měl alespoň chvíli pocit, že drží s vyšetřovatelem krok. Tahle zběsilá honička se odehrává v pořadí vrah-detektiv-dlouho nic-čtenář.

KOUKNI SE  Recenze: Jo Nesbo - Zatmění je jen pro silné povahy

Dlužno podotknout, že autor zvolil skutečně originální prostředí pro thriller a důkladní s ním čtenáře seznamuje. Pocit z návštěvy Severní Koreje je pro čtenáře velmi autentický a přispívá mocnou měrou k husí kůži na zátylku. Stejně tak rychlé střídání rozličných postav a jejich úhlů pohledu staví celý příběh na poměrně solidních základech a nenechává prostor pro hluchá místa.

Dlužno autorovi přiznat, že se v závěru vyvaroval křeče a ponechal dostatek prostoru pro překvapivé vyvrcholení. Čas od času se v příběhu objeví určitá nedotaženost a pronásleduje hrdiny až do samého konce, kde ji autor vystaví na odiv tak, že zanechá mírnou pachuť na patře po dočtení.

Celkově jde o napínavý thriler, který občas kazí dojem svými mouchami a dětskými chorobami. Svůj velký potenciál využívá jen z části a stačilo málo, aby byl větším soustem.

Kristina Doubravová

Evangelium pekla, Jean-Luc Bizien, Albatros media, 2018

Knihu můžete zakoupit ZDE

 

 

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
8
recenze-evangelium-peklaNapínavý thriller , ve kterém musí detektiv a novinář zastavit sadistického vraha v kulisách režimu, který jej stvořil. Severokorejské tábory smrti a všudypřítomný diktát jsou stejně nebezpečné jako bestiální zločinec .

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

three × 3 =