Recenze: Dům za mlhou je stvořený pro kreslení a fantazii

Dva malí kamarádi Anežka a Tomáš se ocitnou v podivném domě za mlhou. Žijí v něm jeho podivní obyvatelé a vládne mu ještě podivnější pán. Anežka s Tomášem procházejí jednotlivé pokoje a svou dětskou duší otevírají nejen dveře, ale i lidská srdce.

Dům za mlhou - Kniha, do které se musí kreslit + sada tužek - Ester Stará

Příběh je poměrně jednoduchý a snaží se vzbuzovat nejistotu a napětí v podobě svých obyvatel a tušení jeho vládce Prázdného pána. Menší dobrodružné epizodky nijak nenabourají poměrně přímočaré vyprávění. V pointě je kniha poměrně slabá a nejsem si jistá, že malé čtenáře chytne za srdce tak, jak by si autoři Ester Stará a Milan Starý představovali. Myšlenka dobra je srozumitelná, ale ve výsledku zřejmě nijak neutkví v hlavě malého čtenáře. Napětí a děj slibují barvitější zakončení. Na konci se dočkáme úkolu. Jeho splnění nepodmiňuje další „hru “ s knihou, takže se na něj v disciplíně slabší jedinci zřejmě vykašlou, pokud budou muset víc přemýšlet.

Dům za mlhou je kniha, která svého čtenáře vtáhne do děje a zapojí jeho fantazii i šikovnost. Jednoduché ilustrace jsou na mnoha místech nedokončené a je jen a jen na něm, aby obrázky přiloženými tužkami dokreslil. Někdy stačí pár minut a je hotovo, jindy vyžaduje víc píle a …prostě si vyhrát.

Krátké popisky napoví, co kde kreslit. Po pár stránkách není vyloučeno, že se čtenářova ruka rozeběhne a v ilustrování padnou všechny hranice a přestanou existovat konce stránek. Pokud by někdo tápal, na konci knížky najde i podrobné vysvětlivky, které pomohou jeho představivosti se trochu odvázat. Doporučuji je číst v průběhu čtení a kreslení, skutečně to pomůže se do knihy víc zapojit a popustit uzdu své nápaditosti.

KOUKNI SE  Richard Bach: Nikdo není daleko

Chvíli mi přišlo líto, že ke knize jsou přiloženy pouze obyčejné tužky a nikoliv pastelky, které by menší děti víc ocenily. Nejsem si jista nakolik jejich cit v rukou ocení různé tvrdosti tuh. Snad právě v omezené škále barev, která je závislá jen na použité tužce a síle, kterou jsou vedeny tahy, donutí fantazii víc pracovat a barvy hledat právě v představivosti.

Navíc kniha není rozhodně určena jen pro malé děti. Možná si s ní udělá radost hravý dospělý. Spíš si ale myslím, že potěší rodiče, kteří se vyřádí společně se svými dětmi a malé čtenáře potěší jistě. Koneckonců mohou z knihy vyrobit originální dárek třeba pro někoho z rodiny.

Každý musí kreslit nejrůznější body, čáry, vymalovávat, šrafovat a stínovat. Dozví se něco i o historii tužek značky KOH-I-NOR. A na konci knihy na něj čeká úkol nejtěžší.

Výsledkem bude kniha podle jeho vlastních představ, s ilustracemi, které vedla jen a jen jeho vlastní představivost. Snad Dům za mlhou otevře čtenáři i dvířka k lásce ke kreslení, snad k lásce ke knihám. protože se vyplatí objevovat ty, co nás do svých listů a příběhů vtáhnou, staneme se jejich součástí a nikdy na ně nezapomeneme.

Kristina Doubravová

Knihu můžete zakoupit ZDE

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článek5 důvodů, proč jíst nezdravé jídlo
Následující článekKteré epizody zhlédnout před návratem 8. řady Hry o trůny?
recenze-dum-za-mlhou-je-stvoreny-pro-kresleni-a-fantaziiPoetický příběh dvou malých dětí, které se unášeny vlastní fantazií procházejí domem za mlhou a setkávají se s jeho podivínskými obyvateli. Pro děti od 7 let a hravé dospělé. Pro všechny, kteří si troufnou.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

17 + 18 =