Recenze: Drake a Spálený muž

Drake je v podstatě nájemný vrah. Vyvolává démony, kteří za něj dělají špinavou práci. Svou práci zrovna nemá rád. To spíš alkohol a partičku Osudů. Jenže právě tahle kratochvíle roztočí kola hodně divoké a nebezpečné hry. Vítejte v Londýně s jeho temným podsvětím plným špíny, démonů a podivných bytostí ze samotného pekla.

Drake je arcibřídil a opilec. Ale má Spáleného muže, zajatého démona přikovaného k oltáři, a ten má pro každý průšvih v zásobě nějaký báječný nápad. Don Drake se řítí od průšvihu ke kalamitě. Dokonce i v momentě, kdy se snad už nikde žádné hlubší bahno nevyskytuje, on ho najde. Naštěstí mu vstoupí do cesty anděl. Zase taková výhra to není, je to tiž padlý anděl Trixie. Oba potřebují vykoupení a jeden druhého.Drake

Spálený muž je jedna velká neuvěřitelná jízda, která vás hned s prvními stránkami zatáhne do těch nejtemnějších zákoutí špíny Londýna. Ve světě démonů a pekelných bytostí se zorientujete poměrně rychle. Všichni jsou totiž špatní, kladný hrdina neexistuje. Pokud jste v žánru urban fantasy nováčky, nenechte se odradit. Autor vás nenechá tápat a zařídí vám rychlokurz orientace v tomhle světě.

Samotný Drake je něco mezi Philem Marlowem, Harrym Potterem a doktorem Oseranskym. Smolař nasáklý chlastem, který má snad víc štěstí než rozumu, dost drzosti a ješitnosti na to, aby uvěřil, že se na něj holky lepí pro jeho charisma. Jenže právě dámy nejsou v knize žádnými naivkami, ale pěkně ostřílenými bytostmi ze sféry démonů. Vědí, co chtějí a neváhají zvolit jakýkoliv prostředek, aby dosáhly svého. Ani padlý anděl Trixie není žádná křehulka, kouří jednu za druhou a nepohrdne sklenkou vodky.

KOUKNI SE  Nová štědrovečerní pohádka překonala očekávání

Interakce ženských postav, vzájemné souboje a scény, ve kterých se vyskytují, připomínají  spíš anime komiksy nebo živočišné kresby Káji Saudka.  Je s podivem, že k omámení Drakea potřebují ještě jakousi nadpřirozenou schopnost, když by stačilo rozepnout knoflíček a zamrkat.

Aby Drake nebyl jen fantasy pohádkou, neštítí se vulgarit a hodně syrového humoru. Právě ten je velkým pozitivem knihy. Ať už se odehrává v konverzační rovině nebo v myšlenkách hlavního hrdiny, je pořádně břitký a nebere si servítky. Autorovi se v tomto žánru mimořádně daří a jeho vtipy zkrátka sedí. Od začátku nasazenou laťku drží s přehledem a hodně vysoko. Když už sáhne pro ostřejší slovo, ví proč a neplýtvá. I tak jich je tam solidně. Díky prostředí a žánru nebudí dojem, že by jakkoliv přesahovaly rámec nutnosti. Naopak správně umístěny skvěle baví.

Host

Vyprávění je dynamické. Od první kapitoly drží své tempo, které ke konci umě graduje. Závěr je zčásti očekávaný, ale ponechává si i pole pro moment překvapení a poměrně originální rozuzlení. Notnou dávku originality projevil autor při vytváření fantaskního světa, ve kterém se prolíná naše realita s paralelním světem temných bytostí. Jeho uvěřitelná blízkost a tenká hranice mezi fantasy a realitou vyvolává v čtenáři jiskřivé napětí a ježení chlupů na zátylku.

Knihu vřele doporučuji i těm, kterým žánr urban fantasy nic neříká.  Syrová ironie věčně zpitého vyvolávače démonů Drakea, osloví příznivce týpků ve stylu již zmíněného Phila Marlowa.  Coby bonus polechtají fantazii čtenářů sexy fůrie v upnutých džínách.

KOUKNI SE  Recenze: Seriál Money Heist láká na promyšlenou loupež století, ale je spíš nesmyslnou fraškou

I přestože mohu mít proti některým aspektům knihy jisté výhrady, jako celek funguje více než skvěle.

Kristina Doubravová

Drake, Peter McLean, Host, 2017

Knihu můžete zakoupit ZDE

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

two + twenty =