Recenze: Domečky pro včely a užitečný hmyz

Hmyzí domečky jsou momentálně hitem všech moderních zahrad. Ze všech trendů patří tento k těm skutečně praktickým a smysluplným. Hmyzí domeček, nebo hotel, vaší zahradě vdechne nový život, probudí ji hmyzí silou a zjistíte, že nejde jen o to, co si do zahrady zasadíme, nasejeme, ale i o to, koho ve své zahradě ubytujeme.

Hmyzí hotely jsou k vidění v zahradách, zahrádkách, pracích i arboretech., jsou běžnou součástí přírodní naučných stezek i chráněných lokalit. Užitečnost hmyzu je nesporná a ekologické trendy nechávají zabzučet hmyz nebývalou silou. Vybudovat na své zahradě takovou ubikaci, a dát šanci těm nejmenším z nejmenších, je poměrně jednoduché.

Domečky pro včely a užitečný hmyz

Logicky tedy předpokládám, že když už se něčemu tak marginálnímu věnuje celá kniha, nabídne originalitu a další rozměr tématu.

Velkou část knihy zabírá představení jednotlivých druhů hmyzu. Jako entomologický základ je to příliš málo a na úvod ke knize o stavbě hmyzích domečků je to příliš moc. Pokud nevíte, k čemu je nám dobrá včela, pravděpodobně ani netrpíte touhou jí stavět dům. Pokud to víte, proč se zabývat jakýmsi zevrubným popisem druhu a jeho návyků.

Čeho se mi v publikaci hrubě nedostávalo, je nepřeberné množství originálních nápadů. Když už se rozhodnete ubytovat na své zahradě něco toho hmyzu navíc, notně nemusíte být mistr truhlář, nebo naopak úplný nešika. Očekávala bych, že knížka nabídne pro každou řemeslnou úroveň nějaký ten nápad. I když není stavba včelího hotelu nijak náročnou záležitostí, mohu jmenovat desítky lidí, kteří prostě s pilkou neuříznou víc, než ostudu a kladivo doma ani nemají.

KOUKNI SE  Recenze: Odbočka v lesích umí pěkně zavařit

Hmyzí stavitelství může být jistě i osvětovou a přínosnou činností pro rodiče ve spolupráci s dětmi nebo nejrůznější školy a školky s přírodovědeckým zaměřením. I pro ně by bylo vhodné nabídnout několik typů, které si v pohodě a bez ostrého nářadí zvládnou připravit děti samy.

V knize tak najdete jen několik základních typů a manuál pro šikovnějšího tatínka. To, myslím, je ke škodě věci samotné. Mám za to, že když už je někdo takto zručný, nebude si pořizovat knihu, aby ho naučila to, co dávno umí.

Pokud se chcete vrhnout na stavbu hmyzích hotelů, jistě můžete pro inspiraci do knihy Petra Bogusche nahlédnout. Nedám ruku do ohně, že to bude to, co právě hledáte a co uspokojí vaši chuť vrhnout se na hmyzí stavitelství.

Pro jakýsi úvod do problematiky je tato útlá knížečka zřejmě dostačující a těží z nepříliš velké konkurence. Pokud byste chtěli originální nápady a domečky pro každou havěť, najdete víc na stránkách specializovaných e-shopů snáz, než v této knize.

Myslím, že dne, když už domečky pro včely a další hmyz, nejsou žádnou horkou novinkou a věnuje se jim kde kdo, měl by autor nabídnout víc, než jen takové úsporné povídání.

Kristina Dubravová

Domečky pro hmyz a další užitečný hmyz, Petr Bogusch, Grada 2019

ZÁVĚR
Předchozí článekKomiksoví hrdinové a všechno, co o nich potřebujete vědět
Následující článekNový trailer na celovečerní Breaking Bad s názvem El Camino
recenze-domecky-pro-vcely-a-uzitecny-hmyzRůzné druhy hmyzu totiž potřebují ke svému hnízdění různé typy dutin a úkrytů. Musíte také vědět, kde domeček umístit a jak pečovat o něj a o jeho drobné obyvatele.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

11 − four =