Recenze: Domácnost bez odpadu aneb Ulehčete sobě i Zemi

Jak často chodíte s odpadky? Když je hodíte do popelnice, máte pravděpodobně hned lepší pocit z čistějšího domova. Bea Johnson jde ve své knize Domácnost bez odpadu mnohem dále než k popelnici. Zabývá se tím, jak ulehčit nejen domácnosti, ale i Zemi od zbytečného odpadu.

Bea se před několika lety vypravila pracovat z Francie do USA jako au pair. Potkala svého teď už manžela a společně žili v obrovském, přepychově vybaveném domě. Měli všechno a ještě mnohem víc. Když se později rozhodli přestěhovat, něvěděli, že to bude impulsem k začátku úplně nového života. Uvědomili si, že ty stovky věcí v krabicích, které čekají na vybalení, vlastně vůbec nepotřebují. Začali se věnovat ekologičtějšímu a minimalističtějšímu způsobu života a dnes se odpad, který vyhodí do směsného odpadu, vejde za celý rok do jedné zavařovací sklenice. Zdá se vám to neuvěřitelné? Mně také!

Domácnost bez odpadu - Bea Johnsonová

Až knížka doslouží, zkompostujte ji

Na první pohled kniha (ne)překvapí svou vazbou. Žádný hřbet a recyklovaný kompostovatelný papír jasně a úderně vyjadřují celou myšlenku toho, v jakém duchu se ponese celá kniha.

Se zero-waste stylem života jde ruku v ruce i minimalismus, který není v knize opomenutý, stejně jako vysvětlení toho, jak je prakticky a ekonomicky takový životní styl výhodný. Představte si to jako jednouduchou rovnici: méně věcí = méně odpadu, více času, více peněz. Díky prostým pravidlům v knize popsaným můžete zredukovat svůj majetek na věci, které opravdu používáte, čímž budete mít nejen čistější domov, ale také jasnější mysl.

KOUKNI SE  Recenze: Ocelové srdce tepe černým městem

V knize Domácnost bez odpadu autorka neopomenula přidat také své oblíbené recepty, například na hořčici, také si sama doma vyrábí kosmetiku a popis procesu nechybí.  Drží se tzv.“Pěti Z“ – zamítnout, zredukovat, zrecyklovat, zkompostovat, zužitkovat.

Využijte přírodu na maximum

Otázkou zůstává, nakolik je 100% realizace popisované cesty za zero waste možná i u nás. Některé popisy bych přirovnala až k extrémům, například když autorka místo toaletního papíru sbírala lesní mech nebo vyráběla oční stíny z kurkumy. Sama však uznává, že na počátku své cesty byla až fanatičkou zapálenou do zero waste a z časových důvodů musela ze svých nároků ubrat.

Vaše domácnost bez odpadu? Jde to?

Ráda bych vypíchla i poznámku pro české čtenáře na konci knihy, která je plná rad a zajímavých odkazů, které vám s minimálním produkováním odpadu pomohou.

Knížka čtenáře každopádně „nakopne“ k tomu, aby začal v domácnosti fungovat lépe a úsporněji. Donutí ho zamyslet se nad tím, co v životě opravdu potřebujeme. A přebytečný odpad to rozhodně není.

Barbora Aydin

Knihu můžete zakoupit ZDE

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekHřích, humor a horor… tři H, co vám nedají spát
Následující článekRecenze: Predátor postrádá akci i napětí
recenze-domacnost-bez-odpaduKnížka o tom, jak ulehčit svému domovu i přírodě tím, že zminimalizujeme produkci odpadu.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

eighteen + fourteen =