Recenze: Dívka s tetováním na zádech

Kniha Amy Schumerové Dívka s tetováním na zádech nese v originálu název Girl with the lower back tattoo. To její inkoustovou ozdobu posouvá v reálu níž. O hodně níž. Až k dolní části jejích požehnaně ženských křivek. Skoro až tam…ale jen skoro, ale správným směrem k tomu, kde má všechno ostatní. Tedy své úspěchy, prohry, bizarní partnerské vztahy, váhu i  jedovaté poznámky na svou váhu. Všechno to navíc komentuje tak, jak byste asi u nejslavnější americké komičky čekali. 

Amy Schumerová je poměrné mladá na to, aby psala nějaké memoáry a ani to nebylo jejím úmyslem. Kniha Dívka s tetováním na zádech je spíš zpovědí nebo přátelský rozhovorem. Vrací se v ní ke všemu, co ve svém mladém životě prožila. Možná je to moc a možná málo. Všechno to dobré a špatné nejen prožila, ale i osobitě uchopila a přijala za své.

Mohly by to být malé či velké bolístky, které čas od času vyplavou na povrch, když se to nejméně hodí. Jsou to mnohdy příběhy, které zná každý z nás. Má je zasunuty hluboko v duši, kde předou jako tichý motor našich dalších dní. Amy se rozhodla nečekat, až jí někdy někde doženou a zastihnou nepřipravenou. Vytáhla je na světlo. Pěkně zostra a bez příkras. Na to je potřeba si zvyknout. Amy se s ničím nemaže. A už vůbec ne s historkami ze svého milostného života natož s podrobnostmi z života svých intimních partií.

KOUKNI SE  Recenze: George Lucas- americký kouzelník přichází mezi nás

Vítejte v duši Amy Schumerové. Poznáte její rodinu, nejlepší kamarádky, nejhorší vztahy, největší trapasy, její obavy i slabosti, těžké začátky i paradoxy vrcholů kariéry. Čtenáři nic netají a svěřuje se s mladistvým elánem, bezelstností, krutou sebekritikou a odzbrojujícím inteligentním humorem.

Právě smysl pro humor je to, co musíte na Amy milovat. Je chytrý a nebere si servítky. Drtí všechny předsudky, které by se snad v někom mohly usídlit při pohledu na její usměvavou milou tvář lemovanou andělskými blond loknami.

Kniha není prvoplánově třeskutě vtipná tak, že byste se na první straně zlomili smíchy v pase a narovnali se až u závěrečného poděkování.  Amy se v mnoha kapitolách vyjadřuje ke skutečně intimním otázkám a bez ohledu na její povolání nechává čtenáře naplno prožít i její smutek. Nikdy ne na dlouho. Zároveň víte, že z některých věcí netřeba dělat cirkus. Ale naučí vás, jak se jim s odstupem času zasmát.

Jota

Některé kapitoly jsou vážnější, jiné mají jediný cíl pobavit. Kniha je zpovědí nikoliv jednoho hříchu ale jednoho života. Všeho, co sebou přinesl a sladkým příslibem všeho, co přinese.

Amy se v knize odhalila doslova až na dřeň. Není nic, co by utajila. Nebojí se o ničem mluvit. Někdy je upovídaná až moc. V tom se projevuje nejvíc její ženský element. Ubreptané odskoky k drobným epizodám nakrátko odvádí pozornost od tématu, aby se k němu zase po chvíli jakoby nic vrátila. Protipólem je autorčina velmi silná osobnost, vůle a zdravá sebejistota, která čiší z každé věty.

KOUKNI SE  Recenze: Exil - tady tiká atomová bomba v rukou teroristů

Kniha Dívka s tetováním na zádech nabízí pro každého něco. Amy Schumerová vás naučí milovat život i sebe samé. Občas si vypomůže ostřejším slovem nebo kacířskou myšlenkou. Nakonec ale je to ona, kdo tančí se sklenkou v ruce bez ohledu na konfekční velikost nebo názory jiných.

Knihu můžete zakoupit ZDE

Dívka s tetováním na zádech, Amy Schumerová, Jota 2017

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 × 5 =