Druhá světová válka patří sice k neradostným, přesto důležitým milníkům naší historie. Je tedy dobré mít alespoň elementární znalosti o těchto událostech. Velkou část znalostí o tomto tématu byste měli získat díky školní výuce. Zda tomu tak doopravdy je, to nechme pro jiný článek. Spoustu informací lze získat i díky televizním dokumentům, na obrazovkách jich běží nepočítaně. Pozadu však nejsou ani knihy. V následující recenzi se na jednu takovou podíváme. Dějiny druhé světové války od vojenského historika Liddella Harta.

Občas je dobré při čtení vyměnit románové hrdiny za ty opravdové. V této recenzi se podíváme na zoubek knize Dějiny druhé světové války, která je právě takovýchto hrdinů plná. A nejen jich. Než se však vrhneme na samotnou knihu, je třeba si něco povědět o autorovi, který má tento titul na svědomí. Tím je Sir Basil Liddell Hart, bývalý voják, vojenský teoretik, učitel, a především historik a autor proslulých vojenských knih. Právě jeho tituly patří k tomu nejlepšímu, co se dá v dané oblasti najít. Díky svým bohatým zkušenostem na poli válečném se jeho knihy vyznačují vysokou odborností a detailním popisem. Máte-li rádi historii, konkrétně období druhé světové války, tato recenze by vás mohla zajímat.

Kniha pro grafomany

Pojďme se podívat na samotnou knihu. Jedná se o zcela nové vydání knihy Dějiny druhé světové války, která poprvé vyšla již v roce 1968. Ta, jak asi z názvu poznáváte, popisuje události druhé světové války. Asi nejhoršího konfliktu v novodobých dějinách lidstva. Doufám, že tato událost je každému známá. Pokud ne, doporučuji roztrhat vysvědčení a vrátit se na základní školu, a nebo si přečíst tuto knihu.

KOUKNI SE  Sheeleana Aiyana: Staň se tou pravou

Titul Dějiny druhé světové války se může pochlubit skoro 800 stranami nabitými informacemi o této historické události, která navždy změnila svět. Každá bitva, každá operace, každé jednání mocností, vše je zde dopodrobna popsáno a důkladně analyzováno. Liddel Hart, díky svým celoživotním zkušenostem, byl schopen přenést do své knihy naprosto vyčerpávající a ucelený pohled na druhou světovou válku. Veškeré informace jsou samozřejmě seřazeny chronologicky a popisují vývoj událostí přesně tak, jak tomu bylo doopravdy. Hart se však nespokojil s pouhým popisem válečných operací a bitev, ale zavede vás i do zákulisí. V knize rozebírá nejen politická rozhodnutí, která postupně vedla k začátku války, ale zasvětí nás i do tajů vyjednávání mocností, které přímo i nepřímo ovlivňovaly vývoj globálního válečného konfliktu. Bude se vám až tajit dech z detailnosti, z jakou autor popisuje válečný konflikt, který se dotýkal celého světa.

Na východní frontě klid

Titul je opravdu nabitý informacemi. Události jsou popisovány do nejmenších detailů, což mě občas vedlo k zamyšlení, zda už to není příliš. Některým událostem věnuje autor možná až zbytečnou pozornost. Na druhou stranu, místy sem měl pocit, že v kontrastu s neskutečně podrobným popisem většiny událostí, jsou některé popisovány poněkud střídměji. Tento pocit jsem měl konkrétně u popisů východní fronty. Jsem však člověk se základními znalostmi o druhé světové válce a netroufám si hodnotit zda tomu tak doopravdy je. Moje domněnky však podporují i některé názory čtenářů. Každopádně dostanete vyčerpávající informace, které vám přiblíží druhou světovou válku do nejmenšího detailu.

KOUKNI SE  Recenze: Vlk Samuela Bjorka

Co vás na knize zaujme kromě ohromného množství textu a informací, jsou detailní mapy, které dopodrobna graficky znázorňují průběh jednotlivých operací a bitev. V knize se jich nachází něco přes padesát a jsou geniálním doplňujícím prvkem k už tak vyčerpávajícímu obsahu.

Konec dobrý, všechno dobré

Ocitáme se v závěru naší recenze a nastal ten správný čas na zhodnocení knihy Dějiny druhé světové války. Nejprve je třeba říct, že tenhle titul není bezesporu pro každého. Chcete-li se něco málo dozvědět o druhé světové válce, doporučuji sáhnout po něčem méně obsáhlém. Pokud vás však baví toulat se historií, ba co více, zajímáte se o události tohoto celosvětového válečného konfliktu, berte tento titul všemi deseti. Dostanete skoro 800 stran nabitých informacemi, jejichž autorem je proslulý válečný historik Liddel Hart. Získáte podrobný popis válečných operací, ponoříte se do tajů zákulisních vyjednávání, nebudou chybět ani opravdové poznatky účastníků druhé světové války. Kromě toho najdete v knize i více jak padesátku detailních vojenských map, které popisují některé z bitev a operací. Máte-li rádi knihy o válečné historii, s tímto titulem určitě neuděláte chybu.

Knihu na recenzi poskytlo Nakladatelství JOTA.

Martin Kudělka

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekRetrovýlet do minulosti pro malé i velké
Následující článekFar Cry 6 se představuje v novém hraném traileru
recenze-dejiny-druhe-svetove-valkyVelice obsáhlá kniha zabývající se detailním popisem událostí druhé světové války.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

eighteen + fifteen =