Recenze: Dárek za všechny prachy

Kniha Dárek za všechny prachy vypráví jeden příběh s mnoha osudy a dvěma pohledy Evy a Adama. Těmi dvěma jmény začínají biblické příběhy. Náš příběh jimi začíná i končí.

Eva se chystá do důchodu. S manželem koupili domek na venkově a hodlají si v něm splnit vše, co celý život odkládali  a užít poslední fázi života. Jejich stěhování do Lhotky by navíc mělo být impulsem pro jejich syna Adama vyměnit mamahotel za poklidný přístav manželský. Adam nabízí právě druhý pohled na věc. Manželství svých rodičů považoval vždy za dokonalé a o to víc ho překvapí, když se otec zakouká do jejich nové sousedky. Proti manželské krizi rodičů jsou jeho milostné eskapády spíš humornou vsuvkou.

Láska kvete v každém věku. Především o tom je román Otilie K. Grezlové. Příběhu Evy je věnováno nejvíc pozornosti. Její tragédie na pokraji důchodového věku velmi mile ukazuje, že lásky šťastné i nešťastné nejsou jen výsadou mladších ročníků. Zrada manžela je navíc pro Evu jen první z mnoha dalších pádů, kterými si musí projít, aby mohla dojít štěstí a spokojenosti. Na osudech svých přátel demonstruje osobní prohry, jejichž strůjcem není osud, ale často my sami. Od zabřednutí do stereotypu a podřízení se okolnostem Evu paradoxně uchrání manželova nevěra. Částečně pak její milá, svérázná a inteligentní osobnost.Dárek za všechny prachy

Adam zde poskytuje pohled syna, který není nijak zásadní. Jeho hledání ideální ženy jako vedlejší příběh moc nefunguje. Začíná slibně, ale nikde nekončí, chybí mu pointa. Je tak pouze zdrojem epizod k odlehčení tématu a pobavení čtenáře. Jemný a inteligentní konverzační humor je koneckonců to, co činí knihu stravitelnou.

KOUKNI SE  Recenze: Ocelové srdce tepe černým městem

Prvoplánově vkládané veselé příhody hlavních aktérů, které si mezi sebou vyprávějí, ve smíchu trochu drhnou. Občas působí jen jako vata. Nikam nevedou. Situační humor autorce od pera skutečně nejde. Co funguje, jsou její postavy. Je znát, že čerpá ze svého života a hrdinové působí věrohodně, mají jasné kontury i charakter. Můžeme s nimi soucítit, chápat je a vidět v nich podobenství s našimi příběhy.

Alpress

Závěr knihy je mile překvapující. V případě Evy se autorce podařil poměrně husarský kousek, jak uzavřít celý její příběh. Dárek za všechny prachy nechává přesto na patře pachuť,  že to skutečné štěstí již bylo a nevrátí se.  Bez ohledu na optimistické zakončení zůstávají věci, které nelze vrátit a přivést zpět k životu. I přes skutečně překvapující pointu je to pouze slabá náplast na ránu, kterou nelze zacelit. V příběhu Adama chybí jakákoliv pointa a nedočkáme se jí ani v závěru knihy. Je to škoda, protože potenciál tu rozhodně byl. Adam totiž nijak významně neovlivňuje příběh Evy, což činí jeho roli v knize zbytečnou a čtenář tak právem očekává víc. Ani jeho pohled na otcovu nevěru nepřináší zásadní úhel pohledu nebo opoziční názor.

Dárek za všechny prachy je o lásce v každém věku a především v tom vyšším. Srší konverzačním humorem a překvapí v samém závěru. Jinak jde o oddychovou četbu, ve které silná postava Evy a její osud drží celý příběh, který svými ochrannými křídly zakrývá vše ostatní, postradatelné a postrádající silnější náboj.

KOUKNI SE  Recenze: Winterbergova poslední cesta – Rudišův nejosobnější román

Kristina Doubravová

Dárek za všechny prachy, Otilie K. Grezlová, Alpress, 2017

Knihu můžete zakoupit ZDE

Předchozí článekKnižní nej: 10 nejchutnějších kuchařek
Následující článek5 nejvíc sexistických úkolů ve video hrách

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

9 − four =