RECENZE: Dánská dívka

22935_danska_divka_webDavid Ebershoff vystavěl příběh knihy Dánská dívka na základě životního příběhu Lili Elbeové, první transženy, která se veřejně přiznala ke své proměně.

Zavřete oči. Představte si, že jste mladý malíř. Žijete se svou krásnou ženou v Kodani. Píše se rok 1925. A vy víte, že jste uvězněný v těle opačného pohlaví. I kdyby jste si slovo empatie museli jít vyhledat do slovníku, musí vám být jasné, že jste v nezáviděníhodné  situaci.

Hlavní hrdiny knihy, Einara a Gretu, kromě manželského svazku spojuje i profesní život. Oba jsou umělci a živí se malířstvím. Jednoho dne Gretě nepřijde modelka a tak požádá svého muže o výpomoc. Kdyby jen tušila co dámské boty a punčochy na jeho nohou rozpoutají, možná by raději ten den nemalovala.

Einar si prostřednictvím ženského oblečení uvědomí, že uvnitř není mužem. Upřímné přiznání je ovšem jen prvním krůčkem na velmi dlouhé a bolestné cestě. Možná se ani nedá nazvat krůčkem, spíše snad teprve určením správného směru ve spletitém citovém bludišti. Dlouhé roky potlačování vlastního já vystřídá euforie z čím dál četnějších návštěv Lili. Ale víte co se říká o návštěvách, které jsou u vás moc dlouho…

„ Po očku si manžela prohlížela. Netušila jaké má Einar s Lili úmysly. Seděl tu v hnědé sukni, bílé halence s krátkými rukávy a staromódních botách s cínovými přezkami, které mu dala, když chtěla, aby jí stál modelem. Gretě se sevřelo hrdlo nepostihnutelnou lítostí. Přála si být více či méně účastna Liliiny existence. Uvědomila si, že vlastně nikdy nebude vědět, co přesně má udělat, aby to bylo správné.“

Třicátá léta minulého století neoplývala budoucí relativní tolerantnosti  ke všemu odlišnému a respektováním osobních přání a potřeb. Pouhé myšlenky na pohlavní přerod se rovnaly zvrácenosti nejvyššího kalibru. A také fyzicky se jednalo o něco naprosto nepředstavitelného.

KOUKNI SE  Chaloupka na muřích nožkách je pohádka pro starší děti, co se po nocích rády bojí

Křehká instituce manželství našich malířů je prověřena nelehkou zkouškou. Ale právě díky intimitě manželského svazku dostal Einar možnost zcela se odhalit. Mistrně vykreslený souboj tolerance, obětování, strachu z neznámého a touze po svobodě čtenářům umožní vžít se do pocitů hlavních hrdinů. Cítí jejich bolest, prožívají jejich obavy a jsou neklidní z nejisté budoucnosti.

Velmi důležitou roli v příběhu hraje manželka Greta. Vědomí, že vlastní štěstí se vylučuje se spokojeností milované osoby je zárukou dramatického příběhu.

„Greta mlčela. Měla pocit, jako by jí někdo vysvětloval pravidla nové společenské hry. Poslouchala a přikyvovala, ale přitom si myslela: Doufám, že to lépe pochopím, až začneme hrát.“

Autor nechá čtenáře balancovat na křehké hraně normality a na míře jejich tolerance už bude záležet na kterou stranu se přikloní. Výborně zvolené téma umocňuje literární umění autora. Dánská dívka přináší mimo jiné i mnoho námětů k přemýšlení. V době, kdy jsou nesnášenlivé nálady v rozpuku a lidé se rozvádí více než kdy jindy, se jedná o téma poměrně aktuální.

Leona Šťávová

Dánská dívka, David Ebershoff, Domino, 2016

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
8
recenze-danska-divkaNakladatelství Domino přišlo hned první měsíc letošního roku s pořádnou bombou - transsexualita v meziválečné Evropě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

11 + twelve =