RECENZE: Citové pouto: Nenechte život náhodě

Tato kniha přináší zcela nový pohled na partnerské vztahy.

Řekněme, DRSNÁ KNIHA o vztazích. Syrová. To, jak se vztahujeme k druhým lidem, partnerům především, ale i ke kolegům, přátelům, velmi ovlivní to, jak jsme se to naučili v raném dětství a v životě jako takovém. Bojíme se milovat, bojíme se být milováni, bojíme se být sami, opouštěni, a vůbec – koho osud někdy podrazil, (a to pozor i v miminkovském věku), ten si nese v duši dost drsnou rýhu.

Jak se naučit pracovat s v důvěře v lidi prodřenými rýhami z minulosti?

Úzkostnou ženu těžko okouzlí jistý typ muže, protože je jaksi nudný, moc klidný a neskrývá v sobě vyhýbavost, která je živnou půdou pro její naučenou úzkost. Není tu to drama, kterému byla celý život vystavena a o kterém si myslí, že je normální a ke vztahům patří.

Uniká nám realita?

Z Citového pouta si každý člověk odnese to své. Kniha je úžasná v tom, že poskytuje až přehlcující množství informací, tabulek, příkladů, cvičení, návodů ke zlepšení komunikace, že ji lze považovat za velmi dobrou učebnici lidských vztahů.

Dokonalá sonda do psychiky člověka postavená na teorii, že to, jak se k nám osud (rodiče, život, okolí) zachová na začátku života, notně ovlivňuje naši důvěru v život. Náš pocit bezpečí. A pak se už jen těžko vymaňujeme.

Co se tu naučíte? Se sebou pracovat…

Kromě praktických příkladů, teorie a rozebírání tohoto tématu tu najdete také různá cvičení, návody na to, jak v sobě rozpoznat svůj typ a jak s ním dál pracovat. Všechno v milém a soucitném stylu, zároveň s jasným poselstvím, že se člověk nehne z místa, pokud s tím sám vlastními silami NEPOHNE KUPŘEDU.

KOUKNI SE  Recenze: Dějiny druhé světové války

A pokud už partnera máte a nesedíte si svými typy, tak zde máte mnoho praktických tipů, tabulek a analýz, co s různými typy chování a reakcí, co s rozbouřenými emocemi, abyste na té společné loďce i tak mohli spolu plout.

KLADY KNIHY: přehlednost, milá grafická úprava a rychlá orientace v textu, když posléze potřebujete něco zpětně vyhledat.

ZÁPORY KNIHY: informací je opravdu přehršel a první čtení je opravdu náročné na uvědomění si celého attachmentového vztahového systému. A to nemluvím o tom, že někteří díky této knize spadnou z růžového obláčku naděje, že jednou je osud odmění, že jednou přijde princ na bílém koni, že jednou… Snad by si zrovna tohle obtížné téma zasloužilo více „omáčky“, více rozněžnění…

Tvrdá pracovní kniha o vztazích. Buďte vítání v reálném životě, vážení….

O autorech:

Rachel S.F. Heller: Sociální psycholožka, studovala na Kolumbijské univerzitě a strávila dětství různě po světě, je nadšenou cestovatelkou, přednášela, pracovala jako konzultant pro velké firmy a nyní má psychologickou praxi pro rodiny a páry.

Dr. Amir Levine: Psychiatr a neurovědec, který při studiu na Kolumbijské univerzitě pomáhal matkám, aby si k dětem vytvořily bezpečné citové pouto. Jeho terapie a teorie vztahového attachmentu odhalila spoustu souvislostí s tím, jak se chováme ve vztazích, jak cítíme a reagujeme.

Originál: Attached

Překladatel: Jana Kovařovicová, Michal Strenk

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2019, www.synergiepublishing.com

Hodnocení: 8 z 10

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekHra o trůny: nejsmutnější momenty
Následující článekJak by Disney princezny vypadaly ve světě Hry o trůny?

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

sixteen − 15 =