Recenze: Chcete příjemně poškádlit bránici? Nenechte si ujít Rothschildovu flašku Petra Šabacha

Petr Šabach tak, jak ho známe. Autor Šakalích let, Hořícího hovna, Opilých banánů, Občanského průkazu. Knih, které svým originálním způsobem hovoří o nechutnostech socialistického realismu ve společnosti i v lidech samotných (to, co přežívá ve společnosti i v lidech do dneška).

Paseka

Rothschildova flaška je román ze současnosti, jehož hrdinou je proutkař, v okamžiku vyprávění právě vstupující do důchodového systému. Vypráví o sobě (kniha je psána v ich formě) a je zřejmé, že je svou myslí v pohodě, nemá velké cíle, bydlí v maringotce a občas proutkuje zájemcům vodu a taky vhodné místo pro život. Rád tráví čas hovory v hospodě u piva (ne nadarmo je Šabach členem neformálního hospodského společenství Zlatá Praha). Tady vznikají tajemná mužská přátelská spiknutí, o kterých se ženám může jenom zdát. Mají svá pravidla a uvádějí muže do stavu zvláštního pivního porozumění.

petr šabach flaškaHrdina, lépe řečeno hlavní postava, neřeší problémy (kromě těch typických se sveřepými a nepolepšitelnými úředníky), občas nostalgicky zavzpomíná – „ Dne 23. 6. 1959 se koná stranická schůze KSČ. Omluvy se nepřijímají!!!!! Účast všech členů nutná!!!!“.

S nadhledem autorovi vlastním, hodnotí proutkař – amatér – důchodce – bez zármutku, s úsměškem a kriticky poslední etapu svého života.

K obratu dochází v okamžiku, kdy na scénu vstupuje žena Viktorie. Přistěhuje se do maringotky, jsou navázány velice úzké vztahy. Události se dají do pohybu. Děj se přesouvá do Londýna a zápletka je díky dceři Viktorie Alžbětě, žijící v Londýně, téměř detektivní (kdyby nebyla tak hodně směšná). Rothschildova flaška vstupuje na scénu a je velmi, velmi zábavná. Historky jsou na denním pořádku. „Přijde chlapík do knihkupectví a povídá: Poslyšte, vy tady ty knížky máte nějaký drahý. A prodavač povídá: To je tím, že sou bez éček.“

KOUKNI SE  Lissy Götz a ... na konci je svoboda je o novém myšlení, chování a převýchově našich zlozvyků?

Londýn se jeví jako dobré místo k životu a to i přes to, že prožíváte zapeklité situace. Dá se tady dobře najíst, napít (pivo a pivo) a ještě naplno využít proutkařských schopností, které jsou třeba k vyřešení Alžbětina případu.

Do děje vstupuje důležitá postava – přítel Alžběty Richard, který umí manipulovat s výherními automaty, hrajícími v závěrečné fázi příběhu důležitou roli.

Případ super drahé Rothschildovy flašky je uzavřen. Příběh končí a vypadá to, že bude uzavřen ve stylu Rosamunde Pilcherové. Čtenář ale pozná, že zdání může klamat. Takže jen jedno je jisté – „Life is good“ za všech okolností.

Petr Šabach je výborný vypravěč. Vtip, trocha nostalgie, autobiografické motivy. Smysl pro nadsázku, srozumitelný a jednoduchý text, laskavost. A sympatická hovorová čeština, hned jsou postavy čtenáři tak nějak blíž. Trochu Karla Poláčka a malinko Bohumila Hrabala.

Zaslouženě jeden z nejpopulárnějších českých autorů dneška.

Vydalo nakladatelství Paseka – výborný, skladný formát knížky, povedená obálka, navržená Janem Šabachem.

 

Bombeska

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
8
recenze-chcete-prijemne-poskadlit-branici-nenechte-si-ujit-rothschildovu-flasku-petra-sabachaPetr Šabach tak, jak ho známe. Autor Šakalích let, Hořícího hovna, Opilých banánů, Občanského průkazu. Knih, které svým originálním způsobem hovoří o nechutnostech socialistického realismu ve společnosti i v lidech samotných (to, co přežívá ve společnosti i v lidech do dneška). Paseka Rothschildova flaška je román...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

19 − 12 =