Recenze: Čekání na Bojanglese je dojemné a nostalgické

Útlá knížka Čekání na Bojanglese skrývá velký příběh a právem se stala literární senzací.

Při čtení oficiálního textu nakladatele nezjistíte proč. Knížka se tváří nenápadně, voní nostalgií, podivným humorem a swingovým odpolednem. Voní jako deštivé letní odpoledne, pro které byste si jí možná vybrali.

Život hrdinů Čekání na Bojanglese je zalitý sluncem. Žijí svůj neobyčejný život  plný koktejlů, vtipných lží, neotřelých příběhů, bláznivých kousků a výstředností. Z nostalgických vzpomínek vystupuje hluboký cit. Vášnivá milenecká láska, která nikdy nestačila uvadnout manželským životem. Divoký vír jejich životů sledujeme očima malého chlapce, jejich syna i otce, muže, který nikdy nepřestal milovat, i když  mu duševní choroba vyrvala z náruče jeho ženu.

To, co začíná jako úsměvná vzpomínka, získává s každou stránkou narůstající stín, který brzy pohltí vše. Autorovi se daří přes dramatický vývoj vykreslit lásku obou hlavních hrdinů jako zážitek, který jim budete závidět. Budete toužit, aby byla součástí vašeho života, vaší duše. Protože je tím, po čem všichni toužíme, ale  nemáme odvahu prožít.

Vzpomínky syna, který je hlavním vypravěčem, jsou doplněny o občasné deníkové zápisky otce. Vidění očima dítěte je tak konfrontováno s realitou.  Vnímání objektivem dětské naivity je zaostřeno svědectvím člověka, který viděl realitu jasně a přitom neztratil nic ze svého hlubokého citu.

Plus

Za zmínku stojí i hra slov, které autor volí. Věřím, že překlad této knihy musel být radostí i závazkem v jednom. Olivier Bourdeaut si hraje se slovy jako jeho hrdinové s životem. Výrazové prostředky dokonale doplňují náboj vyprávění a dokreslují atmosféru i hloubku postav.

KOUKNI SE  Ofélie podruhé: Rozpomenout se na dospívání...

Čekání na Bojanglese, je knihou, která vás donutí si stejnojmennou píseň Niny Simone vyhledat a pustit. Možná si najdete i překlad jejích slov, aby vám cele pronikla pod kůži i do duše. Jako těm dvěma zamilovaným, kteří svou láskou nasytili své životy, i život svého syna, když už byli dávno pryč.

Kristina Doubravová

Čekání na Bojanglese, Olivier Bourdeaut, Plus, 2017

Knihu můžete zakoupi ZDE

 

 

ZÁVĚR
Hodnocení
10
Předchozí článek4 Nejlepší herní remastery a remaky, které nás vrátí do dětství
Následující článekAssassins´s Creed Origin nás zavede na samotný počátek
recenze-cekani-na-bojanglese-je-dojemne-a-nostalgickeČekání na Bojanglese je dojemné a krásné, tak jako láska až za hrob může být. Malá knížka ukrývá velký příběh.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

sixteen − 5 =