Recenze: Čas vlků, čas lásky i odvahy

Švédsko. Druhá světová válka. Osudy lidí, kterým není lhostejné, co se stane s těmi, kteří v tomto krutém a nelítostném období nemají tolik štěstí jako oni. Vydejte se společně s hlavní hrdinkou novinářkou Magdalenou Liljedahlovou do válečného období, kdy dobro bojuje se zlem. Kniha, která si ve Švédsku v loňském roce získala srdce tisíce čtenářů a v neposlední řadě také nominaci na Knihu roku 2017, je nyní dostupná i pro české čtenáře.

Knih, které se věnují tématu druhé světové války, již bylo napsáno mnoho. Čas vlků je ale výjimečný v tom, že nás přenáší do Švédska, kterému už tolik pozornosti ve válečné literatuře věnováno nebylo. O to přínosnější však kniha pro čtenáře je, protože jim bez okolků servíruje události, ke kterým nejen ve Švédsku během druhé světové války docházelo. Naprosto neskrývaně autorka Elisabet Nemertová prozrazuje čtenářům, jak snadné bylo upadnout do zajetí gestapa, a jak krutým způsobem probíhaly výslechy, ke kterým docházelo. Nevinné oběti tak často končily v koncentračních táborech po celé Evropě a Hitlerovy představy o tisícileté velkoněmecké říši tak dostávaly reálné obrysy. Vždy se ale našel odvážný hrdina, který byl pro záchranu lidských životů schopen obětovat svůj vlastní, a nejinak je tomu i v této knize.

Na pozvolně plynoucí děj několika úvodních kapitol, kdy se čtenář seznamuje s hlavními postavami a jejich osudy, navazují zcela strhující kapitoly plné zvratů, nečekaných událostí, setkání, konců i nových začátků. Společně s Časem vlků proplujete celým válečným obdobím a nevynecháte ani významné mezníky, které toho těžké historické období doprovázely. Sama autorka přiznává, že kniha hluboce zasáhla i ji samotnou. Její rodiče zažili Švédsko ve válečném období, a kniha je tak věrohodným vyprávěním o nepopsatelném zlu, které stálo život šedesát miliónů lidí. Hlavním posláním knihy však je ukázat světu ty, kteří obětovali vlastní život při boji proti zlu.

KOUKNI SE  Recenze: 101 minut v pražské podzemce

„Máte nepřátele? Výborně. To znamená, že jste si nejméně jednou v životě stáli za svým.” – Winston Churchill

Datum vydání: 15. 10. 2018
Katalogové číslo: 79003
ISBN: 978-80-271-0782-7
Formát / stran: 144×207, 360 stran
Nakladatelství: Grada

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekRecenze: Sorrentino nás v Oni a Silvio naučí milovat Berlusconiho
Následující článekRecenze: Ink aneb tajemství psaná na kůži
recenze-cas-vlku-cas-lasky-i-odvahyKniha o lásce a odvaze během druhé světové války ve Švédsku. Buďte svědky toho, jak tato historická událost ovlivnila i neutrální státy, které už dále nechtěly přihlížet zločinům, kterých se dopouštělo nacistické Německo.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

fifteen − 14 =