Recenze: Blackout – Zítra bude pozdě

A silhouette of the New Jersey. (Photo Credit: Shutterstock / AG-PHOTO) shutterstock_138736847

Kdo je Marc Elsberg?

Tento autor dříve pracoval v reklamním průmyslu, nejprve jako grafik a pak jako textař. Mezitím se věnoval fejetonům pro rakouský deník Der Standard. V roce 2007 začal pracovat na svém románu Blackout, který je velmi vážným varováním, drsným mementem nám všem, kteří jsme si zvykli přijímat všechny výdobytky civilizace jako samozřejmost. Jako běžnou rutinu, která se nezmění. Co se může stát, pokud by náhle svět změnil tvář? Ať už vinou technickou, chybou člověka nebo zlým úmyslem?Blackout_3D

Tak i tak svět zmizí ve tmě.

Je chladný únorový den. Pro někoho nudný, pro jiného hektický. Takový, jaké dny prostě bývají. Stejný jako předchozí, ale rapidně odlišný od těch budoucích.

Horor začne v Itálii.

Blackout!

Během několika okamžiků je naprostá většina země bez elektrické energie. Tam kde obyčejní lidé předpokládají běžný výpadek proudu, tam lidé zodpovědní už vědí, že je něco velice špatně. Řetězovou reakcí se odpojují další a další sítě a nastává chaos. Během dne se totéž stává i dalším státům Evropy.

Německo, Rakousko, Belgie, Česko, Švédsko a následně další státy hlásí tentýž problém.

Co za tím vším stojí? Proč se to děje? Kdy přijde náprava a přijde vůbec? Postihne tato katastrofa i další státy?

Na tyto otázky odpoví Elsbergův román.

První mě na knize upoutala obálka, která se nedá přehlédnout. Je jasná a výstižná. Ale co vlastně znamená její název Blackout? Plošný výpadek elektřiny na velkém území. Ale zatímco ostatních strategických surovin mají státy zásobu na 90 dní, elektřinu skladovat nelze.

KOUKNI SE  Jenny Colganová: Letní nebe

Co se nevyrobí… to nemáme.

Upoutávky na knihu už mají první praskliny. Čtenář počítá spíše se survivolem v „temných dobách“, než románem se kterým bude sedět u wikipedie.

Ať již je v knize popsán jakkoliv znepokojující námět, nic to nemění na zpracování. Román je dělen do množství krátkých kapitol začínajících dnem 0 a končící dnem 23. A chtě nechtě procestujeme téměř celou Evropu a míhající se postavy dají zabrat i fanouškům Hry o trůny.

V Blackoutu nebylo tolik možností, kdy jsem se mohla pohodlně začíst do děje. Ten obsahuje hodně odborných slov, která se snaží autor vysvětlit. Někde se mu to povede, někde je to boj s větrnými mlýny.

Kolem a kolem bych to shrnula tím, že kniha má skvělý námět a horší zpracování. Raději bych sáhla po díle autora Ondřeje Neffa a jeho Tmě z roku 1998 – v roce 2007 přepracovanou a vydanou pod titulem Tma 2.0.

Elsberg, sklidil velký úspěch a nyní je již připravována jeho další kniha Zero, která pojednává o dnešním světě plném smartphonů a kamer. Zero by mělo být v prodeji 11. 04. 2018 a vydáno nakladatelstvím Omega, stejně jako Blackout.

Knihu můžete zakoupit ZDE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × four =