RECENZE: B jako Bauhaus vám otevře kouzelný svět designu

Z knihy ředitele londýnského Muzea designu Deyana Sudjica vám bude přecházet zrak. Z číslování stránek doslova. Graficky zaujme určitě každého, obsahově už je spíše pro náročnější čtenáře. Laikovi, neznalému uměleckého světa se při čtení místy trošku orosí čelo.

Obsah knihy B jako Bauhaus je jako právě otevřená bonboniéra. Kroužíte prstem nad jednotlivými položkami a nemůžete se rozhodnout čím začít. Abych získala potřebnou půdu pod nohama, rozhodla jsem se zprvu přečíst kapitoly, které měly v názvu běžná podstatná jména.

Každá kapitola je uvedena černobílou stránkou, na které je ztvárněno dané písmeno a slovo, o kterém bude řeč. Tyto stránky knihu povyšují na umělecké dílo. Nutno podotknouti, že grafické zpracování je původní. K některým písmenům je esejí více, některá písmena jsou úplně vynechaná.

Autor se narodil v roce 1952 a celý život zasvětil architektuře a designu. Vzhledem ke svým zkušenostem je jasné, že má čtenáři co sdělit. V této knize ovšem nejde jen o erudovanost. Velmi zajímavý je autorův pohled a komentář k věcem zdánlivě obyčejným – kuchyně či židle. Poměrně zajímavou myšlenkou je, že design zasahuje do mnoha oblastí našich životů. Vše co existuje musí mít nějaký vypadat. A ke všemu se váže nějaká historie.

Kniha Zlín

Pokud vám neklesnou kolena pod náloží jmen a názvů v celkově čtivém a obsažném textu, odměnou vám bude i poodhalení autorova osobního života, jeho vzpomínek a pocitů.

KOUKNI SE  Nástěnný kalendář: Miluj svůj život 2024

„Neopomenutelnou součástí života na univerzitě bylo ošacení z druhé ruky. Já osobně jsem vlastnil švédský armádní kabát z ovčí kůže, který jsem byl po vyčerpání stipendia nucen prodat, a něco, co můj v módě daleko zběhlejší spolužák nazval „sáčkem veslařského klubu“.

27-bauhaus-cervenaB jako Bauhaus je pokladnicí příběhů. Mimo to vám určitě doplní znalosti z oboru, poskytne náměty k přemýšlení, témata k diskuzím a ukáže, že i na zdánlivě běžné věci lze nazírat z různých úhlů.

„Pokud jde o kancelářskou sponku, ta s žádným konkrétním jménem spjata není. Je klasickým příkladem anonymního designu. Jde o důmyslné a účelné využití materiálu k zajištění konkrétní funkce. Takové předměty mívají nezřídka velmi spletitou historii; spíše než příběhem o náhlém záblesku inspirace však bývají sledem epizod na téma individuální vynalézavosti. Stroj na výrobu kancelářských sponek byl patentován v roce 1889 v USA. Sponka samotná, která žádným patentem chráněná není, existovala dávno před tím.“

Některé části textu jsou lehkým vyprávěním, brouzdáním ve vzpomínkách opepřených spoustou zajímavostí. Jindy, pokud nejste odborník, musíte věty číst několikrát a vyhledávat pojmy, aby vám vůbec dávaly smysl. Ale každý si v knize najde to své. Stejně jako v té bonboniéře.

Téměř čtyřicet kratších kapitolek rozhodně pohladí po duši všechny, kdo mají rádi design. A ti ostatní se minimálně dozví, že Bauhas není jenom obchoďák.

Knihu můžete zakoupit v eshopu nakladatelství  Kniha Zlín.

Leona Šťávová

B jako Bauhaus, Devan Sudjica, Kniha Zlín 2016

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
8
recenze-b-jako-bauhausTéměř čtyřicet kratších kapitolek rozhodně pohladí po duši všechny, kdo mají rádi design.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

6 + 7 =