Recenze: 4 řady seriálu YOU (TY) jsou u konce

Joe Golberg v podání herce Penna Badgleye dokráčel na konec čtvrté řady seriálu YOU (TY). Jak se seriál vyvíjel a stojí všechny čtyři řady za zkouknutí?

Objevil jsem seriál náhodou až při zveřejnění čtvrté, zatím poslední řady na Netflixu. Čekal jsem další upovídaný balast, který bude krajně stylizovaný a hloupý, jak je u produkce Netflixu zvykem.

Překvapila mě ale hned v úvodu svěžest a dynamika seriálu, sarkastické a opravdu vtipné vnitřní komentáře hlavní postavy sériového vraha a hlavně uchyláka, pozoruhodně svižné tempo a samozřejmě i žánrová perspektiva – z pohledu perverzního psychopata.

Mnozí srovnávají YOU se seriálem Dexter, což ukazuje na velmi omezenou schopnost uživatelů čsfd samostatně přemýšlet. YOU je totiž zdařilejší a pestřejší ve více ohledech.

Postava Joa Goldberga připomíná trochu mladého Teda Bundyho. Je milý, pohledný, vyzáblý. Nepřipomíná psychopata a stalkera. A má jednu podivuhodnou schopnost – svým voiceoverem pohotově a přesně komentovat ostatní osoby, jejich životní styl, jejich pokrytectví. A nejen osoby, ale dokáže vyhmátnout a satiricky glosovat prohnilost společnosti, v které se zrovna nachází. Odhaluje, co zkaženého je pod povrchem života spořádaných a na první pohled úspěšných a bohatých spoluobčanů.

V první sérii je Joe hlavně stalker a obsesivní psychopat, který od začátku do konce usiluje o srdce a pozornost blonďaté začínající spisovatelky Becky. A do hry vstupuje newyorská smetánka, její kamarádky a její šamstři. Joe je knihovník, své znalosti literatury využívá v glosování okolního dění.

KOUKNI SE  Recenze: Seriál 1883 je syrovější a romantičtější verzí seriálu Yellowstone

První série je asi nejvážnější ze všech čtyř, přesto je velm vtipná a odzbrojující. Joe je ale tady opravdu nesympatickou postavou a vaše sympatie a pochopení pro jeho činy si získává pomalu.

Druhá série se s jeho útěkem přesouvá na západní břeh spojených států, do LA. Série funguje daleko více jako společenská satira světa pseudohvězd, lajkování na instagramu a vůbec vyprázděnosti hollywoodské smetánky.

Joe je ve stínu tohoto světa plného bizarních figurek vlastně pozitivním antihrdinou, jenž se snaží chránit dospívající dceru paní domácí a brání se zuby nehty vztahu s na první pohled strašně milou a altruistickou Love Quinn. Až odkryje pozadí a motivace její ujeté rodiny, budete mu fandit, aby to všechno přežil.

Ne, není to realistické, jakým způsobem se mu daří z kritických situací vyklouznout, ale seriál si nehraje na dokudrama, užívá si souhry náhod a všudypřítomný černý humor. Hodně dlouho jste neviděli tak intelektuálně zábavného sériového vraha.

Třetí série nás zavede do ne úplně šťastného manželství našeho hrdiny s vyšinutou Love Quinn. Každá série přenáší těžiště příběhu jinam, to znamená, že nikdy netušíte, co se stane, kdo umře, kam se příběh vyvine. Jednička byla genezí a prvním velkým případem našeho psychopata, druhá sleduje jeho snahu o nápravu, ať už tušíme, že se mu to nakonec nepovede. Třetí série jeho snahu korunuje narození syna. Jenže to nezabrání velmi povedené válce manželů, ať už poslečně proti prozrazení, nebo proti sobě navzájem. Osa příběhu se točí kolem manželského života, velmi vzdáleného pokojnému řešení problémů a konfliktů.

KOUKNI SE  Koukat či nekoukat: Ripley

Čtvrtá série ztrácí dech. Přesun do univerzitního prostředí Londýna, v kterém si Joe hraje na učitele, se snaží vytěžit klasické detektivky Agathy Christie, kdy v uzavřeném prostoru neznámý vrah vraždí jednoho přítomného za druhým. Jenže ani to scénáristům nestačí a série graduje už opravdu nesmyslnými twisty, tvůrci se poprvé dopustili překombinování, ubylo humoru a lehkosti.

Vypadalo to, že se touto sérií svět Joea uzavře a nechá jej spát. Produkce ale už oznámila natáčení poslední, páté série příští rok. Přejme seriálu restart a návrat k původní lehkonohé zábavě.

Kubin

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
7
recenze-4-rady-serialu-you-ty-jsou-u-konceTři čtvrtiny seriálu zábavná přehlídka přesných a chladně sarkastických postřehů sympatického sériového vraha, který trpěl, aby teď trpěli ti druzí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

three × five =