Recenze: 25 tajemství Prahy

Máte pocit, že znáte Prahu jako své boty? Žijete v ní, nebo jste ji mnohokrát navštívili a příjde vám důvěrně známá? David Černý vás pražskými ulicemi provede tak, jak jste stověžatou matku měst doposud nepoznali.
David Černý je Vltavou křtěný a Prahu zná jako málokdo. V jejich ulicích celý svůj život žije a Staré město zná, jako by ta staletí s ním prožil a všechna jeho tajemství odhaluje. Mimo jiné tím, že se vyptává, pátrá a naslouchá.
Kniha 25 tajemství Prahy je díky autorově píli vskutku neobvyklým průvodcem. Turistické atrakce i dobře známé uličky a stavby ukáže čtenáři ve své tajemné podobě.
tady jsitě čtenář zbystří v očekávání starých více či méně známých legend. nečekejte Golema, rabbiho Löwa, bezhlavou Lauru nebo Libuši. Notoricky známé legendy přenechává david Černý jiným.
ve své knize se zaměřuje na zajímavé detaily, jejichž tajemství zůstává běžnému návštěvníkovi skryto. Odhaluje zajímavé okolnosti, bizarní příběhy a zapomenutá fakta, která se do turistických průvodců již nevešla. 25 tajemství Prahy
Ač nejsem z Prahy a jsem jen její občasný návštěvník, některá ze zmíněných tajemství mi nebyla neznámá. Ráda jsem si o nich přečetla, i když pozbývala puncu překvapení. Opakování je, koneckonců, matkou moudrosti.
O to víc mne bavily ty ostatní. Detaily, které svá tajemství ukrývají tak pečlivě a dlouho, že mne jejich odhalená a znovuobjevená nahota překvapila.
David Černý miluje Prahu jako své rodné město, jako sou druhou duši. V každé kapitole je to znát. I přesto své příběhy předkládá bez patosu a nostalgie. Je bezpochyby, že napsání knihy předcházelo velké množství práce, sbírání materiálů, fotografií a svědeckých výpovědí pamětníků, starousedlíků a jejich potomků. Mnohdy to byla mravenčí práce, ale vyplatila se.
V knize nechybí velké množství fotografií a to jak dobových, tak současných. Kniha není náročným čtením. Kratší texty dovolí čtenáři se kochat, hledat na obrázcích známé, porovnávat a přemýšlet nad novými informacemi.
25 tajemství Prahy je netradičním turistickým průvodcem pro ty, kteří si chtějí užít a poznat Prahu jinak než při pohledu z Hradčan a Karlova mostu. Pro jednou vybočit z turistických tras, vymanit se z davu cizinců a přespolních, ale stejně jako oni oněmět krásou hlavního města v srdci Evropy.
Kniha zároveň dovolí nahlédnout pod spodničku matičky měst i místnímu, který projeví o její tajemství zájem. Mnohdy poznají z jiného úhlu místo, kolem kterého možná chodí každý den a nikdy si neuvědomili jeho výjimečnost.
Některé příběhy vám zase tak cizí nebudou připadat, jiné vás ohromí. Kniha je zajímavou koláží menších či větších tajemství, která byla dlouhá léta odhalena jen zasvěceným.

KOUKNI SE  Recenze: Odbočka v lesích umí pěkně zavařit

Kristina Doubravová

 

 

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článek10 věcí, které chceme vidět v poslední řadě seriálu Hra o trůny
Následující článekBrandon se vyjádřil ke smrti Dylana
Netradiční průvodce Prahou, který odhaluje tajemství, která se jinam nevešla a přesto by neměla být zapomenuta. recenze-25-tajemstvi-prahy

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twelve + 7 =