Historie mě vždycky zajímala. Školní výklad časů minulých však býval většinou nezáživný, a tak jsem na vlastní pěst vyhledávala rozličné průvodce dějinami, abych se dozvěděla víc. Jen málo z nich jsem přečetla do konce. Knihy Yuvala Noaha Harariho Sapiens – Stručné dějiny lidstva a Homo Deus – Stručné dějiny zítřka jsou mezi těmito publikacemi zjevením. Pokud vás k smrti nudí doslovný a ubíjející výklad historických událostí a milníků, troufnu si říct, že Harariho knihy budete hltat a náš druh v průběhu čtení střídavě obdivovat i nenávidět.
Nenávidět zřejmě častěji.
Novinka 21 lekcí pro 21. století na rozdíl od minulosti a budoucnosti reflektuje přítomnost a Harari v ní provokativně, s nadhledem a trefně glosuje nejpalčivější problémy a paradoxy dnešní doby. Kniha vyšla v nakladatelství Leda.
Yuval Noah Harari
Autor je historikem a profesorem světových dějin na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Zabývá se makrohistorií, pokouší se formulovat odpovědi na otázky týkající se například vztahu dějin a biologie či vztahu a rozdílů mezi Homo sapiens a zvířaty. Při výzkumu zemědělské a průmyslové revoluce se v souvislosti s psaním knihy Sapiens: stručné dějiny lidstva začal přiklánět k veganskému životnímu stylu. Rozhodl se tak na základě názoru, podle kterého jsou ekonomika, společnost, politika a náboženství postaveny na masovém využívání či spíše zneužívání hospodářských zvířat, o jejichž utrpení se buď mlčí, nebo mluví jen velmi omezeně. Dlouhých šestnáct let se věnuje každodenní dvouhodinové meditaci Vipassana a jednou za rok odjíždí alespoň na měsíc mimo civilizaci věnovat se jejímu praktikování o samotě. Všechny jeho knihy se staly mezinárodními bestsellery a do dnešního dne se celosvětově prodalo několik desítek milionů výtisků.
Co znamená být člověkem v dnešní chaotické době?
Na tuto otázku hledá Harari odpověď prakticky celý život. Ve své poslední knize se rozhodl podělit se svými poznatky, myšlenkami a zkušenostmi s celým světem. Vytvořili jsme mýty, píše Harari, abychom sjednotili náš druh. Zkrotili jsme přírodu, abychom získali moc. Měníme život, abychom uskutečnili svoje nejbláznivější sny. Ale rozumíme ještě svým vlastním problémům? Nebo naše vynálezy odsoudí lidstvo k bezvýznamnosti?
Harari se snaží poukázat na klíčové existenciální, politické, technologické a sociální aspekty, které bezprostředně formují dnešní společnost. Ne vždy se tak ale podle něj děje s pozitivním dopadem na naši budoucnost.
V úvodu autor na rovinu říká, že nejnovější kniha je především výsledkem mnoha rozhovorů s novináři a fanoušky. Většina myšlenek již byla v různé podobě publikována. 21 lekcí pro 21. století je tedy ze všeho nejvíce výběrem těch nejzásadnějších idejí, které chce autor (znovu) sdílet se svými čtenáři.
Od zabíjení komárů k zabíjení myšlenek
Jak už bylo naznačeno, bujícího pokroku se Harari tak trochu děsí. Na jednu stranu opěvuje možnost svobodného vyjádření, které pro něj představuje jednu z nejdůležitějších výsad dnešní doby, na druhou stranu přemítá, kam pulzující progres směřuje. Mnohokrát zdůrazňuje, že se příliš často soustředíme na rozvoj vnějších záležitostí, namísto abychom se více obraceli do svého nitra.
„Získali jsme moc přetvořit svět kolem nás a přestavět planetu, ale z neznalosti jsme poškodili globální ekosystém, a ten se nyní začíná hroutit. V příštím století se můžeme dopustit stejné chyby, získáme-li možnost ovlivnit ne zcela probádané lidské vědomí. Může se stát, že nechtěně narušíme duševní rovnováhu člověka a způsobíme rozpad osobnosti.“
Harari se důsledky umělé intelegence zaobírá velmi často, toto téma se v knize neustále opakuje napříč kapitolami.
Algoritmy vládnou světu
O algoritmech a jejich „záhadném“ předvídání našich emocí a tužeb už toho bylo napsáno dost. Harari jde ve svých vizích ještě dál:
„Algoritmy budou jednou skládat melodie podle lidských emocí, jako by emoce tiskly klávesy piana. Biometrická data posloužé jako podklad pro osobnostní jedinečnou melodii, kterou oceníte jen vy. Říká se, že umělecké dílo promlouvá k lidem, protože ti mají pocit, jako by bylo napsáno přímo pro ně. Bude-li ale výsledkem přesných osobních dat, může to vést k překvapivému a poněkud děsivému důsledku, že umělecké dílo bude ušito přesně na míru každého člověka. Místo toho neznámého, jenž možná zlomil srdce Adele nebo Morissett, vám Facebook poskytne personalizovanou písničku o darebákovi, co vás právě opustil. Text a melodie vám připomenou společně prožité chvíle, jež nikdo jiný nezná.“
Přestože Harari umně ždímá to nejzásadnější z témat jako jsou terorismus, válka, migrace či náboženství, nesklouzává k poučkám a patosu. Po celou dobu se snaží zůstat nad věcí a informace předávat věcně a se střízlivostí sobě vlastní.
Navíc má jeden obrovský dar. Skutečně umí poutavě vyprávět. O politických, historických a sociálních faktech referuje s chytlavou lehkostí a natolik přístupně, že dokáže oslovit i zatvrzelé odpůrce intelektuálních rozborů či pohledů do minulosti. Snadno se tak může stát, že nad jeho nadčasovými vizemi budete přemýšlet ještě dlouho po dočtení poslední kapitoly, zejména pokud vás (zatím) minuly první dvě publikace. Harariho teorie jsou často znepokojivé a provokativní, nikdy však nudné.
Žánr: Literatura naučná
Vydáno: Leda, 2019
Orig. název: 21 Lessons for the 21st Century
Počet stran: 392
Jazyk vydání: český
Překlad: Zdena Gubalová
Autor obálky: Ondřej Červenka
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-7335-612-5
Jana Janoutová
Zdroj obrázku:
shutterstock. com
databazeknih.cz