Purpurový vrch: Děsivý dům plný děsivých tajemství

Crimson-Peak-Fan-Posterdo textuMexický režisér Guillermo del Toro, který má na kontě trilogii Hobbit, Faunův labyrint nebo třeba mysteriózní drama Ďáblova páteř, nám na podzim předvede svůj nový horor Purpurový vrch. Scénáře se chopil sám mistr „temných pohádek“ společně s Matthewem Robbinsem a rozhodně jde o něco zcela odlišného. Jejich duchy opepřenou gotickou romanci můžeme očekávat v českých kinech 15. října.

Začínající autorka Edith (Mia Wasikowska), která náhodou zkříží cestu dvěma sourozencům z Anglie, lady Lucille Sharpeové a jejímu bratru Thomasovi (Jessica Chastain a Tom Hiddleston), se zmítá mezi láskou k příteli z dětství a pokušením tajemného cizince. V novém sídle to ale rozhodně není její jediná starost. Brzy totiž objevuje víc než pár kostlivců ve skříni a je schvácena domem, který dýchá, krvácí… a pamatuje si.

Mladá žena Edith se setkává s tajemným sirem a hned mu padne do oka. Dr. Alan McMichael (Charlie Hunnam) má už delší dobu na Edith zálusk a proto není příliš nadšený, když zamíří z města po Thomasově boku. Alanovo zlomené srdce je ale brzo jejím nejmenším problémem. Její nový manžel možná není takový, jak se zdá a jeho žárlivá sestra jakbysmet. A když jí začnou pronásledovat duchové starého domu, uvědomuje si, že se sídlem Sharpeů je něco zatraceně špatně.

Purpurový vrch je částečně duchařina, gotická romance a příběh zašlého starobylého domu. Uvedení této kombinacecrimson peak do texxtu z rukou del Tora má neuvěřitelně vzrušující perspektivu, nemluvě o hvězdném obsazení. Snímek z části připomíná režisérovu Ďáblovu páteř a staroanglickou klasiku Janu Eyrovou. Režisér má rozhodně tendence dělat věci jinak. Už jen při psaní děje vybíral z 11 nebo 12 verzí, než se usadil konečný návrh, a dokonce ještě v průběhu výroby přicházel s novými scénami. Jak řekl ShockTillYouDrop.com: „Je to dospělý film, s R-hodnocením. Šokujícím způsobem se liší od všeho, co jsem kdy udělal v anglickém jazyce. Tón tohohle filmu je děsivý a je to poprvé, co jsem vytvořil dílo více podobné tomu, co dělám ve svých španělských filmech.“ R-hodnocení film získal pro své krátké silné výrazy, sexuální scény a krvavé násilí. Hlavně z několika „lekacích“ okamžiků, u kterých divák zaručeně zavýskne, je režisér přímo nadšený.

KOUKNI SE  Podpoříte Černý nebo Zelený tým? Seriál House of the Dragon zveřejnil dvě různé upoutávky na nadcházející sezónu, máte si vybrat svůj tým

crimson-peakVšichni, i sám autor, se shodují na tom, že jde o něco unikátního. „Věc, kterou dělám v těch filmech, je přenesení kontextu. Vezme se film a ten se přesune na docela jiné místo,“ uvedl del Toro. „Jako Gotika a tu přesuňte do španělské občanské války (Ďáblova páteř). V tomhle případě gotická romance a strašidelný dům v severní Anglii.“

A jak vlastně „purpurový“ dům vypadá? Podle tvůrce skvěle. Vypadá úchvatně a bude potřeba koupit spoustu rekvizit, zasmál se del Toro. Všechno co se nachází v domě má totiž své místo a účel, vše bylo připraveno speciálně pro tenhle dům. Některé kusy nábytku byly dokonce vyrobeny v různých velikostech, takže když postava zeslábne, nábytek „vyroste“ a když zesílí, zmenší se.

V hlavních rolích vedle sebe stojí herecká esa jako Mia Wasikowska (Jana Eyrová, Neklid), Tom Hiddleston (Thor), Jessica Chastain (Černobílý svět), Charlie Hunnam (Potomci lidí) a Jim Beaver (Dexter). Určitě se tedy je na co těšit.

 

Jitka Vorálková

www.collider.com, www.comingsoon.net

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

sixteen + 15 =