První recenze: Archive 81 je zdařilou okultistickou podívanou pod dohledem mistra žánru Jamesa Wana

Na Netflixu je od včerejška k vidění nový hororový osmidílný (1 díl hodina) seriál Archive 81. Člověk by se bál, že půjde o další odfláknutou ptákovinu, na které má Netflix patent – slibný rozjezd většinou končí v outu. Archive 81 je ovšem velmi zručně a chytře natočený horor.

Už upoutávky odkazují na horor Kruh, hrdinové několikrát dokonce použijí název filmu s tím, že budete moci vidět nahrávku, z které měl Kruh čerpat (původní snuff film). Horory spojuje obsese videokazetami a magnetofony, a zlo, které se možná dokáže přenášet i přes obrazovku.

Hlavní hrdina Dan, mladý pracovník muzea filmu, dostane od bohatého zákazníka Davenporta za úkol restaurovat videonahrávky z roku 1994. Opravou videokazet Dan postupně odkrývá tajemství, které se snažila zjistit v roce 1994 už Melody, studentka, která do své dizertační práce natáčela historii tajemného domu v New Yorku.

Samozřejmě, že zápletka je béčková, ale postupně odkrývaný příběh, který dokáže chytře dávkovat informace, aby divák zůstal v napětí, je dostatečně mysteriózní a mohutný. Nemůžete si lámat hlavu s tím, proč by hlavní hrdinka Melody natáčela opravdu každou situaci, s těžkou kamerou z roku 1994. Skrze amatérské nahrávky vás seriál přenese vždy do devadesátek, což je dnes velmi vyhledávané období.

Není možné odkrývat zápletku, byla by to škoda, ale věste, že finále je překvapivé a asi na csfd nebudeme číst obligátní, věděl jsem to už od druhého dílu. Rebecca Thomas je hlavní režisérkou seriálu, jako producent je uvedený James Wan. Seriál neztrácí tempo a v druhé části je možná ještě nabitější, než ve zvolna rozjetém začátku, v kterém sledujeme detailní práci Dana s videokazetami.

KOUKNI SE  Koukat či nekoukat: Postapo seriál Fallout

Sledujete mix found footage a mysteriózního okultistického hororu, nevyjímaje duchařské prvky. V podstatě detektivní pátrání, trpělivě a poctivě nasnímané, vás odmění nakonec velmi originálním pojetím, přesto, že si přečtete, z čeho všeho tvůrci čerpali a na co se ohlíželi.

Samozřejmě musíte také počítat s poněkud fantasmagorickými konotacemi, které se projeví naplno ke konci seriálu, ale to asi u Jamesa Wana nepřekvapí. Atmosféra se daří budovat takovým způsobem, že ve mně seriál rezonoval ještě druhý den, což se mi obvykle nestává. Doporučuji!

Charlie Brown

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
8
prvni-recenze-archive-81-je-zdarilou-okultistickou-podivanou-pod-dohledem-mistra-zanru-jamesa-wanaNa často odbyté horory na Netflixu velmi precizní, trpělivá a autentická práce s mixem hororových žánrů. Čest režisérce Rebecce Thomas a producentu Jamesi Wanovi, vznikl velmi povedený, ucelený seriál, který si nezadá s legendárním Kruhem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

2 × 2 =