První reakce na komediální gangsterku Suburbicon: Temné předměstí

Za tři dny proběhne americká premiéra dlouho očekávané gangsterky Suburbicon (trailer zde). Scénář k filmu sepsal George Clooney spolu s bratry Coenovými, kteří mají na kontě tři Oskary. Režie snímku se ujal George Clooney, který už v minulosti natočil dramata Památkáři nebo Dobrou noc a hodně štěstí. V hlavních rolích uvidíme Matta Damona a Julianne Moore. A aby zvučných filmových jmen nebylo málo, hudbu k Suburbiconu složil oskarový Alexander Desplat, který se nedávno proslavil soundtracky k filmům Grandhotel Budapešť a Kód Enigmy. 

Komediální krimi Suburbicon se točí okolo člověka jménem Gardner Lodge. Ten žije v 50. letech minulého století spokojený život v prosluněném městečku Suburbicon. Idylický život jeho rodiny naruší vloupání do jeho domu, během kterého je Gardnerova manželka Rose brutálně zavražděna. Policie velmi rychle zatkne podezřelého. Ale když dojde na stanici k identifikaci, Gardner pachatele neoznačí. A možná pro to má dobrý důvod. Podezřelým z brutálního činu je totiž lichvář, který má na starost klienty, kteří své dluhy mafii neplatí včas. Gardnerovo rozhodnutí spustí řetězec podezírání, vydírání, násilí a pomsty.

Všechno to zní moc fajn. Ale jaký je výsledek snažení tolika filmových celebrit? Kritici i diváci měli možnost zhlédnout film před premiérou na festivalu ve Venezii a my víme, jaký z toho měli pocit.

Server Deadline k filmu napsal: “Suburbicon se snaží působit napínavě jako thrillery Alfreda Hitchcocka. Zároveň se musí vyrovnat s faktem, že je v něm spousta černého humoru. Kromě toho se film snaží vyobrazit rasovou nenávist v Americe v padesátých letech minulého století. A Clooney tolik témat najednou prostě nezvládá. Kombinace Clooney, Coen, Damon působí jako tým snů, ale v konečném důsledku je to pro mě největší zklamání tohoto roku.”

Kritik Pete Hammond ve své kritice píše: “Jsem obrovský fanda Clooneyho. Ale tady se snažil poskládat dva filmy do jednoho. Ten první film měl zřejmě být noirový thriller o záhadné vraždě podle skutečné události. Ten druhý je drama o rasové nenávisti v Americe a o tom, jak černoši trpěli v padesátých letech minulého století. Suburbicon neví, čím chce být. Velkým problémem celého filmu je, že každá postava je v něčem klaďas a v něčem záporák. Nelíbilo se mi, že nevíte, komu máte fandit.”

Jeden z recenzentů na festivale napsal: “Suburbicon se bere až příliš vážně vzhledem k tomu, kolik má opravdu povedeného humoru. Prvky parodie rušily efekt napínavých scén zabývajících se vraždou. Damon i Moore hrají opravdu skvěle. Moore si ve filmu dokonce zahraje dvě role – po vraždě Rose přichází na scénu Margaret, její dvojče. Scéna, kdy se dvojče poprvé objeví na scéně je opravdu působivá a líbilo se mi, kolik Moore dostala hereckého prostoru. Ale celkově se jedná o zklamání. Tolik talentovaných umělců se na tomto filmu podílelo a nic z toho.”

Redaktorka Marlow Stern ve svém článku o Suburbiconu napsala: Suburbicon byl pro mě příjemné překvapení. Hnací motor celého filmu je bezchybný temně satirický scénář bratří Coenů. Ve filmu je spousta temných a zajímavých zvratů, které jsem opravdu nečekala. Film poukazuje na povrchnost a aroganci vysoké společnosti, která je s každým hříchem, který spáchá, stále více pokrytecká. Tato kritika společnosti mi přijde velmi pravdivá.”

Kritik David Rooney o Suburbiconu napsal: Během filmu jistě dojdete do bodu, kdy si budete říkat, jak by film vypadal, kdyby se ho ujali bratři Coenové. Možná by to byl provokující mix groteskního násilí a černého humoru jako třeba Fargo. V rukou George Clooneyho tento scénář příliš neztrácí svůj šarm, co se týče vtipnosti některých scén. Ale někdy Clooney příliš tlačí na pilu s vtipem, aby se vyhnul depresivnímu temnému thrilleru. Na začátku filmu to totiž vypadá jako napínavý thriller zabývající se vraždami v prohnilém podsvětí. Ale nepřirozené střídání temné atmosféry thrilleru s humorem zcela vytlačuje ven potenciál temného příběhu o vraždě a vydírání. Clooney má na víc.”

Názory na Suburbicon se různí. Na IMDB má film zatím hodnocení 4.7 z 10. A kritici z Rotten Tomatoes zatím dali filmu pouhých 40%. Najdou se ale i kritici, kteří film označují za jeden z nejpovedenějších Clooneyho filmů.

KOUKNI SE  Filmy česky a zadarmo na youtube Bioscopu

Pavel Melotík

Zdroje: http://screenrant.com/suburbicon-george-clooney-early-reviews-poster/

http://deadline.com/2017/10/suburbicon-review-george-clooney-the-coen-brothers-matt-damon-disappoint-video-1202193544/

http://deadline.com/2017/09/suburbicon-george-clooney-coen-brothers-first-screening-venice-film-festvial-1202160012/

 

 

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

14 + 7 =