První dojmy z virtuální reality

PlayStation VR, HTC Vive, Gear VR od Samsungu. To všechno a ještě mnohem víc bylo k vidění a vyzkoušení na letošním veletrhu interaktivní zábavy For Games v pražských Letňanech. Letošní veletrh For Games se více nesl v duchu virtuální reality. Měl jsem možnost vyzkoušet si virtuální realitu všech tří značek a tak vám nyní naservíruji své první dojmy.

Samsung Gear VR

Samsung je firma s dlouholetou tradicí. Po bezpočtu kvalitních chytrých telefonů (smartphone), televizí a dalších druzích elektroniky, přichází se svou vlastní sadou pro virtuální realitu. K těmto brýlím jsem byl od začsamsung-gear-vrátku skeptický a příliš moc se to nezměnilo ani po vyzkoušení. Proč? To vám teď v souhrnu plusů a mínusů řeknu. Začněme plusy. Brýle Gear VR Lite opravdu skvěle sedí na hlavě a svou „muší“ váhou nezatěžují oblast nosu. Prospekty udávají hmotnost okolo 310 gramů. A to je dost málo vzhledem k velikostí brýlí. Nejsou nijak extra velké ale přesto. Super AMOLED displej zajišťuje uživateli barvy, jas a výkon na vysoké úrovni. Obraz vypadá hodně realisticky. Brýle se dají ovládat pomocí jednoduchého touchpadu, který zvládne ovládat i naprostý technický anti talent. Další plus se týká lidí, kteří nosí dioptrické brýle pořád. Před nasazením brýlí pro VR (virtuální realita) si můžete dioptrické sundat. Nebudete je potřebovat. Zařízení totiž disponuje kolečkem, kterým si obraz zaostříte podle vaší libosti. Cena je oproti konkurenci (PlayStation VR, HTC Vive) daleko více přijatelná pro větší počet lidí. Částka se pohybuje v rozmezí 3 až 6 tisíc korun. To neznamená, že brýle za 3 000 budou méně kvalitní jako ty za 6 000. Záleží na prodejnách a e-shopech, jak si ceny nastaví.

Nyní k mínusům. Brýle slouží jako „příslušenství“ k mobilním telefonům. Zkrátka do brýlí zacvaknete kompatibilní telefon značky Samsung a můžete řádit. Kompatibilní jsou pouze tyto: Samsung Galaxy S7, S7 edge, Note 5, S6, S6 edge a S6 edge+. Jednoduše řečeno. Musíte mít jeden z těchto chytrých telefonů, jinak s brýlemi žádnou virtuální realitu nezažijete. To je první velké mínus. Jste limitovaní modelem telefonu. Ceny vypsaných telefonů navíc jdou do desítky tisíc. Brýle a telefon zaberou méně místa jako samotná konzole PlayStation 4. Jenže ani ty nejvymakanější a nejkvalitnější hry na msamsung-gear-vr-300x225obilu se nemohou rovnat s hrami na konzolích. Kvalita a výběr her pro virtuální realitu bude opět záviset na tom, jak kvalitní telefon máte nebo budete mít.

KOUKNI SE  Nový Crash Bandicoot 4 se objeví i na PC

Já jsem si vyzkoušel simulátor horské dráhy. Ale ne jen tak obyčejné. Nastavená byla jedna z těch šílených amerických, ze kterých se některým lidem dělá špatně už při pohledu na ně. A co teprve já, který jsem šílel jen z řetízkáče. Říkal jsem si, jestli se mi neudělá špatně. Neudělalo. Kupodivu jsem si zkrácenou trasu užil bez pocitu nevolnosti a to se počítá. Jak se budou hrát nebo již hrají mobilní hry ve virtuální realitě je otázka pro každého zvlášť. Mne osobně to příliš nenadchlo už jen prostým faktem, že hry na mobilu nebudou dosahovat takových kvalit jako ty na konzolích či počítačích.

PlayStation VR

Mám takový pocit, že stánků PlayStation s virtuální realitou bylo na veletrhu nejvíc a také se tam nejspíš stály dost dlouhé fronty. Firmu značky PlayStation doufám nemusím nijak zvlášť představovat. Koneckounnamednců na začátku devadesátých let světu prezentovali svou první konzoli PlayStation One (1). Dnes si můžete koupit konzoli s pořadovým číslem čtyři. Opět začneme plusy. Hned první je evidentní. Jelikož jde o brýle pro konzoli PlayStation 4, můžete si být jistí špičkovou kvalitou obrazu díky displeji OLED a propracovaných 3D zvukem, který vás vtáhne do víru dění na 200%. Brýle pro virtuální realitu nemusíte do konzole instalovat. Stačí propojit a během pár vteřin se ponoříte do hraní. Přímo v soupravě je vestavěný mikrofon, který umožní ještě rychlejší a plynulejší komunikaci s ostatními hráči. Brýle také velice dobře sedí na hlavě, i přes větší rozměry, než jaké najdete u Samsung Gear VR. Brýle navíc můžete zkombinovat s bezdrátovým ovladačem a kamerou, ovladačem s kabelem či MOVE ovladači pro ještě intuitivnější pocit z hraní her.

KOUKNI SE  Chystané The Medium ukázalo děsivý trailer

Mezi drobounký mínus patří fakt, že propojení brýlí s konzolí znamená další porce kabelů navíc. Dalším menším mínusem je neustálé čištění. Alespoň mi se to stalo na veletrhu. Když jsem byl na řadě, tak jsem si všiml, že brýle jsou zamlžené, možná lehce zapocené. Po a před každým použitím si sklíčka raději vyčistěte. Se zamlženým pohledem na hraní to není to pravé ořechové. Brýle jsou dvakrát těžší než u Samsungu. Přibližně 610 gramů na hlavě zkrátka ucítíte více. Konzole a brýle nejsou tak lehce přenosné jako v první případě. To jsou všechno jen menší a kosmetické vady.84b82e6b

Cena PlayStation VR je takovou zlatou střední cestou. Za brýle s veškerou potřebnou kabeláží a sluchátky se špunty zaplatíte kolem 11 000 Kč. Počet her pro VR není velký, ale jsem si jistý, že se brzy rozšíří. Prozatím si můžete zahrát například závodní Driveclub, hororový Until Dawn: Rush of Blood, vesmírné stíhací souboje v EVE: Valkyrie, souboje mechanických robotů v RIGS nebo pravěké dobrodružství s hrou Robinson: The Journey. Já jsem si osobně vyzkoušel virtuální Driveclub a bylo to neskutečně realistické. Bohužel kvůli závodu jsem neměl čas více se rozhlédnout po překrásném virtuálním prostředí, ve kterém jsem závodil. Hororový Until Dawn: Rush of Blood nebyl až tak moc děsivý. Ale leknout se můžete. Nejde ale o pokračování. Pouze si z původní hry bere děsivé ikonické postavy, které proti vám pošle v domě hrůzy, který projíždíte v pomyslném důlním vozíku.

HTC Vive

Brýle Vive od HTC uspokojí a potěší všechny vlastníky stolních počítačů a notebooků (v případě, že máte takový, který splňuje parametry pro bezproblémové spuštění a hraní her. Nároky nejsou extrémně velké ale majitelé starších nebo slabších počítačů si bohužel nezahrají. Plusem je nepřeberné množství her, které si můžete 0th-010c-000k1-10prostřednictvím sady HTC Vive zahrát. Od virtuálního cestování přes navrhování vlastní kuchyně po akční, sportovní nebo logické hry. Nechybí SteamVR. Vše, co od služby Steam znáte, nyní ve virtuální realitě. PC má nejpropracovanější a nejkvalitněji vypadající hry. Totéž platí pro systém VR. Místo abyste hry hráli, budete přímo v hrách samotných. Prožijete vše mnohem intenzivněji než kdykoliv předtím. Pro náročnější HTC Vive disponuje dalšími vymoženostmi jako přijímáním a vyřizováním hovorů, čtením a odpovídáním na SMS.

KOUKNI SE  Nový Ratchet & Clank se představuje v traileru

K mínusům se řadí potřeba tzv. herního prostoru. Místa, kde nesmí být jediná překážka. Minimum je 1,5 × 1,5 metrů. Maximum pak 4,5 × 4,5 metrů. Všeobecně platí, čím větší prostor, tím větší zážitek. To znamená mínus hlavně pro hráče s malým volným prostorem nebo skoro žádným. Dvě základové stanice (součásti balení) je třeba umístit do rohů místnosti. Základny vysílají laserové paprsky směrem k 32 senzorům na headsetu a 48 senzorům na ovladačích a tím určí přesnou polohu hráče v prostoru. Proto ten nutný volný prostor. Jsem si jistý, že ne každý má tolik volného prostoru. A to je docela škoda. Ruku v ruce s nejvyšší zobrazovací kvalitou jde i nejvyšší pořizovací cena. Balení HTC Vive se vším příslušenstvím stojí okolo 25 000 korun. Cena je v tomto případě dost velkým mínusem. Ještě existuje obdobná levnější verze známá jako Oculus Rift HD. Jeho pořizovací cena je cca 20 000 Kč.

Z her zmíním například dobrodružnoumqdefault adventuru The Gallery: Call of the Starseed. Střílečka Hover Junkers, atmosférická podívaná z bezpečí klece v theBlu: Encounter. Ale to nejsou všechny, nebojte se. Já jsem si vyzkoušel střílečku Hover Junkers. Jde o jednu z graficky jednodušších her. Kdy přecházíte z oblasti do oblasti po evidentně zničené zemi a střílíte cokoliv, co se hýbe a není člověk. Takový Space Pirate, ke kterému jsem se bohužel nedostal, vypadal zajímavěji. Střelba po dronech, které na hráče utočí ve vlnách a střílí v kombinaci s krytím se za energetickým štítem.

Tak a to je všechno. Doufám, že jste se dozvěděli pár zajímavých a snad i užitečných informací, když se budete v budoucnu rozhodovat o koupi jednoho ze tří výše zmíněných produktů.

 

Ondřej Blahut

Předchozí článekRecenze: Správné otázky! pokládá Debbie Ford
Následující článekRecenze: Metallica plní sny v Radio Dreams

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

nine + 9 =