Průvodce po vietnamských restauracích v Praze

Víte, že vietnamská kuchyně je často považována za jednu z nejzdravějších na světě? Je specifická tím, že se zde používá velké množství různých druhů čerstvých bylinek a zeleniny. Cílem kuchařů je totiž  vždy, co největší zachování přírodních chutí a čerstvosti jídel. Pro Vietnamce jídlo představuje možnost, jak strávit společný čas s rodinou. O tom vypovídá i jejich tradiční způsob stolování u kulatých stolů, kde mají uprostřed kombinace několika pokrmů od nudlí, rýže, polévek či omáček až po variace závitků, masa nebo zeleniny. Každý si hůlkami nabírá dle svého gusta. Je to zároveň takový příjemný a společenský rituál.

Po Praze je spousta vietnamských bister nebo restaurací. Zaměřila jsem se tedy na restaurace, kterých po městě není málo. Bohužel se můj hledáček velice zúžil, jelikož do některých podniků jsem se bála jen vkročit, natož tam ochutnávat jídla! Proto je tu pro vás průvodce, ve kterém se můžete dočíst kam zajít, když dostanete chuť na vietnamskou kuchyni.

Pho Nam Nam

Pho Nam NamNa Břevnově nedaleko tramvajové zastávky U Kaštanu, najdete malou vietnamskou restauraci, která vás může jen překvapit. Kupodivu je na klidném místě i přesto, že je v blízkosti Bělohorské ulice. V této restauraci je možné sedět i venku. Uvnitř to není žádné vyšperkované, na dlouhé posezení u romantické večere to není, ale zákazníka to neodradí, ba naopak.

Majitel restaurace, kterého můžete vidět někdy i v kuchyni, ale spíše jako obsluhu, je velice přátelský, usměvavý a bez problémů se dorozumí v češtině. Od jedenácti do tří hodin mají polední menu, které využívají lidé pracující v okolí, takže je u nich v tuto dobu vždy plno. Když ustane obědový nával, pan Nguyen si rád na své zahrádce zapálí cigaretu. Nemůžu si pomoci, ale připomíná mi postavu asiata z filmu Muži v černém. Rád lidem poradí s jídlem a má tam svojí pohodičku. Atmosféra rodinného podniku je vždy k nezaplacení, tedy ve většině případech.

Jídelní lístek mají pestrý. Jídla se tu pohybují okolo sto až sto padesáti korun. Možná proto mě zaujaly krevety podle dědečkovy receptury za sto devadesát devět korun. Jediné nejdražší jídlo, které zní velice zajímavě. Objednali jsme si nesmažený závitek, smažený a krabí smažený. Zkusili jsme také nudlovou polévku Pho nam nam, restované hovězí s hořčičným listem s rýží a samozřejmě tygří krevety podle dědečkovy receptury.

K pití jsme zvolili čepovanou únětickou dvanáctku, které nejde odolat. Nečekali jsme dlouho a už se podávají všechny závitky. Dostali jsme je rovnou nakrájené, takže se ve dvou krásně podělíme a příjemně se konzumují. Nejprve ochutnávám krabí smažený závitek. Je voňavý a krásně křupavý. Podává se k němu sladko – pálivá červená omáčka. Krabí maso není nijak výrazné, naopak ho dělá zajímavějším a v kombinaci s omáčkou je to skvělé snoubení voňavého, křupavého, slaného a ke konci sladkého. V závitku je všeho akorát. Žádná ingredience nevyčnívá do popředí. Stejně tak je to i u smaženého závitku, který mi chutná víc. Je tam více skleněných nudlí a krabí maso mi tam vůbec nechybí. Nejsem úplně masový typ, takže proto mi chutnají více.

Nesmažený závitek. To nejlepší na konec, jak se říká. Na pohled skvěle vypadající. Prosvítá čerstvá zelenina s nudlemi a třemi krevetami. Zakousnu se a jsem nadšená. Křupavá zelenina s koriandrem, kterého tam není příliš ani málo je chuťově perfektně vyladěné. Rýžový papír se nelepí ani není žvýkavý a závitek je akorát do pusy. Krevety tomu dodají takový šmrnc, že bych si dala hned další. Krevety nejsou cítit, takže nemám pocit, že bych se měla bát, jak mě někde přepadne bolest břicha. Podává se k tomu průhledná omáčka, ve které je na kousíčky nakrájená mrkev. Vůně té omáčky je trochu štiplavá, jakoby do octa, ale když se v tom závitek namočí, získá šmrnc a zvýrazní samotný závitek. Dodá tomu ještě lepší chuť a výraznost omáčky pohltí nudle uvnitř. Byla jsem naprosto spokojená a těšila jsem se až nám přinesou polévku.

KOUKNI SE  Jak vyléčit černý kašel? A jak černý kašel poznáte?

Polévka Pho nam nam je nudlová polévka s nadrobno nakrájenou omeletou, krevetami, kuřecím a hovězím masem. Ještě, že jsme si dali jen jednu. Je to opravdu velká porce, která nahradí hlavní chod. V polévce bylo hodně plochých nudlí a masem také nešetřili. Polévku ovoněl čerstvý koriandr. Mimo polévku jsme dostali další suroviny, kterými si ji konzument může dochutit dle svého. K dispozici byl nakládaný na drobno nakrájený zázvor, čerstvě nasekané chilli a nadrobno osmažená cibulka do kysela. K polévce jsem přivoněla a bylo jasné, že je poctivá. Vůně bylinek a masa mi dala najevo, ať nečekám a pustím se do toho.

Ani chuť nezklamala. Tohle by byl ideální vyprošťovák z kocoviny. Jak kuřecí i hovězí maso bylo měkké a nepostrádalo svou specifickou masovou chuť. Krevety nebyly celé vyloupané, takže se jim musely uříznout ocásky, což pro mě byl docela náročný úkol. Vývar mi chutnal tak, že začínaly zůstávat jen nudle. Možná by se to dalo definovat spíše jako nudle s polévkou než polévka s nudlemi. Ale tak je to u nich správně. Masová chuť vývaru s koriandrem, zázvorem, který není tak výrazný byla opravdovým zážitkem.

Přicházejí na řadu tygří krevety podle dědečkovy receptury s rýží. Na stůl mi přistál obrovský keramický talíř, ručně malovaný, plný restované zeleniny a krevet. Nebyly to obyčejně krevety. Byly speciálně upravené, tak že nebyly vyloupané, ale nějakým záhadným způsobem pan kuchař dokázal to, že jejich krunýř i maso byly rozpůlené, vypadaly trochu jako vrtulky, takže stačilo ukrojit ocásek a měla jsem vylouplou krevetu. Na pohled úžasné, nikdy jsem takový způsob neviděla. Rýže voněla jasmínem, zelenina byla krásně křupavá. Narazit jste mohli na mungo klíčky, bambusové výhonky, mrkev, hořčičný list, koriandr, zázvor i chilli. Nemusím extra pálivé jídlo, takže jsem poprosila o méně pálivou variantu. Pan Nguyen mi na to odvětvil, že ano, ale že dědeček to rád pálivé. Pobavil mě tím. Tato nešizená porce mě pohltila svojí pestrobarevností, jak na pohled tak v chuti. Jídlo je tak dobré a při tom zdravé, že se mi to líbí o to víc. Opravdu jen lehce nasládla chuť zeleniny směřované do ostra a pořádná dávka zajímavě upravených krevet, mě dostala do kolen.

Na restované hovězí s hořčičným listem jsem neměla v břiše místo, alespoň jsem ochutnala. Maso nemělo chybu. Bylo měkké, libové a hořčičný list dodal pokrmu aroma. Nebylo ale ničím výjimečné. Takovýto druh jídla dostanete v podstatě v každé asijské kuchyni.

Webové stránky: http://www.phonamnam.cz

Otevírací doba: pondělí až pátek 11:00 – 22:00, sobota a neděle 12:00 – 22:00

+ kvalita a poctivost nabízených pokrmů

+ čerstvost surovin

+ ceny pokrmů

+ milá obsluha

+ atmosféra podniku

+ venkovní sezení

– interiér

Celkové hodnocení: 93%

 

Malý buddha

Malý buddhaTuto restauraci a čajovnu najdete v blízkosti Pražského hradu u zastávky Pohořelec. Když vejdete dovnitř, jste ohromeni uklidňující atmosférou, kterou dělají hořící svíčky, přítmí a orientální hudba. Sezení v blízkosti baru umožní prohlédnout si dárkové předměty, které si zde můžete zakoupit. Vonné tyčinky, sošky i konvičky na čaj. Nebo sezení v zadní části, kde je umístěna velká socha buddhy a nabízí větší intimno. Celý prostor je ve sklepení, v podloubí. Všímám si nástěnných maleb buddhy, bambusových dekorací a zapnutých světel se stínidly. Stoly jsou většinou kulaté a na každém je jedna nebo dvě svíčky. Je to neuvěřitelný relax. Tady zapomenete na dění venku. Člověk se kochá prostředím, že pomalu zapomene nahlédnout do jídelního lístku.

Mají zde veliký výběr čajů i exotických džusů.  Z jídel si můžete zvolit jídla s masem nebo vegetariánská. Výběr je tu z malých  i velkých polévek, mořských plodů, ryb, závitků, nudlí i rýže. Ceny jsou, na místo ve kterém se restaurace nachází, překvapivě nízké. Objednala jsem si malou kuřecí polévku a krevety s čínskými nudlemi a bambusovými výhonky. K pití jsem zkusila mangový džus.

Obsluha byla milá a nikam nepospíchala. Dostala jsem rozlévaný džus, který byl hustý a plný mangové chuti. Bomba, takový bych si kupovala v hektolitrech, kdyby se dal někde normálně koupit. Nečekala jsem dlouho a v misce mi přinesli kuřecí polévku. Krásně voněla. Kuřecí maso bylo předem okořeněné a osmahnuté na pánvi. V polévce byly tenké, bílé a kulaté nudle. Nechyběla křupavá mrkev nebo zázvor, pórek a čerstvé bylinky jako je například koriandr. Chuťově to není klasická polévka Pho. Má blíže spíše k poctivému vývaru ve kterém jsou trochu jiné ingredience než jsme zvyklí. A výsledek? Famózní.

KOUKNI SE  Vysokoproteinová dieta: Kolik vajec sníst denně a jak je připravit?

Netrpělivě jsem očekávala hlavní chod. Jako milovnice krevet jsem byla opravdu zvědavá, co mi přinesou. Na oválném talíři mi přinesli úchvatně vypadající jídlo a rýži zvlášť. Kupa čerstvých bylin položené na připraveném jídle v mžiku provoněla celý stůl. Vůbec se toho nebály a dali tam kopřivy i se stonkem, mátu, koriandr i rukolu. Nejdříve jsem se je bála sníst, protože jsem nevěřila, jak to může být dobré. Byla to pořádná porce a krevetami také nešetřili. Celá směs obsahovala kromě čerstvých bylin bambus, klíčky, rajče a křupavou zeleninu na nudličky jako je třeba mrkev a zázvor. Musela jsem si rychle nabírat na vidličku další a další sousto, jelikož zelenina byla tak dobře ochucená, že by mi nevadila bez krevet. Už od pohledu je vám jasné, že vaří od srdce a z kvalitních a čerstvých surovin.

Porci jsem dojedla, i když jsem nemohla. V tomhle je výhoda, že jste najezení do syta, ale není vám těžko. Naplní vás pocit štěstí. Odcházela jsem spokojená, div jsem se nebouchala čelem o stůl. Jsem moc ráda, že jsou taková místa jako je tohle. Nádherná atmosféra a skvělé jídlo.

Webové stránky: http://www.malybuddha.cz

Otevírací doba: úterý až neděle od 12:00 do 22:30. Pondělí mají zavřeno, jelikož pořádají v jejich restauračních prostorách kurzy vaření nebo bojového umění.

+ kvalita a vzhled jídel

+ čerstvost surovin

+ nízké ceny

+ atmosféra a interiér

+ milá a ochotná obsluha

– pomalejší a méně všímavá obsluha

Celkové hodnocení: 98%

Pho Viet

Pho VietZde je řeč o vietnamské restauraci v centru Prahy v blízkosti Národní třídy. Při vstupu do restaurace může zákazníka zmást, jestli si mát vybrat a objednat hned nebo se posadit a nechat se obsloužit. Hned u  vchodu je bar a nad ním vyvěšené obrázky a popisy jídel. V přední části to praskalo ve švech. Zkusila jsem jít dozadu, kde to bylo daleko klidnější a útulnější. V místnosti mají koberec, který dělá prostor domáčtější a dekoraci v podobě různých obrazů a sošek. Pho Viet je prostorná a jako všechny předchozí restaurace i nekuřácká.

V jídelním lístku nechyběly klasické vietnamské pokrmy, ale objevili byste tu i thajskou kuchyni. Než bych pročetla celou nabídku, trvalo by to nějakou chvíli. Vietnamská obsluha mluvila i rozuměla česky a chovala se velice mile. K pití jsem chtěla ochutnat mangový džus, jako předkrm nesmažený závitek a jako hlavní chod kachnu na medu.

Mangový džus mi přinesli v plechovce. Nikde jsem tento nápoj neviděla prodávat a osobně si myslím, že by o něj nebyl veliký zájem. Byl dost hustý až táhlý a nebyl skoro sladký. Mango to spíše jen připomínalo. Závitky jsem dostala skoro hned. Na talíři na mě koukaly dva docela velké kusy nesmažených závitků s krevetami a průhledná omáčka.  S chutí jsem se zakousla, ale lehký zápach krevet mě odradil. Nebyl to zápach zkaženosti, ale nebyla to ani vůně. To se mi vlastně u stejných závitků na Břevnově v Pho Nam Nam nestalo. Tam kreveta voní. Dala jsem tomu druhou šanci a zkusila je s omáčkou. Nemohla jsem si pomoci, ale voněla trochu, jako když jsou v ní vymáchané ponožky a chuťově mě neoslovila. Byla hodně štiplavá a obsahovala něco, co nebylo dle mého gusta.

Doufala jsem, že kachna na medu bude lepší volba. Lepší volba to byla. Maso bylo krásně křupavé a opravdu povedené. Rýže byla v pořádku, ale medová omáčka byla poctivá až moc. Táhla se jako med, vypadala jako med a chutnala jako med. Když si někde objednáte něco na medu, očekáváte sladší chuť. To ano, ale v tomto případě to bylo příliš. Po třech soustech jsem musela vybírat jen maso a rýži, protože jsem byla šíleně přeslazená. Omáčka mi chutnala, ale nedala se jíst v takovém množství. Musím říct, že jídlo podávají na čtvercových talířích a to vypadá velmi pěkně. Ceny jsou opravdu nízké. Má to úroveň spíše bistra než restaurace. Věřím, že jejich klasická jídla budou dobrá, ale mě neoslovily.

KOUKNI SE  Když chcete psa, je lepší pořídit si psa nebo fenu?

Webové stránky: http://www.phovietpraha.cz

Otevírací doba: každý den od 11:00 do 23:00

+nízké ceny

+ milá obsluha

+ rychlý servis

+ interiér

– čersvost surovin

– kvalita jídla

– chuť připravených pokrmů

Celkové hodnocení 48%

 

Vietnamská bageterie banh – mi – ba

Vietnamská bagetaTento podnik jsem objevila úplnou náhodou, když jsem procházela Dlouhou ulicí. Najdete ho v Rybné ulici naproti klubu Roxy. Vietnamská bageterie byla pro mě naprostou novinkou a lákadlem. Zaujme vás už z venku, jelikož se jedná o moderní, jednoduchý designe v uměleckém stylu.

Nejedná se o restauraci, ale i tak je posezení zde velice příjemné. Místa také nemají na rozdávání, ale bagety by rozdávat mohli, protože mi vyrazily dech. Cenově jsou na tom okolo sto koruny.

Můžete si objednat hned nebo se posadit. Za pultem byl cizinec, který mluvil anglicky a čeština pro něj nebyla úplně jednoduchá. V nabídce měli polévku dne, závitky s krevetami,  čtvery nudle na různé způsoby a asi pět různých druhů baget. Objednala jsem si bagetu s hovězím masem, citronovou trávou, majonézou, koriandrem, okurkou, ředkví a mrkví. K pití měly na výběr ze dvou domácích limonád. Zvolila jsem limonádu s guavou, která mě mile překvapila.

V malém proutěném košíčku mi přinesli bagetu rozkrojenou na dvě půlky. Vypadala k nakousnutí. Byla krásně teplá, křupavá a díky zelenině a čerstvým bylinkám nepotřebovala nijak dochucovat. Hovězí maso bylo dělané nejspíše v zeleninovém vývaru, jelikož bylo dobře ochucené a přitom na přírodní způsob. Měkké a libové. Zelenina byla nakrájená na drobné nudličky a citronová tráva s koriandrem zvýraznily a obohatily chuť křupavé bagety.

Tradiční vietnamské recepty oblečené do současného kabátu by jste měly také vyzkoušet.

Webové stránky: http://banhmiba.cz

Otevírací doba: pondělí od 11:00 do 21:00, úterý až neděle od 11:00 do 23:00

+ kvalita a čerstvost surovin

+ interiér

+ milá obsluha

– velikost prostoru

Celkové hodnocení: 90%

 

Remember Vietnam

Remember Blízko tramvajové zastávky Bílá labuť najdete útulnou dvoupatrovou restauraci. Tento podnik působí útulně, ale jen v případě, není- li tam úplně plno. Pak je z toho v celku stísněný prostor. V podniku panuje dobrá atmosféra. Obsluhu tvoří asiaté, ale někteří neumí skoro vůbec česky. Objednala jsem si zatím  čepovanou plzeň a malou zeleninovou polévku. Čekala jsem opravdu dlouho a pití stále nikde. Musela jsem se připomenout a do minuty mi leželo na stole. Výběr jídel měli pestrý, stálá vietnamská klasika a výhodné polední menu.

Místo malé polévky mi přinesli velkou polévku. Dobrá tedy, nechala jsem si ji. Vypadala moc dobře. Při naklonění k polévce stále nepřicházela ta očekávaná vůně. Po prvním soustu jsem se snažila najít chuť, ale to bylo zbytečné. Jediné, co jsem v polévce cítila bylo kuřecí maso. Dala jsem jí šanci a zkusila další tři sousta a to bohatě stačilo.  Zde nedoporučuji dávat si velkou polévku Pho. Je to pro mě zklamání. Bojím se objednat další jídlo i přes to, že u okolních stolů vypadá hezky, ale polévka taky vypadala. Naštěstí je zde vše za skvělou cenu, tolik mi to srdce nedrásá.

Nerada dělám zbytečné rozbroje, takže jsem při placení zmínila jen, že jsem si původně objednala malou polévku. Pán za barem mi na to odvětvil, že ten mladší kluk, který mě obsluhoval, nerozumí. Slušně jsem jim poděkovala, usmála se a vím, že tady byla má první i poslední návštěva.

Webové stránky: http://rememberasianfood.cz/

Otevírací doba: pondělí až pátek od 10:00 do 23:00

+ interiér, atmosféra

– špatně rozumějící obsluha

– kvalita a čerstvost potravin

– chuť pokrmu

Celkové hodnocení 20%

 

Tereza Robejšková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

sixteen − 14 =