Proč muži hned po sexu usínají? Známe odpověď

Mnoho mužů hned po sexu často usíná. A jako skoro vše na tomto světě, i tento jev má své vědecké opodstatnění. Melinda Wennerová ze společnosti Scienceline přišla se zajímavým vědeckým vysvětlením.

Že muži hned po sexu usnou souvisí s chemickými látkami v mozku. Vzhledem k tomu, že většina lidí má sex v posteli, je pochopitelné, že si sex tělo spojuje se spánkem. Většina párů má také tendenci mít sex buď v noci, nebo třeba brzo ráno. V obou těchto časech je pravděpodobné, že budete přirozeněji unaveni.

Melinda Wennerová ze společnosti Scienceline však pro časopis Live Science uvedla, že existuje podstatnější důvod, než jen pouhá asociace s místem a časem. Během sexu mozek uvolňuje směs mozkových chemických látek. Mezi ně patří noradrenalin, serotonin, oxytocin, vazopresin, oxid dusnatý a hormon prolaktin.

Prolaktin je spojen s pocitem sexuálního uspokojení a je také příčinou „doby zotavení“, než jsou muži připraveni znovu vyrazit do akce. Stejně jako při sexu bývá hladina prolaktinu vyšší během spánku. Účinek tohoto hormonu může také vysvětlovat, proč jsou muži často ospalí po partnerském sexu, ale ne po masturbaci. Při orgasmu s partnerkou se uvolňuje čtyřikrát více prolaktinu než při sólovém orgasmu, i když vědci si nejsou zcela jisti, proč to tak je.

Se spánkem souvisí také oxytocin a vazopresin, které se při orgasmu uvolňují. Jejich uvolňování často probíhá společně s uvolňováním melatoninu, což je hormon, který reguluje tělesné hodiny. Stejně tak PET skeny zjistily, že k dosažení orgasmu je třeba uvolnit veškerý strach a úzkost, které mohou rovněž způsobovat ospalost. Pokud tedy dosahujete orgasmu, může se zvýšit pravděpodobnost, že se po sexu budete cítit ospalí.

KOUKNI SE  Jak dosáhnout análního orgasmu

Studie naznačují, že u žen je méně pravděpodobné, že usnou bezprostředně po souloži, i když dosáhnou orgasmu.
Ženy po sexu častěji zůstávají poloprobuzené, zatímco muži potřebují „období zotavení“. Jedním z argumentů, proč se to týká více mužů než žen, je to, že námaha při sexu má tendenci snižovat množství glykogenu ve svalech, který produkuje energii. Ženy mají obvykle méně svalové hmoty než muži, což znamená, že se po sexu budou méně často cítit unavené.

Charlie Brown

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

13 − 10 =