Proč je zdravé pojídání holubů z nosu

Dloubete se v nose? Nezoufejte, činíte tak bezděčně pro svoje zdraví.

Chápu, že se někomu z vás může zvedat žaludek při pomyšlení na jezení vašich holubů, soplů, nudlí nebo šušňů. Potom tento článek určitě není určen pro vás. Ti z vás, kteří se svých holubů neštítí, ocení, že šťourání v nose a pojídání holubů oceňují i vědci.

Nejprve si ale pojďme terminologicky rozlišit druhy holubů. Mezi tekuté patří soply a nudle. Jejich zdravotní vliv je diskutabilní. Šušně jsou měkkčí, můžete je tvarovat. A holubi jsou už zcela suché, nebo jen mírně vlhké. Souhlasíte?

Vědci z celé řady univerzit včetně Harvardu říkají, že rodiče by neměli děti zrazovat od dloubání se v nose, protože holuby obsahují „bohatý zdroj dobrých bakterií“. Konzumace holubů podle americké mikrobiologické společnosti také slouží jako prevence proti ulpívání plaku na zubech. Výsledky této studie navíc naznačují, že holubi z nosu pomáhají tělu bojovat proti infekcím dýchacích cest, žaludečním vředům, a dokonce proti HIV.

Vědci jsou přesvědčeni, že holubi chutnají nasládle právě proto, aby je děti jedly. Protože pojídání patogenů, které šušně obsahují, pomáhá imunitnímu systému dítěte, aby si na ně zvyklo a posílilo svou přirozenou obrannou reakci proti nim. „Příroda nás nutí dělat různé věci, protože je pro nás výhodné chovat se určitým způsobem a konzumovat nejrůznější druhy potravy,“ říká Dr. Scott Napper, profesor biochemie na Univerzitě v Saskatchewanu v Kanadě. Takže pokud vaše dítě baští holuby, provádí samo sobě vlastně takové očkování. Voilà! Rakouský plicní specialista Friedrich Bischinger dodává: „Medicínsky dává pojídání suchého z nosu obrovský smysl a jde o naprosto přirozenou věc. Nos funguje jako filtr, který zachytává spousty bakterií. Ve chvíli, kdy se tahle směska ocitne v trávicím ústrojí, funguje jako medicína.“

KOUKNI SE  Vysokoproteinová dieta: Kolik vajec sníst denně a jak je připravit?

Dloubání se v nose je potřeba zbavit společenského stigmatu a rodiče by měli přestat děti okřikovat, pokud tak dosud činili. Navzdory dosavadním názorům a doporučením lékařů, které tvrdily, že dloubání způsobuje krvácení a šíří bakterie. Naše kultura je zkrátka posedlá čistotou, obzvlášť když dojde na děti. Nicméně peskovat je za to, že pojídají vlastní holuby, je podle odborníků kontraproduktivní.  

Zajímavá teorie, takzvaná „hygienická hypotéza“, může být vysvětlením, proč se v posledních dekádách téměř zčtyřnásobil výskyt určitých alergií a intolerancí. Vychází z premisy, že děti, které vyrostly ve sterilně hygienickém prostředí, si nejsou schopny vybudovat přirozenou obranyschopnost organismu. S tím pravděpodobně souvisí i trend nadužívání antibiotik, která mohou dětem zcela vymýtit střevní mikroflóru. Vědci se shodují na tom, že obě tyto praktiky vedou ke zvýšené náchylnosti k různým onemocněním po celý zbytek života. Pokud i vaše dítě nebo vy samotní patříte k těm, kteří si osvojili ve společnosti netolerovaný „zlozvyk“ dloubání se v nose, přestaňte se napomínat. Namísto toho i dítěti vysvětlete, že je to činnost, kterou stejně jako třeba čištění uší nebo nehtů neprovozujeme na veřejnosti, ale v soukromí. 

Charlie Brown

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

4 + 7 =