Příručky pro zabijáka: knihy, podle nichž se zabíjelo

Literaturu vyhledáváme, abychom se pobavili, naučili něco nového nebo prostě jen inspirovali tvůrčím duchem. Ovšem do této definice spadají také inspirace nehodné opakování: zločiny, pro něž byla spouštěčem právě kniha.

 Rage od Richarda Bachmana (česky nevyšlo)
Pod pseudonymem Richard Bachman skalní fanoušci dozajista poznají Stephena Kinga, bestsellerového autora hororů. Román Rage (Vztek) napsal v šedesátých letech ještě jako středoškolák a vydal ho v roce 1977.

Román pojednává o mladíkovi, který si do školy přinese zbraň, zastřelí učitele a drží své spolužáky jako rukojmí. Kniha byla spojena nejméně se čtyřmi incidenty (1988 California, 1989 Kentucky, 1996 Washington – 3 mrtví, 1997 Kentucky – 3 mrtví). Následně knihu na žádost autora stáhli z distribuce.

 Sběratel od Johna Fowlese
Samotářský výherce loterie unese mladou malířku Mirandu, aby ji mohl mít, vlastnit jako motýla ve sbírce. Precizně vystavěný thriller, který formálně postrádá většinu základních kamenů žánru, je spojován se dvěma sériovými vrahy.

Christopher Wilder, násilník a únosce, který v osmdesátých letech připravil o život osm žen. Druhým je Robert Berdella, jenž byl jako teenager inspirován filmovou adaptací románu a později držel ve sklepě a následně zabil nejméně šest mužů.

 Queen of the Damned od Anne Rice (česky nevyšlo)
Třetí díl ze série Upíří kroniky jde do hloubky upíří mytologie a zákonitostí jejich existence. Po zhlédnutí filmové adaptace ubodal Allan Menzies svého kamaráda a následně pil jeho krev, protože mu jedna z postav slíbila, že z něj pak udělá upíra.

KOUKNI SE  Rider Waite Tarot: Klasika znovu na pultech!

 Kdo chytá v žitě od Jeroma Davida Salingera
Snad nejznámější knihou spojenou s pácháním násilností je Salingerův román o Holdenu Caulfieldovi. Rozčarování ze světa, společnosti a z propasti mezi dětstvím a dospělostí – s tím vším se lze snadno ztotožnit. V knize samotné není explicitně uveden žádný impuls k páchání násilí. Přesto si román vysloužil nelichotivou přezdívku příručka zabijáka.

V prosinci 1980 čeká Mark Chapman před hotelem Dakota v New Yorku na Johna Lennona. Nechá si podepsat knihu, pak několik hodin čeká, aby se z role zbožňujícího fanouška proměnil ve vraha. Pět ran do zad, pak v poklidu vyčkal na polici přímo na místě činu. Čas si ukrátil čtením Salingerova románu. V knize měl napsáno: Toto je moje prohlášení. (podpis) Holden Caulfield.

Kniha je spojena ještě se dvěma vrahy: Johnem Hinckleym, který se pokusil zabít amerického prezidenta Ronalda Reagana, a Robertem Bardem, jehož obětí se stala televizní herečka a modelka Rebecca Schaeffer.

Knih, které nepřímo vedly k násilí, je spousta, včetně Bible nebo Koránu, svatých knih světových náboženství. U nich by však výčet incidentů a obětí rozhodně přesáhl možnosti tohoto článku. Vždy záleží na kombinaci mnoha faktorů – sociální či politické okolnosti, záměrně štvavý výklad textu nebo psychická rovnováha čtenáře.

 

Sandra Procházková
Úvodní foto: Pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

10 + 12 =