Preview: Vampyr – Až po zuby v krvi

Pokud jste fanouškem krvelačných monster, hra Vampyr je právě pro vás. Ale pozor, nemluvím tu o těch trapných a naprosto příšerně ztvárněných upírech ze série Twilight… Zde se vrátíme k zobrazení upírů, jak je známe z klasiky z Transylvánských končin nebo z Luisiany v podobě seriálu True Blood. Je téměř jasné, že tvůrci z pařížského studia Dontnot Entertaiment, stojící za hrami jako jsou Remember me nebo Life is Strange, se inspirovali právě v těchto dílech. Upír, jakožto inteligentní bytost je ovlivněna svou až animální touhou po krvi. Idealní téma pro hru. Ještě když se hra zasadí do doby, kdy v Londýně řádí španělská chřipka. Vampyr je RPG hra viděna z pohledu třetí osoby. A my vám přinášíme pár zajímavých informací.

 

Jmenuji se Johnatan Reide

Hlavní postava Johnatan Reide se coby doktor vrací zpět domů do Londýna. Ovšem všechno je tak nějak jinak. Kromě španělské chřipky, která řádí ve městě a nechává za sebou doslova ulice plné mrtvol, se i Johnatan změnil. Již není člověkem, je upírem. Za války ho jeden z jeho pacientů pokousal, a tím došlo k pomalé, bolestivé proměně. Hlavní hrdina tedy bojuje sám se sebou. Na jedné straně doktor, který přísahal že bude zachraňovat životy a na straně druhé upír, který musí životy brát, aby přežil.

 

A na tobě si smlsnu

Vše se odehrává v otevřeném světě. Dobře, není to tak otevřený svět jako je například GTA nebo Mafia. Zde se postupně budou otevírat jednotné městské čtvrtě, takže hra nebude klasicky koridorová, ale zase nebude ani stoprocentně otevřená. To ale nevadí, jednotlivé čtvrtě nabízí spoustu temných zákoutí, ve kterých si můžete smlsnout na svých obětech. Nečekejte, že se bude jednat o postavy beze jména nebo bez osobního života. Každý člověk, pohybující se po ulicích zamořeného Londýna, má svůj vlastní příběh, a tak si můžete vybrat, zda sprovodíte ze světa nějakého toho slušného občana, (který samozřejmě půjde skolit jednou ranou) a nebo vraha, který terorizuje svoje okolí. A tak se po vzoru Dextera Morgana můžete rozhodnout, jestli nebude lepší, když na tom světě nebude o jednoho padoucha méně.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

Soubojový systém je poměrně v akčně laděném duchu ala Assassins Creed. Hlavní postava využívá rychlých upírských pohybů a jistého druhu magie. Díky tomu bude snadné zakousnout se svými špičáky do pulsující krční tepny nebohé oběti.

Preview o hře Call of Duty: WWII naleznete zde

 

Strach v ulicích

Další povedenou vlastností hry Vampyr je to, že vaše činy ovlivní životy všech občanů a celkově i prostředí. Například pokud zabijete člena gangu, je pravděpodobné, že to zasáhne i jeho blízké a možná i samotný gang. Jestli se pustíte do vraždění osamocených jedinců někde v šeru postranní uličky, dost dobře se může stát, že už se nebudou občané potulovat po jednom, ale vytvoří skupiny, ve kterých se budou navzájem chránit a hlídat. Vliv na vaše vraždící činy může nést i dalekosáhlejší následky. Z vašich obětí se totiž můžou stát další upíři, a tak se může stát, že celá jedna čtvrť bude zamořena a vám už nezbude nikdo, kdo by vám mohl dát nějaký ten úkol. Toto propojení vašich činů s městem bylo bravurně zvládnuto už ve hře Dishonored a my jen doufáme, že se to povede i zde.

Příběh zahalen tajemstvím

O příběhu toho zatím moc nevíme. Snad jen to, že hlavní postava svádí boj se sebou samou a snaží se z Londýna udělat lepší město. Jak už to tak ale bývá, není jediným upírem ve městě. Nachází se tu více druhů nepřátel, kteří rozhodně nejsou lidského původu. Samozřejmě bude Londýn plný dalších monster či padouchů, kteří vám budou stát v cestě za vaším vykoupením, tedy naleznutím léku, který by vám měl opět vrátit lidskou krev do žil. Samotní upíři se pak dělí na dvě skupiny ­- vyšší a nižší vrstvu. Nižší vrstvu chtějí ostatní upíří zabít, neboť se nejedná zrovna o inteligentní bytosti a dělají ostudu ostatním upírům ze „šlechtické“ krve.

KOUKNI SE  Nejlepší hry roku 2023

 

Nejtemnější obavy

Hra se na papíru jeví jako něco originálního a zajímavého. Něco, co by nemělo uniknout pozornosti všech hráčů, jenže… Jenže je tu trošku opodstatněný strach ze zpracování. Na letošním Herním svátku E3 bylo možno si hru zkusit zahrát. Samozřejmě šlo o pre-Alfa verzi hry, takže všechny mouchy poletující nad obětmi nebyly ještě vychytány. Hra je trošičku strnulá. Hlavní problém je dabování postav, kdy se tváře charakterů tváří jako by právě procházeli mrtvicí. Další problém je trošku klišovitý příběh plný klasických misí bez invence. Ale jak říkáme, hra není ještě zdaleka dokončená a nám nezbývá nic jiného než doufat, že autoři se pochlapí a vychytají všechny chyby a hra se povede. Byla by to totiž ohromně velká škoda, protože hra Vampyr má velký potenciál a když se podaří, určitě se najde spousta hráčů, kteří se do ní s radostí zakousnou.

Adam Dvořák

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

15 − 2 =