Poslední závod: Mrazivé drama z drsných Krkonoš. Příběh Hanče a Vrbaty v první upoutávce

Český survival vyprávějící tragický příběh silného přátelství z krutých hor přichází s první upoutávkou. Režisér Tomáš Hodan představuje atmosférický teaser, který nešetří hutnou atmosférou a epickými scenériemi Krkonoš. Historické drama sází na nekompromisně tvrdou přírodu, nebezpečný sport a především na křehkost přátelství. Film ukazuje známý příběh Hanče a Vrbaty, ale klade důraz i na opomíjenou postavu Němce Ratha.

Rekonstrukci jedné z největších tragédií českého sportu napsal a natočil Tomáš Hodan. Ten se etabloval jako zkušený scenárista. Stojí za seriály jako je kriminálka Dáma & Král, Strážmistr Topinka nebo úspěšný satirický webseriál Kancelář Blaník. Také je podepsaný pod celovečerním filmem Prezident Blaník nebo pohádka Čertí Brko. Režíroval několik dokumentů (Filmový dobrodruh Karel Zeman), ale na poli celovečerního filmu jde o jeho debut. Produkuje zavedená firma PunkFilm (Čertí brko, Svět podle Muchy).

Hodanův snímek Poslední závod přinese vůbec první tuzemské survival drama. Drsné prostředí předválečných krkonošských svahů představuje mrazivá upoutávka se vším, co k horám patří. Dojde na nelítostnou horskou bouři a klaustrofobické scenérie plné husté mlhy.

Mrazivé drama z Krkonošských svahů

V roce 1913 se legendární závodník, běžkař Bohumil Hanč vydal na svůj poslední lyžařský závod. Padesátikilometrová trať po krkonošských hřebenech se mu stala osudnou. A během snahy o jeho záchranu zemřel i Hančův dlouholetý přítel Václav Vrabata. Na světlo se také ukáže málo známá postava německého sportovce Emmericha Ratha.

KOUKNI SE  Čtvrtý John Wick bude ještě větší nářez

Stejný příběh vypráví film Synové hor z roku 1956, kde se ale Němec vůbec nevyskytuje. Onen německý sportovec, který se marně pokusil zachránit Vrbatu, by měl být vypravěčem nového snímku.

„Po sto let byl příběh Hanče a Vrbaty překrucován, aby vyhovoval momentální společenské a politické situaci. Postava sportovce Emericha Ratha byla zcela vymazána. Studiem dobových materiálů se nám podařilo zrekonstruovat závod minutu po minutě a ukázat ho bez dobových nánosů tak, jak se skutečně stal,“ dodává producent Ondřej Beránek.

Oficiální synopse zní následovně: Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Hory se zpočátku století začaly dynamicky proměňovat, zejména díky jedné novince v českých zemích – lyžím. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař, který vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se dobře znali, setkali se i na startu osudného závodu v roce 1913. Po prvním kole se počasí prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice. Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Emerich Rath a s nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, bohužel marně. Později je v horách nalezen i zmrzlý Václav Vrbata, Hančův přítel, který ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát…

Snímek se připravoval šest let, natáčelo se v extrémních podmínkách na autentických místech nejvyšších českých vrcholků a počasí je jednou z postav příběhu. Točilo se na Medvědí boudě a Brádlerových boudách, také na svazích kolem Špindlerova Mlýna nebo v historickém centru Hostinného.

KOUKNI SE  Jaké rozuzlení a konec nás čeká ve finální epizodě seriálu The Last Of Us?

Režíruje a píše Tomáš Hodan, za kameru se postavil Jan Baset Střítěžský (Prezident Blaník, Okupace). Předobrazy historických postav ztvárnili Kryštof HádekMarek AdamczykOldřich KaiserJudit BárdosVladimír JavorskýJaroslav Plesl nebo Cyril Dobrý.

Film Poslední závod dorazí do českých kin 17. února 2022.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

fourteen − 10 =