Polednice: Erbenova báseň v moderním kabátku

„U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo…“. Kdo by začátek Erbenovy básně Polednice neznal. I já si vzpomínám, jak jsme se ji museli na základní škole učit nazpaměť. Proč o tom vůbec mluvím? Na začátku března totiž přijde do kin nový český horor se stejnojmenným názvem na motivy básně od Karla Jaromíra Erbena, Polednice.

Režisérem filmu je Jiří Sádek. Dvaceti šesti letý začínající režisér bude tímto snímkem debutovat. Do dnešních dní zrežíroval pouze 3 studentské krátkometrážní filmy (Neříkej ho, Pan Pozdě, Psí jeskyně). Ovšem na vysoké umělecké úrovni. Scénář k filmu napsal také nováček v oboru – Michal Samir. Na kontě má dva scénáře k filmům. Prvním je krátkometrážní komediální drama Zelí paní Bane a druhým celovečerní komediální drama Hany. O hudební doprovod se postaral prozatím neznámý Ben Corrigan.160432954_9beafb

V hlavní roli si zahraje Aňa Geislerová (Kytice, Želary, Ďáblova lest, Nevinnost, Ztracená brána, Fair Play). Držitelka pěti Českých Lvů má již s natáčením filmů podle básní K. J. Erbena své zkušenosti. Hrála v povídkovém snímku Kytice režiséra Františka Antonína Brabce z roku 2000. Sekundovat jí budou známí i teprve začínající herci a herečky. Mezi známými herci uvidíte Danielu Kolářovou (Noc na Karlštejně, Na samotě u lesa, Léto s kovbojem, Obecná škola, Vratné láhve), Zdeňka Muchu (seriály 30 případů majora Zemana, Dobrodružství kriminalistiky, Ordinace v růžové zahradě), Jiřího Štrébla (seriály Ulice, Vraždy v kruhu, Atentát, Případy 1. oddělení) a Marii Ludvíkovou (Štěstí, Protektor, Ve stínu, Sedmero krkavců), K nováčkům patří Karolína Lipowská, Tomáš Bambušek a Halka Třešňáková.

KOUKNI SE  Seriál The Last Of Us podle skvělé zombie hry má svůj první trailer

Děj filmu se bude točit okolo Elišky (Aňa Geislerová) a její dcery. Eliška se vrací do rodné vesnice svého muže v naději na nový začátek. Sousedi obě vlídně přivítají v jejich malé obci. Setkání Elišky s podivínskou ženou začne otevírat staré rány, prohlubovat současné jako trauma z osamělosti. Ona záhadná žena nese ve své pomatené mysli tíhu vlastní dávno prožitého neštěstí. Prokletí, které se stahuje nad Eliškou a její dcerou začne nabývat na reálných proporcích. Dokáže ochránit sebe a dceru před ovládnutím opředeným zlem v podobě Polednice či vlastním šílenstvím?

3. března, kdy má snímek premiéru v českých kinech, uvidíme, jak se Erbenova Polednice povedla. Zdali jí moderní zpracování prospěje či uškodí. Bude film doprovázet úspěch nebo spláče nad výdělkem? Sám jsem velice zvědavý. Nicméně minutový trailer nepůsobí vůbec špatně.

 

 

Ondřej Blahut

 

www.csfd.cz, www.imdb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

thirteen + fourteen =